.

مدیرعامل موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی در گفت‎وگو با آستان نیوز تاکید کرد:

مزرعه نمونه، بستری مناسب برای شکوفایی اقتصاد دانش بنیان

بحران آب، تحمیل تحریم‎های ظالمانه اقتصادی، افزایش قیمت تجهیزات و نهاده‎های کشاورزی و محروم ماندن بخش کشاورزی از کاربرد تکنولوژی‎های جدید دنیا، تولید اقتصادی و پایدار در بخش کشاورزی و فعالان این بخش را با مخاطرات و چالش‎های زیادی روبه‎رو کرده است.

1395/11/28 پنجشنبه

در این مسیر تنها عاملی که می‎تواند تولید پایدار در کشاورزی را تضمین کرده و توجیه اقتصادی فعالیت در این بخش را به حداکثر برساند، استفاده از نوآوری‎ها و فناوری‎های روز است و بر همین اساس برای فعالیت در این عرصه، حرکت به سمت علم و دانش، یافتن روش‎های نوین برای بهینه‎سازی تولید و حداکثر بهره‎برداری از منابع و زیر ساخت‎های موجود، ضروری است.
موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی طی سال‎های اخیر، با ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان، انجام اقدامات ارزنده‎ای را در دستور کار دارد که در گفت و گو با مهندس علی اورعی زارع به آن‎ها می‎پردازیم.

در حوزه اقتصاد دانش بنیان چه اقداماتی را در دستور کار دارید؟
در این زمینه، پروژه‎هایی از جمله تولید بذر سبزی و صیفی‎جات، تولید و فرآوری گیاهان دارویی و معطر، ایجاد باغ مادری، توسعه باغات متراکم، تولید نهال اصلاح شده میوه به روش کشت بافت، تولید بذر کلزا، بهینه‎سازی و ارتقای سیستم تصفیه خانه موسسه و ... تعریف و ارائه شده است که پس از دریافت مجوز سرمایه‎گذاری از سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی، عملیات اجرایی این پروژه‎ها آغاز خواهد شد.

اقتصاد دانش‎بنیان در برنامه‎های استراتژیک این موسسه چه جایگاهی دارد؟
بیشتر طرح‎های توسعه مزرعه نمونه که در ویرایش جدید برنامه 5 ساله استراتژیک موسسه در زمستان سال 1395 مد نظر قرار داده شده است، مبتنی بر اقتصاد دانش‎بنیان است.
برنامه‎های استراتژیک بلند مدت موسسه در دو سطح یک و دو به ترتیب به موضوعاتی شامل پیاده‎سازی اقتصاد دانش‎بنیان و نیز توسعه فعالیت‎های تولیدی، تبدیلی و خدماتی دانش‎بنیان و بهینه‎سازی تولید می‎پردازد که از آن جمله می‎توان به توسعه گلخانه‎ها، تولید بذر، استقرار سیستم جامع مکانیزه تحت شبکه در حوزه‎های مالی، بازرگانی، اداری، کشاورزی، دامپروری و ... اشاره کرد.

به نظر شما چه شرایطی برای تحقق بیش از پیش اقتصاد دانش بنیان در موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه مورد نیاز است؟
صدور مجوز سرمایه‎گذاری توسط سازمان اقتصادی رضوی، تامین هزینه‎های مالی مورد نیاز طرح‎های سرمایه‎گذاری از محل منابع پیش‎بینی شده، به کارگیری نیروهای مورد نیاز در زمینه‎های تخصصی پیش‎بینی شده در طرح‎های توجیهی، آموزش نیروی انسانی موجود در زمینه تغییر نگرش از سیستم تولید سنتی به فعالیت‎های دانش‎بنیان و اختصاص بودجه‎ای مستقل برای فعالیت‎های اجرایی دانش‎بنیان در بخش تحقیق و توسعه همراه با تقویت بنیه علمی این واحد، مهم‎ترین موضوعاتی است که برای نیل به اهداف اقتصاد دانش‎بنیان مورد نیاز است.

