.

مروری بر فعالیت‌های موسسه میقات‌الرضا(ع) در حوزه انقلاب و بصیرت‌افزایی

خادم که تو باشی

چشمه می‌جوشد از معرفت و تو سیراب معنویت می‌شوی وقتی میهمان خادمان حرم باشی. اینجا به یمن برکت ارادت به وجود نازنین آقا امام هشتم(ع)، بنای خدمت ویژه به زائر علی‌بن موسی‌الرضا(ع) گذاشته‌اند.

1395/11/25 دوشنبه

همان سنگرهای در مسیر شهر بهشت که همچنان دایر است. گستره بهشتِ خدمت در طبق اخلاص است در شهری به نام طبس. آنجا که گلشنی است به گل ولایت آراسته و مزین به وجود بارگاه حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم، برادر بزرگوار امام رضا(ع).

چشمه جوشان خدمت به زائر
دین و معارف اسلامی؛ قرآن، دعا و نیایش؛ تکریم و خدمت‌رسانی؛ فرهنگ، هنر، ادب و ورزش؛ چشمه‌هایی کوچک از خدمت به زائر آل رضا(ع) است که در این مجموعه انجام می‌شود. کوچک نه از نظر نام که از جهت قیاس با برکت وجود پرمنزلت آقا علی‌بن موسی‌الرضا(ع) که اگر از سرِ وظیفه هر کدام از حوزه‌ها را در شمار بیاوری به دریایی بیکران از عشق به ولایت می‌رسی. اقامه نمازهای یومیه، نماز جمعه، برپایی نماز در اعیاد اسلامی، تشکیل جلسات آموزش احکام، مشاوره و پاسخگویی به سوالات شرعی زائران، برپایی نشست‌های معرفتی و بزرگداشت وقایع و مناسبت‌های مذهبی و ملی از امورات همیشگی در میقات‌الرضا(ع) است.

عشق به ائمه، سال نمی‌شناسد
کافی است مشتاق باشی تا از برکات وجود ائمه در میقات‌الرضا(ع) بهره‌مند شوی. کافی است دلی عاشق داشته باشی. اینجا سن و سال برای عرض ارادت معنایی ندارد. حتی آن‌ها که در مهدالرضا و دبستان شکوفه‌های رضوی علم می‌آموزند و در مسابقه‌های فرهنگی، هنری، ادبی، کارگاه‌های آموزش قرآن و نهج‌البلاغه و محافل شکوفه‌های قرآنی شرکت می‌کنند تا دین‌آموز این بارگاه مقدس باشند، به مثابه فرشتگانی عاشق هستند که گرداگرد شمع معرفت اهل بیت پر می‌زنند.

تمام‌قد ایستاده به خدمت زائر
اداره حرم مطهر حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و ارائه خدمت به زائران خاصه کاروان‌های زیارتی، در این محل شبانه‌روزی است. درهای حرم در تمام فصول و ایام به روی زائران گشوده است و بیش از 800 خادم افتخاری و راهنمای زائر، اعم از برادر و خواهر، تمام‌قد برای خدمت به زائران آماده‌اند. کارشناس فرهنگی موسسه میقات‌الرضا یکی از آن صدها خادمی است که عاشقانه از سال 1386 خورشیدی کمر به خدمت زائران آقا علی‌بن موسی‌الرضا و برادر بزرگوارشان بسته است.
مسئول کارگاه‌های آموزشی قرآن و نهج البلاغه آستان مبارک که خدمتش در آستان مبارک حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) در حرمی زیبا واقع در سه کیلومتری شمال غربی طبس در دل کویر نمود یافته است، درباره برنامه‌های فرهنگی، مجموعه میقات‌الرضا(ع) می‌گوید: «اینجا همه ساله و در همه ایام، برنامه‌هایی ویژه در مقاطع سنی و برای طیف‌های مختلف برگزار می‌شود. برنامه‌های سخن‌رانی برای عموم زائران و مجاوران و کارگاه‌های کودکان، نوجوانان و جوانان همراه با برگزاری مسابقات فرهنگی و پژوهشی از جمله این موارد است».

