.

گزارشی از رونمایی کتابی فاخر و قرآنی در مهدیه مشهد؛

هنر تجوید و مفاهیم قرآنی

«اولین مدون فن تجوید «ابومزاحم موسی بن عبیدالله بن یحیی خاقانی بغدادی» است که در محدوده قرن چهارم هجری اقدام به نگارش تجوید کرد. واژه تجوید و حتی از ماده ج و د چیزی که در وصف قرائت باشد در قرآن نیامده است و همین‌طور در احادیث نبوی در

1395/10/15 چهارشنبه

عصر پیامبراکرم(ص) به معنایی که بعدها استعمال گردید، کاربردی نداشته است.
البته واژه‌های دیگری از قبیل ترتیل، تحسین، تزیین و تحبیر در عصر رسول‌خدا(ص) و اصحاب آن حضرت به معنا و مفهوم کلمه «تجوید» متداول بوده است و از چهار واژه مذکور تنها "ترتیل" در قرآن آمده است. این چهار واژه بیانگر آن نوع قرائتی است که خصوصیات و صفات گفتار عربی فصیح را دارا باشد و خوش‌خوانی و اداء صحیح در آن مورد توجه قرار گیرد.»

دو مولف جوان
این‌ها مطالبی از کتاب "هنر تجوید و مفاهیم قرآنی" است. این کتاب ارزشمند در پنج فصل تجوید قرآن، توحید، نبوت، امامت و معاد جمع‌آوری شده است. سروش عظیمی، یکی از این مولفان کتاب در توضیح بیشتر گفت: «این کتاب را با همکاری احسان سوختانلو با استفاده از 110 منابع مختلف فارسی و عربی همچون قرآن، نهج‌البلاغه، اصول کافی(ج 4)، تفسیر موضوعی قرآن کریم(جمعی از نویسندگان)، سرالبیان فی علم‌القرآن، علوم‌القرآن عندالمفسرین(ج 2)، المفید فی علوم‌التجوید و... در 512 صفحه گردآوری کرده‌ایم».
قاریان و حافظان به احکام و قواعد تجوید آشنایی دارند، ولی نسبت به تاریخ و فقه تجوید بیگانه هستند.
این امر موجب شد تا این دو دوست قرآنی به تألیف چنین کتابی اقدام کنند. بنا به گفته مدیر موسسه فرهنگی، قرآن و عترت سروش جاودانه وحی، کتاب هنر تجوید و مفاهیم قرآنی در انتشارات آوای کلک در شمارگان‌ 2 هزار نسخه به چاپ رسیده است تا در اختیار اساتید، قاریان، حافظان و عموم علاقه‌مندان به قرآن قرار گیرد.

رونمایی کتاب در مهدیه مشهد
از مشهدالرضا(ع) به عنوان قطب فعالیت‌های قرآنی و مهد رشد اساتید و قاریان یاد می‌کنند. رونمایی از کتاب فاخر "هنر تجوید و مفاهیم قرآنی" اتفاق خوبی بود که در آغاز سال 2017 در این شهر مذهبی رخ داد. انتخاب مشهد به عنوان "پایتخت فرهنگی جهان اسلام"، یکی از مصوبات اجلاس سال ۲۰۱۰ سازمان آیسسکو در باکو بود که می‌توان این حرکت قرآنی را در این شب به فال نیک گرفت. در این شب مسئولان استانی، علما، شخصیت‌های لشکری و قرآنی، زائران و مجاوران امام مهربانی‌ها در مهدیه مشهد که نزدیک بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) واقع شده، جمع شده بودند تا از اثری رونمایی کنند که مولفان آن دو جوان برجسته قرآنی مشهدالرضا(ع) هستند.

انعکاس از شبکه‌های تلویزیونی
مراسم رونمایی از این کتاب در محفل قرآنی "بشری" به میزبانی موسسه سروش جاودانه وحی برگزار شد. رسانه‌های مختلف اعم از مکتوب، شنیداری و دیداری همه آمده بودند تا در نخستین ساعات شروع مشهد 2017 رونمایی از یک اثر قرآنی را به جهان اسلام مخابره کنند. بنا به گفته سروش عظیمی، گزارشی از این محفل قرآنی و رونمایی کتاب از شبکه‌های خراسان رضوی و قرآن سیما به ترتیب 12 ‌و 13 دی‌ماه ساعت 10 پخش شد.

جامعه قرآنی عاری از آسیب‌های اجتماعی
«خانواده‌ها فرزندانشان را به جلسات قرآن ترغیب کنند. امروز کسانی که در محافل قرآنی شرکت می‌کنند از هر گونه آسیب اجتماعی به دور هستند. آن‌ها با اعتیاد، بزهکاری، نزاع‌های خیابانی، پاسگاه و زندان ارتباط ندارند». این‌ها گوشه‌ای از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمود مرویان‌حسینی، مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی بود که در این محفل قرآنی به آن اشاره کرد. او اعتقاد داشت: «امروز به برکت این جلسات و محافل قرآنی، استادان قرآنی در سطح بین‌المللی داریم، اگر دهه‌های گذشته اساتید مصری حرف اول را در جهان می‌زدند، اکنون اساتید قرآنی کشورمان گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند». 

