.

مروری بر اولین مجموعه ‌ کمیک‌استریپ انتشارات آستان قدس رضوی؛

ایده‌ای جدید برای کتاب‌های کودک و نوجوان به‌نشر

هوا خیلی گرم بود. آنقدر که انگار خورشید به زمین نزدیک شده بود. زن، نفس‌نفس‌زنان مشک آب را به سختی سوی خانه‌اش می‌برد. از کوچه‌های خلوت و تنگی که خانه‌های کاه‌گلی دو طرفش را پوشانده بود می‌گذشت و نفس‌هایش به شماره افتاده بود.

1395/10/16 پنجشنبه

 چیزی نمانده بود مشک از دستانش رها شود که مردی مشک را از میان زمین و هوا گرفت. همه راه را با مشک تا خانه آمد و زن را همراهی کرد. وقتی به منزل رسیدند، بچه‌های قد و نیم‌قدی را دید که به استقبال مادر آمده‌اند. با دیدن این صحنه، سوالات زیادی از ذهنش گذشت. این زن خود سرپرست خانوار است؟
چه بر سر مرد این خانواده آمده است؟ بالاخره دلش آرام نگرفت و سوال خود را پرسید‌.زن در حالی که غم در چهره‌اش موج می‌زد اشک‌هایش از کنار چشم روان شد و جواب ‌داد: «شوهرم سرباز علی(ع) بود. علی‌بن ابی‌طالب(ع) او را به جنگ فرستاد و در آنجا کشته شد‌. اکنون من مانده‌ام با این کودکان بی‌پدر».
با شنیدن این حرف، اندوهی قلب مرد را فرا گرفت. آنقدر که وقتی به منزل برگشت آن شب را تا صبح چشم بر هم نگذاشت.(مجموعه پاکان-جلد 2-داستان مرد ناشناس)

کمیک‌استریپ از مصر باستان تا حال
کمیک‌استریپ یا داستان‌های مصور، مجموعه‌ای از نقاشی‌های دنباله‌دار است که به وسیله آن، ماجرایی روایت می‌شود. این سبک، از مصر باستان شروع شد و هنوز که هنوز است در همه جهان، بین مخاطبین کودک، نوجوان و حتی بزرگسال طرفدارهای زیادی دارد. کمیک‌استریپ سبکی است که باعث می‌شود مخاطب با توجه به تصاویر، شخصیت‌های داستان را به خوبی درک کند. در این طرح‌ها، هر تصویر پیامی مستقل دارد.
اما تصاویر در مجموع روایت را کامل می‌کنند و مخاطب و خواننده بر اساس تصاویر پیشین، تصویرهای جدید را در دل داستان دنبال خواهند کرد. شکل ثبت این تصاویر در یک صفحه کاغذ از نظام نوشتاری و صفحه‌بندی کتاب‌ها پیروی می‌کند و به طور معمول سلسله‌ای از تصاویر به شکل کاریکاتور و یا نقاشی دنبال هم قرار می‌گیرند. این صفحه‌ها یا در یک کتاب جا دارند یا میان اوراق مجله‌ها می‌آیند. موسسه انتشاراتی به‌نشر که فعالیت گروه کودک و نوجوان خود(کتاب‌های پروانه) را از سال 1376 با هنرمندان سرشناس کشور آغاز کرده است، با چاپ حدود‌600  عنوان کتاب در این حوزه و کسب مقام حدود 70 درصد آثار در جشنواره‌های مختلف، موفق شده مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.
این موسسه، با علم به نیاز مخاطب امروزی برای کتاب‌هایی به سبک‌های جدید، نخستین کتاب‌های کمیک‌استریپ خود را به چاپ رسانده است. کتاب‌هایی با مضامین مذهبی که همراهی نقاشی و قصه می‌تواند مخاطبین کوچک را با خود همراه کرده و حتی برای بزرگسالان هم جذاب باشد.

سه کتاب با 15 داستان
"نتیجه سفر"، "نیکوکار ناشناس" و "آزادی اسیران"، نام‌های سه جلد کتاب مصوری است که تحت عنوان مجموعه "پاکان" برای نخستین بار توسط به‌نشر به چاپ رسیده است. هر کدام از سه جلد این مجموعه چند داستان از ائمه اطهار(ع) روایت می‌کند که آغاز کتاب با قصه‌ای از پیامبر آغاز می‌شود و داستان‌ها با روایت‌های زندگی ائمه اطهار ادامه پیدا می‌کند. در کتاب "نیکوکار ناشناس" 5 داستان جاذبه عجیب، مرد ناشناس، امام باقر(ع) در زندان، خشم امام صادق (ع) و شیعیان واقعی روایت می‌شود.
در "نتیجه سفر" 4 داستان از زندگی ائمه(ع) با عناوین نتیجه سفر طائف، حفظ بیت‌المال‌، اتمام حجت و دغل‌باز خوش‌ظاهر را می‌خوانیم و بالاخره سومین جلد یعنی "آزادی اسیران" شامل 6 داستان‌ به خداوند تکیه کن، آزادی اسیران ایرانی، نیکی غلام، سخاوت امام، کنترل خشم و تعیین مزد کارگر است.
این‌داستان‌ها با زبانی شیرین به کودکان و نوجوانان درس جوانمردی و خداشناسی می‌دهند. مانند داستان "مرد ناشناس" از مجموعه دوم که به عمل خیر پیشوای مسلمین امیرالمومنین، نسبت به زنی بی‌همسر و کودکان یتمیش اشاره دارد. برای آشنایی بیشتر با فرآیند تولید این مجموعه، سراغ مدیر تولید به‌نشر رفتیم. به گفته‌ی رامونا میرحاجیان‌ فعالیت‌های امسال به‌نشر در قالب چهار موضوع تعریف شده که دو موضوع آن به دلیل اهمیت ویژه در اولویت قرار گرفته است.
اول سنت و سیره امام رضا(ع) به طور خاص و دوم سیره و سنت سایر اهل بیت(ع). موضوعات بعدی معارف اسلامی و ارزش‌های نظام ولایی است که محتوا و تصویرهای آن به قالب کمیک‌استریپ درآمده است‌. میرحاجیان می‌افزاید: «مجموعه کتاب‌های پاکان که تازگی به مرحله تولید رسیده و وارد قفسه‌های کتابفروشی شده، مجموعه‌ای است متفاوت با سبک و سیاقی جدید که برای اولین بار در به‌نشر چاپ شده است».