ارادتی که رو به فزونی است
طبق گفته‌های کارشناس فرهنگی و قرآنی آستان مبارک، بیش‌تر برنامه‌های فرهنگی این مجموعه در تالار همایش‌های میقات‌الرضا و با همکاری نهادهای انقلاب اسلامی به ویژه سپاه پاسداران ناحیه طبس، بسیجیان و حلقه‌های صالحین ادارات برگزار می‌شود. سالیانه حدود 100 هزار نفر به طور میانگین از برنامه‌های میقات‌الرضا بهره می‌برند و اهل خدمت، علاقه‌مندان و دوست‌داران اهل بیت از طریق سایت میقات‌الرضا به نشانی mighatalreza.aqr.ir و شبکه مجازی و همچنین به وسیله فراخوان‌های عمومی، از برنامه‌های متنوع میقات‌الرضا مطلع می‌شوند.
تلاش برای بهبود کیفیت خدمت به خلق خدا و زائر علی‌بن موسی‌الرضا(ع) که در روایات متعدد زیارتش را برابر با ثواب هزار حج نوشته‌اند؛ در سال‌های اخیر رو به فزونی است و جذبه ملکوتی آستان حضرت، افراد را از راه‌های دور و نزدیک و حتی کشورهای مجاور، بیش‌تر از پیش به سوی خود و خاندان مطهرش کشانده است. افزایش شرکت‌کنندگان در برنامه‌های میقات‌الرضا گویای این برکت است.
کارشناس فرهنگی مجموعه میقات‌الرضا در این خصوص می‌گوید: «امسال به فضل الهی در آمار تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد وجود دارد. این افراد در کارگاه‌های آموزشی مختلف شرکت کرده‌اند. کارگاه‌هایی که در راستای بصیرت‌افزایی شکل گرفته است.
کارگاه بصیرت‌افزایی، بیداری اسلامی، بصیرت از منظر قرآن و نهج‌البلاغه، گفتمان سبک زندگی اسلامی از جمله عناوین برنامه‌های هدف‌مندی است که هم در قالب کارگاهی و هم در قالب‌های متنوعی مانند سخنرانی، سلسله نشست، گردهمایی در مجموعه میقات‌الرضا برگزار می‌شود».

نهم دی و بیداری ملت اسلامی
فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی آستانه حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) و زیارت‌گاه شهید مدرس(ره) به چاپ کتاب و نشر بروشور محدود نمی‌شود. تبلیغات محیطی و فضاسازی با نصب بنر، پلاکارد نوشته و اطلاعیه از دیگر فعالیت‌های این موسسه است که نمونه بارز و عینی آن را می‌توان امسال در گرامی‌داشت حماسه بزرگ نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت مشاهده کرد.
این مراسم در آستان حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع)، زیارت‌گاه شهید مدرس(ره)، نمازخانه‌های میان‌راهی امام رضا(ع)، کتاب‌خانه‌ها و مراکز آموزشی موسسه برگزار و با ایراد سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین رضایی امام جماعت زیارت‌گاه در شامگاه مورخ 8/10/95 و حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبایی امام جمعه کاشمر در شامگاه مورخ 9/10/95 بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در زیارت‌گاه شهید آیت‌الله مدرس(ره) مزین شد.
در این برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی، هوشمندانه دسیسه‌های فتنه‌گران از نظر دور نماند و در جمع بانوان که محور تربیت نسل آینده در عصر ظهورند، جلساتی قرآنی با حضور حجت‌الاسلام یوسفی برگزار و ابعاد گسترده دسیسه‌های فتنه‌گران در مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران بیان و از دستاوردهای هوشیاری مردم ولایت‌مدار ایران اسلامی در حماسه نهم دی ماه در مورخ 9/10/95 در زیارت‌گاه شهید آیت الله مدرس(ره) قدردانی شد.
برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی "بصیرت ولایی" به مناسبت حماسه بزرگ نهم دی ماه در زیرپرتال میقات‌الرضا و تنظیم در قالب بروشور و توزیع بین زائران و مجاوران، کتاب‌خانه‌ها، کارگاه‌ها و... از برنامه‌های فرهنگی دیگر در این ایام است.

