.

دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

معنا شناسی قرآن یکی از عوامل تاثیرگذار در مطالعات قرآنی است

دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت:‌ معناشناسی قرآن یکی از مهم­ترین عوامل تاثیرگذار در انجام مطالعات قرآنی در طی سه دهه اخیر به حساب می‌آید.

1395/10/20 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین علیرضا قائمی‌نیا در همایش تحلیل معناشناسی آیات قرآن کریم که در دانشگاه علوم اسلامی رضوی برگزار شد، اظهار کرد: معناشناسی در انجام مطالعات قرآنی بسیار تاثیرگذار بوده است. مباحث معناشناسی در سنت اسلامی در رشته ­هایی همچون علم و اصول و عرفان به وفور به چشم می خورد، اما این مباحث با آن اصلی که تحت عنوان معناشناسی شناخته می شود، تفاوت های بسیاری دارد.
دانشیار  پژوهشگاه  فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه ‌در طی سالیان اخیر علما و افرادی که در زمینه مطالعات قرآنی کار می کردند، به معناشناسی روی آورده اند، گفت: دانش معناشناسی یکی از زیرشاخه های زبان شناسی بوده که معنا را به صورت نظام مند معرفی می کند و مباحث علمی گسترده ای در آن ایجاد شده است.
حجت الاسلام قائمی نیا خاطرنشان کرد:  قرآن، کتاب مفاهیم اخلاقی و دینی بوده و خداوند در این کتاب اصول جهان بینی را مطرح می‌کند.
وی با بیان اینکه برای تفسیر قرآن باید ابتدا معناها را شناخت، گفت: باید این را دانست که معناشناسی بر تفسیر تقدم داشته و مفسران براساس نیازهایشان به بحث های معناشناختی روی آورده اند.
این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نظریه ایزوتسو در رابطه با معناشناسی قرآن، بیان کرد: باید این را دانست که زبان شناسی در عصر ایزوتسو گسترش چندانی نداشته، بلکه گسترش اصلی معناشناسی در اواخر قرن 20 رخ داده است.
وی تصریح کرد: ‌معنا‌شناسی، یکی از علوم زیرشاخه زبان شناسی به حساب می‌آید که وظیفه اصلی این علم مطالعه ذهن بشر است. همچنین ذهن­ شناسی بر علم‌شناسی تقدم داشته و علوم شناختی تاکید می‌کند که فلسفه و معناشناسی باید با یکدیگر تطبیق داشته باشند.
حجت الاسلام قائمی نیا با بیان اینکه هر کلمه ای که در قرآن آمده است، معنای آن با آیه دیگر تفاوت دارد، گفت: معنا با مفهوم سازی یکی بوده و معنای اصلی جمله همان مفهوم سازی و شیوه پردازش اطلاعات است.
وی تصریح کرد: مفهوم سازی آیات کریمه قرآن بر دو اساس صورت می‌گیرد که یکی براساس خود آیات و دیگری براساس اعجاز شناختی قرآن است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.