.

در گفت‌وگو آستان‌نیوز با رضا مهدوی؛ داور بخش نگارگری و گل‌ومرغ بیان شد؛

برگزاری دوسالانه تذهیب‌های قرآنی باعث پیشرفت هنرهای اسلامی می ­شود

پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی همزمان با شب میلاد باسعادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، امام حسن عسکری(ع) و با معرفی 33 برگزیده و شایسته تقدیر به کار خود پایان داد.

1395/10/19 يكشنبه

465 اثر در بخش‌های تذهیب، تشعیر، نگارگری و گل‌ومرغ به دبیرخانه این دوسالانه ارسال شد. این آثار مورد داوری و قضاوت هفت هنرمند برجسته کشوری قرار گرفت. برای ارزیابی این دوره با دوره‌های گذشته با رضا مهدوی، داور بخش نگارگری و گل‌ومرغ که در پنج دوره این دوسالانه به عنوان داور حضور داشته است، به گفت‌و گو نشستیم که مشروح آن از نظرتان می‌گذرد.
 
در ابتدا ارزیابی‌تان را از آثار رسیده به دبیرخانه این دوره دو سالانه بفرمایید.
دوره‌هایی که تاکنون برگزار شده با روند صعودی در کیفیت و کمیت روبه رو بوده است. این دوره نیز آثار شاخصی به خصوص در بخش‌های گل‌ومرغ و تذهیب داشته است. ولی اثر از بخش نگارگری کمتر داشتیم که علتش نیز همزمان شدن برگزاری این دوسالانه با دو سالانه نگارگری تهران است.
 
اگر بخواهید اشاره‌ای به نقاط قوت و ضعف کار هنرمندان نسبت به سال‌های گذشته داشته باشید ...
در زمینه گل‌ومرغ و تذهیب آثار خیلی عالی داشتیم و رنگ آمیزی‌ها خیلی پخته‌تر شده بود و به خصوص در ظرافت که خیلی هنرمندان رقابت تنگاتنگی داشتند. ولی نقطه ضعفی که در خیلی از آثار دیده شد، این بود که هنرمندان قسمت‌هایی از اثر را قوی کار کرده و برخی قسمت‌ها را نتوانسته بودند خوب از کار درآورند. اگر هنرمند بتواند در همه بخش‌ها با مهارت خیلی بالا کار کند، آثار خوبی می‌تواند خلق کند.
 
شاخصه‌ها و ملاک‌های داوری و امتیاز دهی به نفرات برگزیده چه بود؟
در هر بخشی معیارها فرق داشت. مسلما معیارهای بخش تذهیب با گل‌ومرغ فرق دارد. رویکرد دوسالانه نگارگری و تذهیب‌های قرآنی که در مشهد برگزار می‌شود، رویکرد دستگیری از آثار قدما است که هنرمندان بر مبنای آن خلاقیت و نوآوری دارند. شاخصه‌هایی که در امتیازدهی آثار نقش داشت، بر این مبنا بود که حتما در اثر هویت هنری ایرانی حفظ شود. در عین حال چیزی هم برای گفتن داشته باشد. یک‌سری آیتم‌های داوری مربوط به مسائل فنی بود و هر داوری بنا به سلیقه خودش این امتیازات را می‌توانست تغییر دهد.
 
از کدام شهرها در دوسالانه تذهیب‌های قرآنی آثار هنری حضور داشتند؟
کارهایی که از تهران و مشهد آمده بود نسبت به آثار دیگر شهرها، بهتر بود. ولی به صورت پراکنده از شهرهای دیگر نیز اثر رسیده بود. مثلا از قزوین دو اثر برگزیده داشتیم و اثر هنرمند تذهیب‌کار قزوینی در این دوره اول شد. از شهرهای مختلف نیز آثار داشتیم، ولی به طور کل از تهران و مشهد هنرمندان بیشتری در این دوسالانه شرکت کرده و جوایز بیشتری را به خود اختصاص داده بودند.
 
به نظر شما هنرمندان امروزی توانسته‌اند در راستای اعتلای فرهنگ دینی گام بردارند؟
این دوسالانه حرکت خوبی در همین مسیر بوده است.
 
آستان قدس رضوی منبع عظیم هنرهای اصیل ایرانی و اسلامی است. چقدر هنرمندان کشورمان توانسته‌اند از این مکان مقدس الگوبرداری کنند؟
برای هنرمندانی که در شهرهای دیگر هستند دسترسی به امکانات و منابع آستان قدس رضوی وجود ندارد، آستان قدس رضوی باید تسهیلاتی در اختیار هنرمندان قرار دهد تا آن­ها بتوانند آثار نفیسی که را در گنجینه‌های آستان قدس رضوی است، از نزدیک ببیند و مورد مطالعه قرار دهند. مسلما اگر چنین اتفاقی بیافتد، یک جهش خوب در هنر دینی کشورمان رخ خواهد داد.
 
ویژگی‌های هنر تذهیب، نگارگری، تشعیر و گل‌ومرغ نسبت به دیگر رشته‌های هنری چیست؟
هنر تذهیب، اصیل و برگرفته از فرهنگ و هویت خودمان است، هنری نمادین که نمادهایش برگرفته از عرفان غنی اسلامی و ایرانی است و هنرمند می‌تواند در فضای تذهیب و نگارگری روحش را به پرواز در بیاورد و دستش بسیار باز است تا آنچه در ذهن خودش دارد را بر روی صفحه کاغذ بیاورد و مفاهیم غنی و عالی انسانی و اسلامی را به ظهور برساند.
 
چه رابطه‌ای بین هنر تذهیب و نگارگری وجود دارد؟
نگارگری و تذهیب همیشه در کنار هم کار می‌شوند و این دو هنر ارتباط نزدیکی با هم دارند. تذهیب بیشتر برای آرایش فضای نگارگری استفاده می‌شود. نگارگری به موضوعات مختلف می‌پردازد و می‌تواند موضوعی عمل کند، همچنین برای مفاهیم عالی انسانی مثل عدالت و درستی از این هنر استفاده خواهد شد. هنرمندان برای آرایش و تزیین این هنر از تذهیب استفاده می‌کنند.
 
این هنرهایی که در دوسالانه تذهیب‌های قرآنی ارائه می‌شود، چقدر با فضای دینی همخوانی دارد؟
گل‌ومرغ همیشه جایگاهش برای جلد قرآن بوده است. نگارگری برای تصویرسازی داستان‌های قرآنی استفاده می‌شود و همچنین تذهیب همیشه برای کلام الهی کار شده است. همه این هنرها با هم هماهنگی و همخوانی کامل دارند.
 
سخن پایانی...
به نوبه خودم از آستان قدس رضوی به خاطر برگزاری این دوسالانه در راستای حمایت هنرمندان و پیشرفت هنر در کشور تقدیر و تشکر می‌کنم.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
دوسالانه تذهیب‌های قرآنی به قطب بزرگ هنرهای اسلامی تبدیل شده است
پنجمین دوسالانه تذهیب‌های قرآنی در نگارخانه رضوان مشهد برگزار می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.