.

هم‌سفر با گل‌های مضجع شریف در اجرای طرح «شمیم رضوان» توسط جانبازان قطع نخاع

گل چه زیبا شده بود

سرخ، سفید، زرد، نارنجی، صورتی، قرمز و... گل‌های رنگارنگ از میان جعبه‌‌هایی که به پوشش سبز و عبارت «یا علی‌بن موسی‌الرضا(ع)، بخش شمیم رضوان» مزین شده‌اند، میان چشم‌های منتظر خادمین روی میزها سرازیر می‌شوند و فضا را از حضور زیبای خود عطرآگین می‌کنند.

1395/10/11 شنبه

اتاق ناگهان، رنگ و شمیم بهشت می‌گیرد و گل‌های رز، میخک، آنتوریوم، شب‌بو، گلایل و... انگار میان دست‌های خادمین تازه از راه رسیده به پرواز درمی‌آیند.
حالا گل‌های لطیف حریم رضوی، با زبان بی زبانی به سرانگشتان این دست‌ها بوسه می‌زنند. دست‌های دلاورمردانی که در راه دفاع از سرزمین خود، به درجهی رفیع جانبازی رسیده‌اند و امروز، سر از پا نشناخته آمده‌اند تا خدمتگزاری بارگاه خورشید را به کوله‌بار افتخاراتشان اضافه کنند.

تقدیمی‌هایی برای آستان جانان
اتوبوس از راه می‌رسد و خادمین دسته‌جمعی به استقبال میهمانان می‌آیند و خیر مقدم می‌گویند. تمام مسیر را تا صحن غدیر، مداح می‌خواند و چشم‌ها بارانی می‌شود. حدود 20 خادم جانباز قطع نخاع، به بخش "شمیم رضوان" وارد می‌شوند.
خدام میزبان، سرود دسته‌جمعی سر می‌دهند و جانبازان، با گریه همراهی‌اش می‌کنند. اشک‌هایی که از صورت‌های رنج‌کشیده‌شان روان است، خبر از این می‌دهد که هنوز باورشان نمی‌شود رویای دیرینه‌شان تعبیر و خادم سرای خورشید شده باشند. بزرگ‌مردان سپیدموی امروز و حماسه‌سازان جوان جبهه‌های دیروز، هر یک به نیت و حاجتی سوار بر ویلچرهای خود به صحن غدیر آمده‌اند تا با خدمتگزاری در طرح "شمیم رضوان" حرم وفاداری همیشگی‌شان را به امام خود ابراز کنند. همه بسم‌الله‌گویان دور میزها مستقر می‌شوند و بعد از شنیدن صوت ملکوتی قرآن، ماسک‌ها را به صورت می‌زنند و خود را برای خدمت آماده می‌کنند.
گل‌ها حالا دسته‌دسته و رنگ به رنگ، کنار دست هرکدامشان قرار گرفته است. گل‌هایی که از راه‌های دور و نزدیک از سرتاسر کشور جاده‌ها را عاشقانه پیموده‌اند تا به هوای پابوسی ضریح حرم هشتم راهی مشهدالرضا(ع) شوند.
هر شاخه‌، بابت نذر دلِ شکسته‌ای و آرامش قلب حاجت‌مندی به این سرا راه پیدا کرده‌ است. این گل‌ها که روزانه مضجع شریف را با عطر و زیبایی خود زینت می‌بخشند چه خاطراتی در هر گلبرگ خود پنهان کرده‌اند. از زمان راهی شدن به سفر تا لحظه‌ی موعود وصال جانان و حالا هنگام نوازش شدن توسط سرانگشتان گروه خادمین جانباز و سرافراز امام هشتم که با دست‌های متبرک به وضو‌ی خود آن‌ها را از ساقه و برگ جدا کرده و در سبدهای سفید مقابلشان قرار می‌دهند.

تشکیل واحدی با عطر بهشت
وقتی حریمی را مقدس می‌دانیم، هر نشانه‌ای از آن برایمان سرشار از معنویت است. از خادمین خدومش تا بانگ اذان و نوای دعایش، از اسپند و گلاب و عودش تا گل‌های زیبا و رنگارنگش. عشق و ارادت به گل‌های مضجع شریف از سال‌ها قبل بین زائرین بارگاه رضوی وجود داشته است. آن زمان که گل‌های زینت‌بخش این ضریح نورانی، بنا به درخواست زوار، توسط خدام شاخه‌‌شاخه به آن‌ها اهدا می‌شده است. این طرح اما از سال 90 ابتدا در بخشی تحت عنوان "واحد بسته‌بندی گل‌های بالای ضریح" و سپس تحت عنوان "شمیم رضوان" به شکل منسجم‌تری به اجرا درمی‌آید.
در طرح "شمیم رضوان" گل‌های مضجع شریف، هر روز توسط خادمین بارگاه منور رضوی تولدی تازه پیدا می‌کنند و بعد از طی مراحل بوجاری، طبقه‌بندی و خشک کردن در دستگاه حرارتی ویژه بدون اینکه تغییری در رنگ و شکل و بو پیدا کنند، تقدیم زائرین این بارگاه منور می‌شوند. هر بامداد بعد از نماز صبح، حدود هشتصد الی هزار بسته گل متبرک در رواق غدیر همراه با کتاب دعایی کوچک به نمازگزاران زائر حرم رضوی تقدیم می‌شود تا هدیه‌ای ارزشمند از این سرای سرتاسر نور و مهربانی را با خود به ارمغان ببرند. در این طرح، بیش از 200 خادم مرد مشارکت دارند که هشت ساعت از شبانه‌روز را برای این خدمت سپری می‌کنند. این عدد در ایام ویژه‌ای مثل نوروز به 12 ساعت در شبانه‌روز افزایش پیدا می‌کند.