قالب‌های جدید داستان‌نویسی در به‌نشر
«پس از گذشت سال‌های بسیار و کسب تجربه‌های فراوان، تصمیم گرفتیم وارد قالب­های جدید شویم». این را میرحاجیان می‌گوید و ادامه می‌دهد: «چه به لحاظ گرافیکی و چه محتوایی سعی داشته‌ایم گامی نو برداریم. از این رو مجموعه‌ای را در قالبی جدید یعنی کمیک‌استریپ ارائه داده‌ایم»‌‌. به مجموعه پاکان روی میز اشاره می‌کند. پشت جلد به معرفی محتوا می‌پردازد و روی جلد هر کدام از کتاب‌ها تصویری وجود دارد که با اسم مجموعه در ارتباط است. میرحاجیان درباره عوامل دست‌اندرکار کتاب می‌گوید: «مجموعه پاکان از یک تیم 4 نفره تشکیل شد. آقای سعید رزاقی نویسندگی و تصویرگری را به عهده داشت.
ایشان اولین نفری است که کارهای کمیک‌استریپ را در قالب داستان ارائه داده‌ است و در این مجموعه به درخواست به‌نشر همکاری با ما را پذیرفت. میلاد نوری صفحه‌آراء، طراح جلد علی پوراکبری و مدیر هنری کاظم طلایی در این مجموعه همکاری داشته‌اند.‌ میرحاجیان درباره تصاویر که بخش اصلی این مجموعه را شامل می‌شود و به خوبی توانسته ادامه‌دهنده داستان باشد توضیح می‌دهد: «تصویرگری مجموعه بیش از یک سال زمان برده است.»
او درباره چگونگی شکل‌گیری ایده اولیه برای تولید این مجموعه می‌گوید: «این کتاب حاصل یک اتفاق جمعی بود. نیاز مخاطب، نظر تعداد زیادی از افراد و خواست مجموعه به‌نشر، همه دست به دست هم داد تا ما امروز شاهد تولید چنین مجموعه‌ای باشیم».

محتوای خوب، قالب مناسب
کتاب­‌ها ورق می‌خورند تا نمونه­­ای از این سبک تصویرگری به نمایش دربیاید. ترکیب خوب رنگ­ها مناسب حال و هوای کودکان و نوجوانان و نوشته‌های کوتاه همراه هر تصویر، انگیزه را برای خواندن بیشتر می‌کند. میرحاجیان، درباره این جذابیت می‌گوید: «کمیک‌استریپ قالبی است که سال‌ها در دنیا شکل گرفته و تجربه شده است.
قالبی که مخاطبان زیادی را جذب می‌کند، در رشد و پرورش فکری تاثیرگذار است و باعث ایجاد خلاقیت در کودک می‌شود.اگر ما نتوانیم چنین قالبی را تولید کنیم قطعا کودک و نوجوانمان به سمت کتاب‌های دیگران هدایت می‌شوند. حالا ما این قالب را گرفته‌ایم و محتوای مذهبی به آن تزریق کردیم و می‌توانم بگویم این محتوا در این قالب خوب نشسته است و در مجموعه‌های بعدی قطعا بهتر هم خواهد شد».

کمیک‌های بعدی در راه هستند

موسسه به‌نشر با کتاب‌های موفق و محبوب خود در حوزه کودک و نوجوان، در ارایه آثاری جدید و متنوع، جزو پیش‌گامان کشور بوده است. همین موضوع باعث می‌شود چاپ اولین کتاب‌های کمیک‌استریپ این مجموعه را گامی بلند برای برداشتن قدم‌های بعدی بدانیم. همان‌طور که میرحاجیان در تایید همین مسئله در مورد برنامه‌های آینده موسسه می‌گوید: «به زودی یک مجموعه با موضوع زیارت امام رضا(ع) در سبک کمیک و یک مجموعه درباره سنت و سیره امام رضا(ع) به همین ترتیب توسط موسسه به‌نشر ارائه خواهد شد».
مدیر تولید به‌نشر با اشاره به قیمت مناسب این مجموعه اضافه می‌کند: «با توجه به اینکه این سبک کتاب‌ها هزینه بیشتری نسبت به سایر کتاب‌ها دارند، سعی کرده‌ایم مجموعه خود را با قیمت مناسب و سود کم در بازار ارائه دهیم. این یک عرصه جدید است و نیاز به زمان دارد تا جای خود را میان کودک و نوجوان پیدا کند».

گزارشگر: ریحانه بناءزاده
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
آستان قدس رضوی نقش کلیدی در نشر کتاب و کتابخوانی دارد
مجموعه 5 جلدی «رهنمای کودک» منتشر شد
تبدیل فروشگاه‌های کتاب آستان قدس رضوی به مراکز فرهنگی
محورهای تولید کتاب در آستان قدس رضوی اعلام شد
اهدای 16 هزار جلد کتاب به نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.