گردهمایی حامیان دفاع از حریم ولایت
برگزاری همایش مردمی"مدافعان حریم ولایت" نیز وجه دیگری از فعالیت‌های متنوع و گسترده موسسه در روز حماسه‌ساز نهم دی ماه است که با اجرای برنامه‌هایی مشتمل بر تلاوت آیات کلام وحی، پخش کلیپ و سخنرانی دکتر عبداللهی‌فر مسئول اداره هدایت سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شامگاه مورخ 8/10/95 بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در حرم مطهر حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) برگزار شد.
کرسی تلاوت‌های مجلسی قرآن کریم با همکاری اداره آموزش علوم قرآن و حدیث آستان قدس رضوی در هیئت ابوالفضلی دیهوک طبس و حرم مطهر حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) در تاریخ‌های 8 و 9/10/95 بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء نیز از برنامه‌های دیگر این ایام بود.

نهم دی در مراکز آموزشی موسسه
گرامی‌داشت یوم‌الله نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت در مراکز آموزشی موسسه (مهدالرضاها و دبستان شکوفه‌های رضوی) در تاریخ 8/10/95 با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی مراسم ویژه نونهالان همراه با جشن ورود به قرآن مهدالرضای زیارت‌گاه شهید آیت‌الله مدرس(ره) در تاریخ 8/10/95 ساعت 9 صبح برگزاری کارگاه آموزشی "بصیرت" همراه با مسابقات فرهنگی و پژوهشی و همچنین واحد ادبیات قرآنی کودکان با فعالیت مربیان مهدالرضا و اجرای برنامه‌های قصه‌گویی، نقاشی و آموزشی کاردستی در تاریخ های 8، 9 و 10/10/95 در حرم مطهر حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع)، شرکت خدام افتخاری و کارکنان موسسه در همایش بزرگداشت حماسه نهم دی همگام با سایر اقشار مردم در شهرستان‌های طبس، کاشمر و قاین و بالاخره برپایی نمایشگاه کتاب و مجموعه سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب با عنوان "حماسه بصیرت" در زیارت‌گاه شهید آیت‌الله مدرس(ره) و کتابخانه‌های موسسه از دیگر برنامه‌های مجموعه میقات‌الرضا به مناسبت روز تاریخ‌ساز نهم دی ماه بود. در نمایشگاه "حماسه بصیرت"150نسخه کتاب با موضوع ولایت فقیه و بصیرت رمز پیروزی و‌10 تابلو از مجموعه سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب با موضوع بصیرت در معرض دید علاقه‎مندان قرار گرفت.

شمع روشن شهدا؛ چراغ راه همه
در حرم مطهر حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم(ع) شهدا و مشاهیری آرمیده‌اند که مایه مباهات مردم کویر و سرزمین سرافراز ایران هستند. در گلزار شهدا ورودی باب‌الشهدا 59 شهید و در رواق شهدای مدفون در حرم این مجموعه،‌17 شهید وجود دارد و 25 شهید دیگر نیز در صحن و سرای حضرت در آغوش خاک وطن آرمیده‌اند. برای تبیین فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی در میان اقشار مختلف، برنامه‌های متنوعی توسط میقات‌الرضا تدارک دیده شده است که دعوت جمعی از خانواده‌های مشهدی شهدای مدافع حرم به همراه سردار فضلی، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفان کشور و فراهم کردن زمینه تشرف آن‌ها به آستان مبارک حضرت حسین‌بن موسی‌الکاظم به همراه مراسم تجلیل از ۵۸‌شهید حوزه مقاومت بسیج حمزه سیدالشهدا(ع) طبس در روستای دشتغران از جمله این موارد است.
وجود متبرک شهدای گلگون‌کفن، سرزمین بلندهمتان ایران را نه تنها قطب عاشقی و شیفتگی قرار داده که در آن سوی مرزها و در اقصی نقاط جهان نیز به ملجائی جهت درک معرفت در میان صدها میلیون مسلمان و رهروی پیامبر گرامی اسلام و دوست‌داران آن خاندان بی‌بدیل تبدیل کرده است. خاندانی آسمانی که به ریسمان امن الهی چنگ به عشقی ابدی زدند و با تأسی از سبک زندگی این بزرگواران می‌توان تا ابد رستگار ماند.

گزارشگر: وحیده فرهمند

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.