.

توسط یک مجموعه‌دار آمریکایی؛

سکه‌های نقره «روپی» سلاطین گورگانیان کشور هند به موزه آستان قدس رضوی اهدا شد

یک مجموعه‌دار آمریکایی، مجموعه کم نظیری از سکه‌های نقره «روپی» دوره سلاطین گورگانیان کشور هند را به گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.

1395/10/20 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، مسئول گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی با بیان این مطلب گفت: این مجموعه نفیس و ارزشمند توسط خانم قمر بنی هاشم مشهور به «شمع مومن» از مجموعه داران امریکایی، به موزه حضرت رضا(ع) اهدا شد.
محمد حسین یزدی نژاد خاطرنشان کرد: سکه‌های تقدیمی این بانوی زائر امام رئوف، مربوط به سلطان فرخ‌سیر و محمد شاه از امپراطوران گورگانی هند می‌باشند.
وی اضافه کرد: این مجموعه سکه اهدایی در بین سال‌های 1127 الی 1144 قمری در شهرهای اتاوا، کوالیار، اخترنگر، کورا، مستقرالخلافه و شاه آباد قنوج ضرب شده اند.
یزدی نژاد به سجع شعری یکی از سکه‌ها اشاره کرد و افزود: بر روی یکی از سکه ها به زیان فارسی «سکه زد از فضل حق برسیم وزر/ پادشاه بحر و بر فرخ سیر» ضرب شده است، که نشان از اهمیت و گسترش زبان فارسی در شبه قاره هند دارد.
وی با اشاره به شهرت و اعتبار گنجینه تمبر، اسکناس و سکه موزه آستان قدس رضوی در بین مجموعه‌داران ایرانی و خارجی اظهار داشت: این مجموعه‌ اهدایی پس از ثبت و مستندنگاری می تواند مورد استفاده پژوهشگران و محققان در خصوص پژوهش‌ها و تحقیقات تاریخی و فرهنگی و استفاده دررساله ها و پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی قرار گیرد.
گفتنی است گنجینه سکه موزة آستان قدس رضوی، با در اختیار داشتن مجموعه‌ای قابل توجه از سکه‌های تاریخی ایران و سایر کشورهای جهان، سالانه پذیرای صدها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی، گردشگران داخلی و خارجی، مجموعه‌داران سکه از سراسر ایران و سایر کشورهای جهان، دانشجویان و پژوهشگران است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
مطالب مرتبط
تمبرهای مزین به مساجد در موزه آستان قدس رضوی به نمایش درآمد
آثار نفیس با محوریت «مقاومت اسلامی» زینت‌بخش موزه آستان قدس رضوی است
موزه آستان قدس رضوی یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های جهان اسلام است
نمایش تمبرهای یادبود «آیت‌الله العظمی طباطبایی بروجردی» در موزه آستان قدس رضوی
معرفی دو اثر نفیس با موضوع «قبرستان بقیع» در موزه‌ آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
.

.All rights reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.