.

به بهانه برگزاری دومین دوره مسابقات سازه‌های ماکارونی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)؛

سازه‎های خلاقیت و تلاش در دانشگاه

دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) شور و حال تازه‌ای به خود گرفته است. دانشجویان میان سالن‌های دانشگاه با عجله در حال عبور هستند.

1395/11/27 چهارشنبه

خط حرکتشان را که دنبال کنی، به سالن سوار کردن سازه‌هایی از جنس ماکارونی می‌رسی. از بیرون، مثل یک شهر به نظر می‌رسد، زیبا و باشکوه. شهری که به دست معماران آینده آن ساخته خواهد شد.

چشیدن طعم یک تجربه تازه
همه سخت مشغول ساختن سازه‌های خود برای رونمایی هستند. نوریه امیری؛ دانشجوی سال آخر رشته معماری دانشگاه غیرانتفاعی پیشتازان، یکی از میهمانان مسابقه است که از شهر زیبای شیراز به مشهد آمده است. او که تجربه دوم خود را پشت سر می‌گذارد، از شیوه شکل‌گیری علاقه‌اش به این رشته مسابقات علمی می‎گوید: «برای اولین بار به درخواست استاد درس «سازه فلز» پیگیر کارگاه‌ سازه‌های ماکارونی در دانشگاه شدم، اما پس از مدتی به این رشته علاقه پیدا کردم.»
این دانشجوی معماری درباره دلیل تمایل خود به مسابقات سازه‌های ماکارونی توضیح می‌دهد: «انجام کار گروهی، تجربه یک کار جدید و نیز آشنایی با جمعی از دانشجویان فعال، به علاوه هیجان بسیار زیاد موجود در این فضا، همه و همه من را به ادامه حرکت ترغیب می‌کند.» جمع دیگری از شرکت‌کنندگان مسابقه در گوشه‌ای از سالن برای شرکت در دومین دوره مسابقات سازه‌های ماکارونی دانشگاه امام رضا(ع) حضور پیدا کرده‌اند.
سرپرست گروه با معرفی خود و گروهش می‎گوید: «محمدامان خاوری هستم، اهل افغانستان که به همراه سه نفر از دوستانم در این مسابقات حاضر شدیم. من سرپرست گروه «آریانا» و دانشجوی رشته عمران دانشگاه آزاد تهران هستم. دو سال از اولین روزهایی که با این کار هیجان‌انگیز آشنا شدم، می‌گذرد. روزی پای تلویزیون نشسته بودم و اتفاقی مسابقات سازه‎های ماکارونی مجارستان را دیدم. بلافاصله در کلاس‌های مرتبط ثبت‌نام و شروع به کار کردم.»

هیجان و کار علمی؛ رهاورد مسابقه
خاوری با هیجان ادامه می‌دهد: «برایم جالب بود این سازه‌های یک کیلویی، قادر به تحمل وزنی تا 800 کیلوگرم است. ما در ابتدا، مقاومت رایانه‌ای کار را می‌سنجیم و بعد مطابق آن سازه را اجرایی می‌کنیم. طراحی تا اجرای سازه در گروه ما، متوسط پنج میلیون تومان برایمان هزینه در برداشته است که همه را خودمان تأمین کردیم. تأمین بخش یا همه هزینه‌های صفر تا صد حضور در این مسابقات، برعهده خود دانشجویان است و گهگاه دانشگاه‌ها در صورت داشتن سوابق اجرایی موفق، کسب عناوین و افتخارات در مسابقات پیشین، بخشی از این هزینه‎ها را تقبل می‌کنند.به نفرات اول تا سوم این رقابت‌ها‌‍، به ترتیب پنج، سه و دو میلیون تومان جایزه نقدی تعلق می‌گیرد. همچنین مجوز برپایی کارگاه‌های آموزشی در سال‌های آینده برای فراگیران جدید توسط گروه‎های برتر و انتخاب آن‌ها در کادر هیئت ژوری مسابقات سال‎های بعد از جمله مزایا و امتیازات برگزیدگان به شمار می‎رود.»
با افتخار از سوابق موفقیت‌آمیز حضورش در این نوع رقابت‌ها هم این‌چنین یاد می‌کند: «در مدت دو سال گذشته، در پنج مسابقه کشوری شرکت کردم و با گروهم موفق به کسب مقام دوم مسابقات شهر قم در گرایش سازه راندمان و نیز دریافت رتبه دوم مسابقات رودهن در همین ماده شدیم.»
با اینکه شدیداً درگیر سوار کردن و رفع عیب از سازه خود است، در جواب این سوال که از کجا و با چه هدفی آمده‌اید، بیان می‎کند: «نامم سیدسجاد محمدی است و از دانشگاه آزاد سما تهران واقع در رودهن به این مسابقات آمده‌ام. نخستین بار است با چند تن از دوستانم که دانشجوی رشته‌های معماری و عمران هستند، در رقابت‎ها شرکت کردیم. آشنایی و بررسی همزمان مباحث تئوریک در کنار بخش‌های عملی، تحلیل و طراحی مدون و یک ساله جریان امور و... برخی از دلایل حضورمان در این رشته محسوب می‎شود. در همین راستا، مقام اول مسابقات متد کشوری اتباع خارجی کشور افغانستان را در گرایش راندمان کسب کردم».