التیامی بر دردها
دوان، معاون فرهنگی مرکز توانبخشی جانبازان امام خمینی(ره) قصه‌ی خدمتگزاری جانبازان این مجموعه را در بارگاه منور رضوی چنین شرح می‌دهد: «بحث خادمی جانبازان قطع نخاع در حرم امام رضا(ع) سال‌ها است توسط این مرکز پیگیری می‌شود. طی سال‌ها ارتباط برقرار کردن با آستان قدس رضوی، خوشبختانه بالاخره این طرح محقق شد و چهارشنبه هفته گذشته در تاریخ هشتم دی، نخستین گروه از جانبازان قطع نخاع، حدود سه ساعت در واحد شمیم رضوان، به افتخار خدمتگزاری نائل شدند». طبق توضیحات این مسئول، در مرحله اول طرح، نزدیک به چهل جانباز قطع نخاع، برای خدمتگزاری ثبت‌نام و اعلام آمادگی کردند. عزیزانی که همه‌ی آن‌ها جانباز بالای هفتاد درصد هستند و میانگین سنی 50 تا 53 سال دارند.
مداح، رییس گروه پیگیری طرح نیز درباره‌ی ارزش این خدمت‌گزاری می‌گوید: «حال و هوایی که بچه‌ها بعد از اولین روز خدمت داشتند وصف‌نشدنی است. همه‌ی آن‌ها بر این باور بودند زیارت امروزشان، خاص‌ترین و خاطره‌انگیزترین زیارت عمرشان بوده است. در راه برگشت در اتوبوس، همه از لذت این خدمت حرف می‌زدند و می‌شود گفت این خدمت، التیامی بر دردهای جانبازهای قطع نخاعی بود که سال‌های زیادی از عمر خود را روی تخت و با رنج بسیار می‌گذرانند و بر آن‌ها تاثیر خوبی داشت تا با اجرای این طرح، خود را خادم و در کنار امامشان ببینند».
بنا به گفته‌ی آقای مداح، این طرح بعد از بازدید تولیت آستان قدس رضوی به آسایشگاه، دوباره مطرح شد و با گذشت 4 الی 5 ماه، به ثمر نشست. برای واحد خدمتگزاری جانبازان قطع نخاع نیز رایزنی‌ها و هم‌فکری‌های بسیاری صورت گرفت تا بالاخره مقرر شد این عزیزان با توجه به شرایط جسمانی خاص خود در بخش شمیم رضوان، خدمت کنند. این طرح قرار است در بخش شمیم رضوان، هر چهارشنبه اجرا شود و برای آن گروه از جانبازانی که کارمند هستند، روزهای جمعه هر هفته به مرحله اجرا دربیاید.

قصه شیرین می‌شود
چه پایان شیرینی دارد قصه‌ی این عشق و دلدادگی. آنجا که جانبازان قطع نخاعی بعد از سال‌ها انتظار، به آرزوی دیرین خود می‌رسند و در یک روز سرد زمستان، مهمان خانه‌ای گرم و صمیمی می‌شوند تا با حضور سبز خود عطر بهشت را به طرح "شمیم رضوان" بیاورند. صدای سرفه‌های گاه و بیگاهشان در فضا می‌پیچد و دردی را که سال‌ها است با گوشت و خونشان عجین شده در عمق نگاه‌های تیره‌شان پنهان می‌کنند. با چشم‌هایی که در دریایش، اشتیاق موج می‌زند و دست‌هایی که بوی مردانگی و ایثار می‌دهد، گل‌ها را نوازش می‌کنند و با عشق از شاخ و برگ جدا می‌سازند. یکی در حین کار، مدام صلوات می‌فرستد و دیگری، با چفیه‌ای که همراه دارد، عرق از پیشانی پاک می‌کند. اشک، بی‌محبا از گونه‌های دیگری روان است و فقط خدا می‌داند در این لحظات بین او، خالقش و صاحب این صحن و سرا چه می‌گذرد.
سرخ، سفید، زرد، نارنجی، صورتی، قرمز و... گلبرگ‌ها، حالا از شاخ و برگ‌هایشان جدا شده‌اند و رها و سبکبال به سوی تولدی جدید می‌روند. اگر به آن‌ها خوب نگاه بیندازی احساس می‌کنی میان سرانگشتان مهربان این بزرگ‌مردان، رنگ و روی تازه‌ای پیدا کرده‌اند. انگار گل‌های شمیم رضوان، این‌بار عطری متفاوت‌تر از همیشه دارند و زیباتر از هر زمان در همه مدت عمر کوتاه خود شده‌اند.

گزارشگر: هدیه سادات میرمرتضوی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پایان شیرین یک انتظار
تحمل دردهای جانبازی به عشق امام رضا(ع) شیرین است
توزیع 5 هزار بسته متبرک به همت بخش شمیم رضوان حرم مطهر رضوی
نوبهارم کن... نوبهارم
پـایـان سفـر گـل ‌هـای ضـریح
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.