.

باشگاه صنعت و معدن در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) افتتاح شد

دومین باشگاه دانشگاهی خانه صنعت و معدن طی مراسمی در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) افتتاح شد.

1395/10/16 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، در این مراسم که با حضور جمعی از اعضاء هئیت علمی دانشگاه بین المللی دانشگاه رضا(ع) و مسئولان خانه صنعت و معدن در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد، معاون پژوهشی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) عنوان کرد: یکی از دغدغه های اصلی ما کاربردی بودن دانشگاه است. از این رو تفاهم نامه ای بین دانشگاه و خانه صنعت و معدن تجارت استان خراسان با موضوع تشکیل خانه صنعت و معدن در این دانشگاه منعقد شد.
دکتر عوض کننده، با اشاره به اهداف تشکیل این باشگاه گفت: افزایش تعامل سازنده با صنعت، اثر گذاری دانشگاه در حوزه صنعت و مسئله محوری را از جمله اهداف تشکیل این باشگاه دانست.
وی با بیان که بی مهری هایی در حوزه صنعت صورت گرفته است، اظهار کرد: خانه صنعت و تجارت محمل و مکانی برای ارتباط با سایر صنایع است و سعی می کنیم این باشگاه را محور اکثر فعالیت هایمان قرار دهیم.ما به حمایت هیئت رئیسه طرح تاک دانشگاه را متناسب با گروههای مختلف راه اندازی کرده ایم و امیدواریم سال پیش رو سالی پر بارتر برای صنعت باشد.
 
نقش موثر صنعت در ارتقاء کشور
نایب رئیس خانه صنعت و معدن، نیز در ادامه این مراسم، ابراز کرد: با نگاهی به کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در می یابیم، نقش صنعت در ارتقا جایگاه اقتصادی فرهنگی، اجتماعی و تمامی زندگی جامعه در این کشورها و جوامع بسیار موثر بوده است.
خندان دل، افزود: ما اگر به دوران رنساس اروپا و انقلاب صنعتی نگاه کنیم، می بینیم، که عبور از شرایط بحرانی آن دوران و گذر از شرایط بعد از جنگ جهانی اول و دوم تنها با یک نگاه ویژه در حوزه صنعت محقق شد و این کشورها با طرح مسائل درست از مسائل صنعتی توانستند به رشد فرهنگی دست یابند.
وی جایگاه ویژه صنعت در ارتقا سطح علم و مهارتها را کاملا بی بدیل دانست و خاطر نشان کرد: این مهارت تنها در حوزه عمل تحقق می یابد. زیرا فن بر علم مقدم است و علم را هر کسی می تواند عملیاتی کند. خانه صنعت و معدن با وجود انجمن های متعددی تلاش کرده به حوزه صنعت اشراف یابد و به عنوان متولی صنعت در کشور، استان ها و شهرستانها ورود یابد و ساماندهی مناسبی را در حوزه صنعت داشته باشد.
نایب رئیس خانه صنعت و معدن، تصریح کرد: رفتارهای اجرایی باید در حوزه علم صورت گیرد. تاسیس این دانشگاه به دستور تولیت فقید آستان قدس رضوی کاری بسیار ارزشمند بوده است. این دانشگاه شرایط ارتقا را به سرعت طی کرده و در جذب هیئت علمی موفق عمل کرده است. 
وی در ادامه عنوان کرد: ما شرایط بسیار سختی را در حوزه صنعت و تجارت می گذرانیم عبور از این شرایط سخت تنها با افکار و اندیشه های جوانان و ذهن تک تک دانشجویان امکان پذیر است. ما به عنوان متولی این بخش، باید این افکار همدلانه و نزدیکی با جوانان داشته باشیم تا  این افکار به ظهور و بروز برسد.
خندان دل،  نقش حوزه کارورزی دانشجویان را بسیار با اهمیت ذکر کرده و ادامه داد: کارورزی نگاهش نباید به عنوان درس چند واحدی و حضور غیابی باشد بلکه بایستی باید به عنوان یک کار عملیاتی به آن نگریست از این رو یکی از اهداف این باشگاه ساماندهی این بخش است.
وی با اشاره به پیوند رفتارهای عملیاتی با رفتارهای صنعتی افزود: یک باشگاهی مثل باشگاه دانشجویی دانشگاه تلاش دارد رفتار علمی را با رفتار صنعتی نزدیک کند زیرا رفتار دستوری هیچ گاه مطلوبی به همراه نداشته است. اگر خود دانشجو به نتایجی برسد در این صورت بهترین اهداف به دست می آید.
نایب رئیس خانه صنعت و معدن، عارضه یابی شغلی را از دیگر اهداف افتتاح این باشگاه دانست و افزود: یکی از بزرگ ترین دغدغه های امروز جوانان مسئله شغل یابی است. متاسفانه امروز انتخاب رشته ها در حوزه های دانشگاهی بر اساس علاقه صورت نمی گیرد بلکه بر اساس شرایط خاص اجتماعی صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: دانشجو  همواره نگران  شغل آینده خود است. به همین منظور در این باشگاهها عارضه یابی صورت می گیرد به گونه ای که با طراحی نقشه راه، روش اجرایی ترسیم می شود و دانشجو می تواند درست و اساسی تصمیم گیری کند.
خندان دل، شناسایی توان دانشجویان، ارائه بانک اطلاعاتی نیوری انسانی مورد نیاز صنعت، ایجاد هسته های تخصصی دانشجویی، ساماندهی دانشجویان بر اساس علایق و سلیقه ها، ایجاد انگیزه کار و... را از دیگر ویژگیهای راه اندازی این باشگاه برشمرد.
 