 15 سال همنشینی با قرآن
برای خلق اثری ارزشمند حتما نیاز است که در آن حوزه درس خوانده شود و یک‌سری تحقیقات و پژوهش‌هایی صورت گیرد. اما افرادی هم از این امر مستثنی هستند که با دست‌گیری از دو مولفه علاقه و تجربه اثری خلق می‌کنند که در نوع خودش بی‌نظیر است. سروش عظیمی و احسان سوختانلو دو جوان مشهدی هستند که در سن 28 سالگی کتاب ارزشمند هنر تجوید و مفاهیم قرآن را در مدت چهار سال‌ونیم گردآوری کردند. در صورتی که هر دو مولف مهندسی خوانده‌اند. سروش عظیمی در رشته معماری و احسان سوختانلو در رشته صنایع تحصیل کرده‌اند، اما نقطه مشترکی که این دو جوان را سوق داد تا چنین کتاب فاخری را به نگارش درآوردند، چیزی جز 15 سال همنشینی با قرآن نیست.

استاد برتر آموزش قرآن
سروش عظیمی سال 1366 در اصفهان متولد شد. در کودکی همراه خانواده به مشهد عزیمت کرد و از سنین نوجوانی آموزش قرآن را نزد حسن مقدم متقی فراگرفت. این مولف کتاب در مورد حضورش در جلسات حامد شاکرنژاد، جواد پناهی‌طوسی و سعید بیژنی‌اول سخن گفت و یادآور شد: «با کسب فیض از محضر این اساتید و قاریان بزرگ مشهدی به‌ صورت تخصصی پا به عرصه آموزش علوم قرآنی گذاشتم و طی 20 سال کار فرهنگی و قرآنی، سال 93 در جشنواره محافل نور مشهد، عنوان استاد برتر آموزش قرآن را از آن خود کردم». فعالیت‌های این استاد جوان قرآنی تنها به مشهد و کشور خلاصه نمی‌شود و او در محافل قرآنی کشورهای عراق، ترکیه، مالزی و ارمنستان هم حضور پیدا کرده است. مدیریت موسسه فرهنگی، قرآن و عترت سروش جاودانه وحی فعالیت دیگر این فعال قرآنی به شمار می‌رود که می‌توان در کارنامه افتخارات قرآنی او دید. بنا به توضیح این استاد برجسته مشهدی، تولید نرم‌افزار قرائت محمود شحات انور، نرم‌افزار روخوانی و روان‌خوانی، تربیت قاریان و حافظان نوجوان و تألیف کتاب هنر تجوید و مفاهیم قرآنی از جمله ثمرات شش ساله این موسسه قرآنی است که سال 89 در بلوار توس راه‌اندازی شده است.

12 سال تلاوت در جوار حریم دوست
احسان سوختانلو، مولف دیگر این کتاب سال 1366 در مشهد به دنیا آمد. او دوست قرآنی سروش عظیمی است که با هم آموزش قرآن را از سنین نوجوانی در محضر حسن مقدم متقی آموختند. قاری ممتاز مشهدی در این‌باره بیشتر توضیح داد: «تجوید را نزد دوست قرآنی‌ام سروش عظیمی آموختم و برای فراگیری صوت ‌و لحن از حضور حامد شاکرنژاد و سعید بیژنی‌اول بهره گرفتم». این دو دوست قدیمی فعالیت‌های قرآنی خود را مشترک انجام می‌دهند که همکاری در موسسه فرهنگی، قرآن و عترت سروش وحی به‌ عنوان هیئت ‌مدیره و جمع‌آوری در تألیف کتاب هنر تجوید و مفاهیم قرآنی نمونه‌ای از آن است.
تنها مسیر متفاوت این دو فعال قرآنی در بحث تخصصی قرائت است که احسان سوختانلو به‌ صورت جدی پا در عرصه قرائت گذاشت و در کارنامه قرآنی خود، افتخار رتبه نخست مسابقات کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و نفر دوم مسابقات سراسری هلال‌احمر را به ثبت رساند. این جوان فعال قرآنی یک دهه است که به‌ عنوان قاری و مرتل حرم مطهر رضوی، زائران و مجاوران امام هشتم(ع) را به فیض می‌رساند. سوختانلو از فعالیت قرآنی خود با اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی این‌طور گفت: «12 سال است علاوه بر قرائت در محافل قرآنی و ترتیل صبح‌های حرم مطهر و ماه رمضان، توفیق دارم از سال 90 علاوه بر تلاوت قرآن نماز جمعه اذان هم بگویم».    

30درصد تخفیف کتاب در مراسم رونمایی
این محفل قرآنی با برنامه‌های مختلف در نخستین ساعات مشهد 2017 برگزار شد. قرعه‌کشی کمک هزینه سفر به عتبات عالیات به دو نفر از شرکت‌کنندگان یکی از برنامه‌های آن بود و در پایان هم میهمانان قرآنی با دریافت دعوت‌نامه به مهمان‌سرای حضرت دعوت شدند تا صبح آدینه نخستین روز پایتخت فرهنگی جهان اسلام را در مضجع شریف ثامن‌الحجج(ع) حضور یابند و از غذای حضرت متنعم شوند. همچنین در حاشیه محفل قرآنی بشری، این کتاب ارزشمند قرآنی که قیمت آن 45 هزار تومان است با 30 درصد تخفیف به مبلغ 32 هزار تومان در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

گزارشگر: آزیتا ذکاء
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.