.

توسط یک مجموعه‌دار آمریکایی؛

سکه‌های نقره «روپی» سلاطین گورگانیان کشور هند به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد

یک مجموعه‌دار آمریکایی، مجموعه کم نظیری از سکه‌های نقره «روپی» دوره سلاطین گورگانیان کشور هند را به گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.

1395/10/20 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: این مجموعه نفیس و ارزشمند توسط خانم قمر بنی هاشم مشهور به «شمع مومن» از مجموعه داران امریکایی، به موزه حضرت رضا(ع) اهدا شد.
محمد حسین یزدی نژاد خاطرنشان کرد: سکه‌های تقدیمی این بانوی زائر امام رئوف، مربوط به سلطان فرخ‌سیر و محمد شاه از امپراطوران گورگانی هند می‌باشند.
وی اضافه کرد: این مجموعه سکه اهدایی در بین سال‌های 1127 الی 1144 قمری در شهرهای اتاوا، کوالیار، اخترنگر، کورا، مستقرالخلافه و شاه آباد قنوج ضرب شده اند.
یزدی نژاد به سجع شعری یکی از سکه‌ها اشاره کرد و افزود: بر روی یکی از سکه ها به زیان فارسی «سکه زد از فضل حق برسیم وزر/ پادشاه بحر و بر فرخ سیر» ضرب شده است، که نشان از اهمیت و گسترش زبان فارسی در شبه قاره هند دارد.
وی با اشاره به شهرت و اعتبار گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی در بین مجموعه‌داران ایرانی و خارجی اظهار داشت: این مجموعه‌ اهدایی پس از ثبت و مستندنگاری می تواند مورد استفاده پژوهشگران و محققان در خصوص پژوهش‌ها و تحقیقات تاریخی و فرهنگی و استفاده دررساله ها و پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی قرار گیرد.
گفتنی است گنجینه سکه موزة آستان قدس رضوی، با در اختیار داشتن مجموعه‌ای قابل توجه از سکه‌های تاریخی ایران و سایر کشورهای جهان، سالانه پذیرای صدها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، گردشگران داخلی و خارجی، مجموعه‌داران سکه از سراسر ایران و سایر کشورهای جهان، دانشجویان و پژوهشگران است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
تبلور معراج پیامبراکرم(ص) در آثار نفیس موزه آستان قدس رضوی
نمایشگاه تمبرهای یادبود «روز جهانی صنایع دستی» در موزه آستان قدس رضوی افتتاح شد
«لوح یادبود میرزا کوچک خان جنگلی» زینت‌بخش موزه آستان قدس رضوی است
معرفی آثار موضوعی امام خمینی(ره) در موزه آستان قدس رضوی
اهدای 4 تابلوی نفیس توسط هنرمند نگارگر خراسانی به موزه آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
.

.All rights reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.