.

همراه با یک فعال دلسوز فرهنگی- مذهبی در مناطق محروم مشهد

بابای بچه‌های نورالهدی

بچه‌های محله اسماعیل‌آباد و خواجه‌ربیع، علی‌آقا را خوب می‌شناسند. او بابای خوب بچه‌های محروم محله‌های اسماعیل‌آباد و خواجه‌ربیع است. بچه‌ها آن‌قدر رابطه‌ نزدیک و صمیمی با او دارند که بابا صدایش می‌زنند.

1395/10/18 شنبه

علی‌ آدینه‌پور سال‌هاست به این بچه‌های معصوم و دوست‌داشتنی خو گرفته است. قرارش با آن‌ها روزهای پنج‌شنبه است. بچه‌ها تمام طول هفته را ساعت‌شماری و روزشماری می‌کنند تا دوباره پنجشنبه از راه‌ برسد و همراه علی‌آقا به دفتر نورالهدی و کبوترانه بروند. امروز یکی از همان پنج‌شنبه‌هاست و دفتر کوچک نورالهدی منتظر بچه‌هایی است که با دنیایی از شور و شعف همراه آقای آدینه‌پور به این  محیط می‌آیند تا با پر کردن فرم عضویت به خانواده بزرگ نورالهدی بپیوندند.

مراقب بچه‌ها باشیم
از روزهای سخت و طاقت‌فرسای دوران جنگ خاطرات زیادی در ذهن دارد. روزهایی که همه تلاشش این بوده همراه بچه‌های بسیج محله به مناطق جنگی اعزام شود. از آن روزها که جوانی 17 ساله بوده تا امروز که 50 سال از عمرش می‌گذرد و گرد پیری بر سر و صورتش نشسته در همان سنگر باقی مانده است. سنگر دفاع از اسلام و ارزش‌های اسلامی. 
می‌گوید: «اگر در زمان جنگ وظیفه داشتیم پشت سنگرها با دشمن بجنگیم امروز هم همان وظیفه برای ما باقی است. چرا که جنگ همان جنگ و دشمن همان دشمن است. فقط نوع حمله و ابزار و ادوات جنگی تغییر کرده است». آدینه‌دوست که کوله‌باری تجربه از روزهای جبهه و جنگ دارد ادامه می‌دهد: «در هر جنگی چه هنگام تهاجم نظامی و چه تهاجم فرهنگی آسیب‌پذیرترین قشر کودکان هستند و همان‌طور که در جنگ تحمیلی از این گل‌های باغ زندگی در برابر توپ و گلوله دشمن دفاع می‌کردیم حالا هم باید بیشتر از همه مراقب آن‌ها باشیم تا در برابر تهاجم فرهنگی دشمن آسیب نبینند».

همه باید پای کار بیایند
فکرهایی از همین جنس به آدینه‌پور برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در محله محروم خواجه‌ربیع که محل زندگی خود او است انگیزه داده تا با تشکیل یک هیئت مذهبی دانش‌آموزی در محله با تعداد زیادی از بچه‌ها در ارتباط باشد و با ارائه خدمات فرهنگی آن‌ها را نامحسوس از گرفتار شدن در آسیب‌های اجتماعی که بیشتر بچه‌های مناطق محروم درگیرش هستند در امان بدارد.
علی‌آقا دراین‌باره می‌گوید: «امروز فعالان فرهنگی نباید دست روی دست بگذارند و منتظر دولت و سازمان‌های دولتی بنشینند تا برای آن‌ها امکانات فرهنگی فراهم کند. هر کس باید خودش پای کار بیاید و جلسات و مراسم فرهنگی را در خانه‌های مردم برگزار کنیم و به هر نحوی شده سعی داشته باشیم بچه‌ها را پیش خودمان نگه داریم تا با سرگرم کردن آن‌ها به کارهای فرهنگی از رفتنشان به محیط‌های ناسالم که خوراک فرهنگی آن را دشمن تهیه می‌کند جلوگیری کنیم».

پل ارتباطی بچه‌ها با نورالهدی
علاوه بر برگزاری جلسه مذهبی زیارت عاشورا و دعای توسل در شب‌های سه‌شنبه و چهارشنبه و همچنین برگزاری مراسم مناسبتی در طول ایام سال، فعالیت دیگری که این فعال فرهنگی آن را با جدیت دنبال می‌کند، مرتبط کردن بچه‌های این مناطق با شبکه فرهنگی نورالهدی و کبوترانه در حرم مطهر امام مهربانی‌ها است. آدینه‌پور با افتخار می‌گوید: «تا حالا بیشتر از هزار و 500 دانش‌آموز را عضو نورالهدی کرده‌ام تا از برنامه‌های فرهنگی آن استفاده کنند». البته مرتبط کردن این حجم گسترده از بچه‌های مناطق محروم اسماعیل‌آباد و خواجه‌ربیع مشکلات خاص خود را دارد که او این مشکلات را با کمک خود اهالی محله و خیران فرهنگی که تا کنون جذب کرده حل می‌کند. به عنوان مثال یکی از مشکلات پرداخت هزینه ایاب و ذهاب دانش‌آموزان به حرم مطهر رضوی است که گاهی به کمک خیران فرهنگی و گاهی با مشارکت خانواده‌ها رفع می‌شود.