در حوزه کشاورزی این ضرورت‎ها را چگونه ارزیابی می‎کنید؟
افزایش کمیت و کیفیت طرح‎های تحقیقاتی دانش‎بنیان نسبت به طرح‎های علمی تحقیقاتی در مراکز تحقیقاتی کشور، نخستین بستر مورد نیاز است.
علاوه بر این، می‎توان به ارتباط بیشتر و نزدیک‎تر مراکز تحقیقاتی با کشاورزان و متولیان بخش کشاورزی و طراحی و پیاده‎سازی الگوی کشت ملی در کل کشور بر مبنای واقعیت‎های اقتصادی و سیاسی اشاره کرد. اگر چه نباید لزوم پر رنگ‎تر شدن نقش مدیریت‎های جهاد کشاورزی در برنامه‎ریزی‎های کشاورزی را برای شکوفایی اقتصاد دانش بنیان نادیده گرفت.

بازار فروش محصولات دانش‎بنیان در حوزه کشاورزی را چگونه ارزیابی می‎کنید؟
بر اساس ضوابط و مقررات تدوین شده توسط معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، محصولی به عنوان دانش‎بنیان شناخته می‎شود که واجد شرایطی خاص باشد، به گونه‎ای که ﮐﺎﻻﻫﺎ و ﺧﺪﻣﺎت ﺑﺎﯾﺪ در ﺣﻮزه ﻓﻨﺎوری‎ﻫﺎی ﺑﺎﻻ ﯾﺎ ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺑﻪ ﺑﺎﻻ ﺑاشند، ﺑﻪ اﯾﻦ ﻣﻌﻨﺎ ﮐﻪ داﻧش ﻓﻨﯽ ﻃﺮاﺣﯽ و ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻧﻤﻮﻧﻪ آزﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﯾﺎ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻣﺤﺼﻮل ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﭘﯿﭽﯿﺪﮔﯽ ﻓﻨﯽ، ﺑﻪ ﺳﺨﺘﯽ ﻗﺎﺑﻞ ﮐﭙﯽ ﺑﺮداری ﺑﻮده و ﮐﺴﺐ آن از ﻣﻮاﻧﻊ اﺻﻠﯽ ورود ﺷﺮﮐﺖ‌ﻫﺎی دﯾﮕﺮ ﺑﻪ ﺑﺎزار ﺑﺎﺷﺪ. همچنین این محصول ﻧﯿﺎزﻣﻨﺪ ﺗﺤﻘﯿﻖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻗﺎﺑﻞ ﺗﻮﺟﻪ ﺗﻮﺳﻂ ﺗﯿﻢ ﻓﻨﯽ ﺧﺒﺮه است و نیز باید ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ اﯾﺠﺎد ﺑﺨﺶ ﻋﻤﺪه ارزش اﻓﺰوده ﻣﺤﺼﻮل شود.
توجه به تعریف مذکور، به وضوح بازار فروش محصولات دانش‎بنیان را تبیین کرده و مشخص می‎کند که به دلیل پیچیدگی‎های خاص این نوع کالاها، هر شرکت یا شخصی نخواهد توانست وارد عرصه رقابت شود، مگر اینکه کالایی با خصوصیات یا ویژگی-های منحصر به فرد تولید کند.
بنابراین بازار محصولات دانش‎بنیان، بازاری تقریبا انحصاری و کیفی خواهد بود که به دلیل ویژگی خاص این نوع کالاها، از حاشیه سود بالایی نیز برخوردار است.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
تجهیز ۵۰۰ هکتار اراضی گندم مزرعه نمونه به سیستم‌های نوین آبیاری
کمک کارکنان موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه به زلزله‌زدگان کرمانشاه
برآورد برداشت 34 هزار تن گوجه فرنگی از مزارع مزرعه نمونه
ارتقاء سطح دانش متخصصان حوزه کشاورزی در نمایشگاه‌های بین‌المللی
استخرهای ژئوممبران؛ راهکاری برای مدیریت بهتر منابع آبی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.