.

دوره «طراحی نقوش سنتی» در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد

نخستین دوره آموزشی «طراحی نقوش سنتی» زیر نظر استاد علیرضا برفروشان، در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

1395/10/22 چهارشنبه

به گزارش آستان‌نیوز، این دوره آموزشی قرار است در قالب چهار مقطع ختایی، اسلیمی، ترکیب‌بندی و عالی، در چهار دوره در طول یک سال در کتابخانه و موزه ملی ملک؛ بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران برپا شود.
علیرضا برفروشان؛ کارشناس ارشد پژوهش هنر در حاشیه برگزاری نخستین دوره طراحی نقوش سنتی با محوریت آموزش نقوش ختایی بیان کرد: در این دوره آموزشی، هنرجویان در قالب جلسات کارگاهی با طراحی نقوش تزئینی پایه که در رشته‌های مختلف هنرهای سنتی ایرانی اسلامی همچون تذهیب، معرق‌کاری، منبت‌کاری و فرش‌بافی به‌کار می‌رود، آشنا می‌شوند.
وی ادامه داد: این دوره کارگاهی با هدف آموزش طراحی اصولی نقوش سنتی برگزار شده تا هنرجویان با شناخت و آگاهی کافی از پایه‌های سنتی نقوش و حفظ سنت‌مداری به طراحی بپردازند. همچنین اگر خواستند با ابتکار خود، تغییری در طرح‌ها ایجاد کنند به بیراهه نرفته و از اصول اولیه هنر سنتی ایرانی اسلامی دور نشوند.
برفروشان، از نقوش ختایی و اسلیمی به عنوان متداول‌ترین و کامل‌ترین نقوش سنتی کشور نام برد و افزود: این نقوش در دوره صفویه به دوام و پختگی خاصی رسید و در حال حاضر نیز اصول همان دوره که تغییرات چشمگیری در طول تاریخ نداشته است، دنبال می‌شود.
مدرس دوره طراحی نقوش سنتی مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با اشاره به برخی خطوط سنتی دیگر که در دوره‌هایی مانند ایلخانی یا قاجاریه رایج بوده است، گفت: هنرجویی که مسلط به اصول نقوش اسلیمی و ختایی باشد، می‌تواند سبک‌های هنری تزئینی دوره‌های مختلف تاریخی را نیز به آسانی فرا گیرد.
وی اضافه کرد: در نخستین دوره آموزشی طراحی نقوش سنتی، علاوه بر حضور فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رشته‌های هنر، فارغ‌التحصیلانی از رشته‌های دیگر نیز حضور داشتند که این امر بیانگر علاقه‌مندی مردم به هنرهای سنتی است.
مرکز آموزش مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با هدف حفظ و اشاعه فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی، ضمن دعوت از استادان و کارشناسان برجسته و بنام کشور، دوره‌های آموزشی رسمی را در حوزه هنرهای سنتی در فصول مختلف سال برگزار می‌کند.
لازم به ذکر است، نخستین دوره آموزشی طراحی نقوش سنتی ویژه زمستان 1395، در 11 جلسه، روزهای دوشنبه، از ساعت 10-13، در مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، واقع در تهران، میدان امام خمینی، سر در باغ ملی، خیابان ملل متحد، برگزار می‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
نمایشگاهی از نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک در مشهد برپا شد
میزبانی کتابخانه و موزه ملی ملک از دوره «هندسه نقوش گره‌های ترکیبی در هنرهای سنتی»
نشست «شمایل‌نگاری بر اساس نسخه‌های گنجینه ملک» در تهران برگزار می‌شود
دوره‌های آموزشی نقاشی کتابخانه و موزه ملی ملک شروع شد
دوره آموزشی «سندشناسی» در کتابخانه و موزه ملی ملک آغاز شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.