.

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس:

کشت کلزا راهکاری برای کمک به اقتصاد مقاومتی است

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس گفت: کشت کلزا راهکاری برای کمک به اقتصاد مقاومتی است.

1395/11/27 چهارشنبه

مهندس حسن مهدی‎زاده در گفت‎وگو با آستان نیوز با بیان اینکه حدود 90 درصد دانه‎های روغنی موجود در کشور وارداتی است، افزود: کشت این محصول موجب بالا رفتن ضریب خودکفایی و عدم وابستگی به خارج از کشور می‎شود.
وی پاییزه بودن کشت کلزا و نیاز به آبیاری کمتر با امکان استفاده از نزولات آسمانی، سازگاری این محصول با شرایط آب و هوایی منطقه، ظرفیت تولید بالا و افزایش ماده آلی و حاصل‎خیزی خاک توسط کلزا را از جمله اهداف شرکت از کشت این محصول عنوان کرد.
مهدی زاده ادامه داد: علاوه بر این، گیاه کلزا باعث از بین رفتن تدریجی علف‎های هرز باریک برگ در مزارع گندم و جو می شود.
وی کشت کلزا را کمک به توسعه صنعت زنبورداری و پرورش زنبور عسل دانست و افزود: این محصول همچنین افزایش عملکرد کشت‎های بعد از خود را نیز به دنبال دارد.
مهدی‎زاده درباره سیاست‎های تشویقی دولت برای کلزاکاران بیان کرد: بیمه رایگان محصول، خرید تضمینی آن، اختصاص یارانه دولتی برای خرید بذر، 2 برابر بودن قیمت خرید آن در مقایسه با گندم، واریز وجه آن پس از 48 ساعت، اختصاص وام 5/2 میلیون تومانی به ازاء هر هکتار کشت کلزا و ... از جمله این تسهیلات به شمار می‎رود.
وی با اشاره به کشت کلزا در سطح 60 هکتار از اراضی این شرکت، گفت: در کشت سال زراعی 96-95، از ارقام هایولا و اکاپی که جزو رقم‎های پرمحصول، مقاوم به سرما، خوابیدگی و ... است، استفاده شده است.
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس ادامه داد: این بذور همچنین با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگار هستند.
وی از افزایش 50 درصدی سطح زیر کشت امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و افزود: طی سال زراعی جاری، برای اولین بار از رقم اکاپی برای کشت استفاده کرده‎ایم.
مهدی زاده ادامه داد: این ارقام برای تولید بذر و نیز تولید روغن کشت شده‎اند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
 کشت کلزا در شرکت کشت و صنعت اسفراین انجام شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.