پای صحبت بچه‌ها
علیرضا هوشمند دانش‌آموز دوم ابتدایی یکی از بچه‌هایی است که این هفته همراه آقای آدینه‌دوست و جمعی از دوستانش میهمان دفتر نورالهدی شده است. او که یک دنیا معصومیت و امید در نگاهش موج می‌زند می‌گوید: «امروز برای اولین بار است که همراه بابا به نورالهدی آمده‌ام». در حالی که دست برادر بزرگترش را محکم گرفته تا به قول خودش گم نشود ادامه می‌دهد: «هر ماه آقای پستچی برای برادرم محسن کتاب و مجله‌های قشنگ می‌آورد. دوست داشتم برای من هم کتاب و مجله بیاورند. برای همین آمده‌ام تا ثبت‌نام کنم».
پسرک بعدی، همین‌طور که اصرار دارد پیشوند سید جلوی اسمش بیاید، با صدای رسا خودش را سیدمجتبی موسوی معرفی می‌کند و در حالی که دست‌های از سرما سرخ شده‌اش را جلوی دهان گرفته می‌گوید: «سومین بار است همراه بچه‌ها به کبوترانه آمده‌ام» کلاه قهوه‌ای رنگش را روی سر جابجا می‌کند و می‌گوید: «وقتی به کبوترانه می‌رویم خانم مربی قصه‌های قشنگ برایمان تعریف می‌کند. جایزه هم می‌دهند.
برای همین کبوترانه را خیلی دوست دارم». جواد که به نظر می‌رسد از همه بچه‌ها کم سن و سال‌تر و خجالتی‌تر است گوشه‌ای ایستاده. با او که هم‌صحبت می‌شویم با چهره‌ای کودکانه که صداقت در آن موج می‌زند می‌گوید: «دوستم مجتبی هفته گذشته نورالهدی آمد و جایزه گرفت. من هم آمدم تا جایزه بگیرم و بعد برگردم پیش مامانم». جواد کمی نگران به نظر می‌رسد. برای همین علی آقا بیشتر مراقبش است.

یک استثناء برای این گروه خاص
خانم بیضایی از پرسنل دفتر نورالهدی در حرم مطهر رضوی توضیح می‌دهد: «هر هفته آقای آدینه‌پور همراه عده‌ای از بچه‌های محله خواجه‌ربیع و اسماعیل‌آباد اینجا می‌آیند. بعضی از آن‌ها دانش‌آموزانی هستند که از قبل عضو شده‌اند و چند نفر اعضای جدیدی هستند که ثبت‌نام می‌شوند و هدایایی به آن‌ها اهدا می‌گردد». بیضایی درباره شرایط ثبت‌نام نورالهدی می‌گوید: «شبکه فرهنگی نورالهدی ویژه کودکان 7 تا 17 سال است که پس از تکمیل فرم ثبت‌نام از طریق ارسال محصولات فرهنگی با آن‌ها در ارتباط هستیم. البته ثبت‌نام فقط به شیوه اینترنتی به آدرس سایت www.razavi.aqr.ir انجام می‌شود».
لبخندی را چاشنی حرف‌هایش می‌کند و ادامه می‌دهد: «عضویت در نورالهدی فقط اینترنتی است. ولی به خاطر محروم بودن محله‌های اسماعیل‌آباد و خواجه‌ربیع و محدودیت دسترسی این بچه‌ها به اینترنت استثنائا ثبت‌نام آن‌ها را حضوری و بصورت مستقیم توسط سیستم انجام می‌دهیم».

تا کبوترانه
بچه‌ها بعد از پذیرایی و استفاده از مجله‌ها و کتاب‌های اتاق نورالهدی راهی بخش بعدی یعنی کبوترانه می‌شوند. برای رسیدن به کبوترانه باید به طبقه دوم ساختمان بروند. بعضی از بچه‌ها پرانرژی و با سر و صدا از پله‌ها بالا می‌روند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از آسانسور استفاده کنند. جلوی درِ ورودی کبوترانه یکی از خادم‌ها که چوب‌پر سبز همراه دارد، دست در جیبش می‌کند تا بچه‌ها، میهمان شکلات‌های شیرینش شوند. او که خود را کامجو معرفی می‌کند می‌گوید: «شیفت خدمت من روزهای پنج‌شنبه است و می‌دانم دیر یا زود بچه‌های آقای آدینه از راه می‌رسند. برای همین سعی می‌کنم به تعداد همه آن‌ها شکلات داشته باشم تا ازشان پذیرایی کنم».

هر خانه یک پایگاه فرهنگی
آقای آدینه بچه‌ها را راهی کبوترانه می‌کند و خودش چند لحظه‌ای روی صندلی به استراحت می‌پردازد و منتظر می‌شود تا آن‌ها برگردند. آخرین جملات علی آدینه‌پور فعال فرهنگی مناطق محروم این است که بچه‌ها را باید با استفاده از برنامه‌های جذاب فرهنگی مثل کبوترانه، نورالهدی و همچنین برنامه‌های تفریحی جذب کنیم.
در غیر این صورت دشمن آن‌ها را جذب خواهد کرد. با اندوه می‌گوید: «بچه‌های مناطق محروم نیاز بیشتری به حمایت فرهنگی دارند. چرا که حجم آسیب‌های اجتماعی در این مناطق بیشتر از دیگر مناطق است و برای کم کردن این آسیب‌ها علاوه بر نهادها و موسسات دولتی خود مردم هم باید پای کار بیایند و هر خانه را تبدیل به یک پایگاه فرهنگی برای بچه‌ها کنند».

گزارشگر: بتول پرهیزگار
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
برگزاری مسابقات فرهنگی ویژه مخاطبین نورالهدی
ارائه کتاب با موضوع عفاف و حجاب در اتاق مطالعه نورالهدی
هدایای فرهنگی نورالهدی ویژه برندگان مسابقه مجله، فیلم و کتابخوانی
بیش از 800 نفر از مخاطبان نورالهدی از هدایای فرهنگی بهره‌مند شدند
مسابقه فیلم‌خوانی سامانه مخاطبان نورالهدي در حرم مطهر رضوی برگزار شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.