بیکاری از دغدغه های امروز جامعه
دبیر کل خانه صنعت و معدن نیز در مراسم افتتاحیه خانه صنعت و معدن در دانشگاه امام رضا(ع) گفت: بیکاری، یکی از دغدغه های امروز جامعه به شمار می رود در استان خراسان 5900 واحد صنعتی وجود دارد و 185 هزار نفر به صورت مستقیم  در حوزه صنعت مشغول به فعالیت هستند.
ابراهیمی ادامه داد:  11 هزار میلیاد تومان در حوزه استان خراسان سرمایه گذاری شده است و این استان جزء 5 استان برتر صادراتی کشور محسوب می شود.
وی خاطر نشان کرد: ما با یک موج جدید بازار کار مواجهیم. اگر کشور تدبیری نیندیشد آسیب و بحران نرخ بیکاری می تواند دامن کلیه آحاد جامعه را بگیرد.یکی از حوزه های اثر گذار در شرایط رکودی صادرات است.اگر روی مباحث کیفی و قیمتی در حوزه تولید تلاش شود می توانیم در این حوزه نیز به نتایج مثبتی دست یابیم.
ابراهیمی، لازمه این کار را ادای مسئولیت تمام آحاد جامعه در مباحث کلان دانست و تصریح کرد: یکی از این حوزه ها حوزه دانشگاه است که لازم است یک برنامه مدون داشته باشد.
وی افزود: کشور ما ذخایر معدنی زیادی دارد و استان خراسان نقطه کانونی این معادن است. این استان در شاخصه های متعدد در حوزه صنعت و معدن رتبه 5 را داریم. برای این گونه پتانسیل نرخ بیکاری جای سوال دارد. بیکاری یک بحران اجتماعی است و همانند سیلی است که بنیان ها را می شکند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
بسیج اساتید باید در سطح اندیشه نخبگانی باشد
افزایش ظرفیت دانشجویان دختر در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)
داشتن هدف اولویت مهم زندگی است
دیدار هیئت رئیسه دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با شخصیت‌های علمی افغانستان
برنامه‌های پایگاه بسیج دانشجویی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) تشریح شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.