رقابتی علمی در ابعاد جهانی
حسین یعقوبی؛ رابط کنسولی و مسئول دفتر دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ضمن اشاره به اینکه همزمان با گرامی‌داشت سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در حال برگزاری دومین دوره از مسابقات سازه‌های ماکارونی است، ابراز می‌کند: «این رقابت‌ها، با حضور بیش از 50 سازه و شرکت‌کنندگانی از شهرهای تهران، شیراز، قم، مشهد و نیز نمایندگانی از کشورهای افغانستان، تاجیکستان، عراق و لبنان در دو گرایش سازه‌های سنگین و راندمانی برگزار شد. قرار بود نمایندگانی از کشور سوریه هم در این دوره شرکت داشته باشند، ولی نتوانستند با سازه حضور پیدا کنند. هر گروه با یک سرپرست و حداقل سه نفر تا پنج نفر هم‌گروهی شکل و شمایل رسمی به خود گرفته و معمولاً هر تیم می‌تواند دو سازه راندمانی و سنگین ارائه دهد. محدودیتی در جنسیت و رشته تحصیلی شرکت‌کنندگان وجود ندارد و حاضران از رشته‎های متنوع عمران، معماری، ریاضی، فیزیک و... ثبت‌نام به عمل آوردند.
هیئت داوران نیز ترکیبی سه نفره از شهرهای مشهد، قم و تهران است که مورد وثوق اعضا و شرکت‌کنندگان در مسابقات هستند. برخی از ابزارهای برگزاری برنامه از جمله جک بارگذاری سازه‌های مسابقه به دست خود بچه‌های افغانستانی دانشگاه راه‌اندازی شده است.»
یعقوبی ادامه می‌دهد: «در این مسابقات، سازه‌های ماکارونی در دو شکل راندمانی و سنگین قابل تعریف و سنجش هستند که سازه‌های راندمانی با حداکثر 500 گرم وزن و سازه‌های سنگین با حداکثر یک کیلوگرم وزن از هم تفکیک می‎شوند. بر اساس قوانین این مسابقات، هر سازه‌ای که سبک‌تر باشد و وزن بیشتری را هم تحمل کند، به عنوان برنده انتخاب می‌شود. در مقابل، هر سازه‌ای که دارای وزنی بیش از مقدار معین باشد، تخلف محسوب شده و نمره منفی به آن تعلق می‌گیرد. یک روز زمان صرف سوار کردن سازه‌ها می‎شود و در روز افتتاحیه، میان گروه‌ها برای تعیین نوبت حضورشان در رقابت قرعه‌کشی می‌شود و بلافاصله به ترتیب آن‌ها را در سالن اصلی مسابقات بارگذاری می‌کنند. سازه‌ها ‌بعد از وزن‌کشی، آماده تحمل بار و بالاخره تعیین امتیاز از سوی هیئت داوران می‎شوند».

دانشجویان غیرایرانی؛ سفیران فرهنگی
این مقام مسئول، برپایی چنین برنامه‌هایی را در فضای دانشگاه، بهانه‌ای برای آشنایی با فرهنگ و انقلاب اسلامی ایران، افزایش وحدت، آشنایی دانشجویان با محیط دانشجویی و کار علمی، افزایش شور و نشاط در بین آن‌ها و از همه مهم‌تر الهام گرفتن از این سازه‌ها در طراحی و ساخت بناهای آینده می‌داند، چرا که دانشجویان غیرایرانی سفیران فرهنگی کشور خود هستند. قرار است این مسابقات سال آینده با گستره بزرگتر و مشارکت تعداد بیشتری از دانشجویان خارجی برگزار شود.

گزارشگر: سارا صالحی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی از سوی دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)
افزایش بودجه پژوهشی طرح‌های دانشجویی در دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)
 سیستم جامع سنجش پویا گامی نوین در بخش آموزش است
ارائه بیش از 30 اختراع و 300 کتاب در نمایشگاه پژوهش
حضور انتشارات دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) در نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.