.

تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد؛

ورزش با برند رضوی، یعنی ورزشی در تراز فرهنگ اسلامی

تولیت آستان قدس رضوی گفت: ورزش با برند رضوی، یعنی ورزشی در تراز فرهنگ اسلامی که در آن اخلاق، مروت و مردانگی در پرتوی آموزه‌های اسلامی تجلی دارد.

1395/12/25 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، عضو مجلس خبرگان رهبری در مراسم رسمی افتتاحیه ورزشگاه امام رضا(علیه‌السلام) که با حضور مسعود سلطانی فر؛ وزیر ورزش و جوانان، مهدی تاج؛ رئیس فدراسیون فوتبال و جمعی از ورزشکاران، پیشکسوتان و مسئولان کشوری در محل آمفی تئاتر این مجموعه ورزشی برگزار شد، تربیت را احیای تمایلات عالی نفسانی انسانی تعریف و ابراز کرد: انسان موجودی دو خلقتی مرکب از جسم و روح است و تربیت بدنی تنها تربیت جسم انسان نیست، بلکه توانمندی جسم برای زمینه سازی تعالی و ارتقا روح است.
عضو شورای عالی حوزه علیه خراسان توانمندی جسم برای تعالی روح را از اصول تربیت اسلامی معرفی و عنوان کرد: مسئولان و دست اندرکاران امر ورزش برای اینکه ورزش تبلور و زمینه ساز تعالی روحی ورزشکاران شود، باید برنامه‌ریزی جدی در این زمینه داشته باشند.
وی با تاکید بر لزوم رعایت اقتضائات اسلامی در مجموعه‌های منتصب به آستان قدس رضوی، تاکید کرد: قید نام حضرت رضا(علیه‌السلام) بر این استادیوم ورزشی، به هیچ عنوان امری تزئینی و تشریفاتی نبوده بلکه عنوانی مسئولیت آور است. مجموعه ورزشی منتصب به آستان قدس رضوی باید الگوی منش و اخلاق اسلامی برای دیگر مجموعه‌های ورزشی کشور باشد.
وی با اشاره به این مطلب برای تحقق مرجعیت علمی مشهد نیازمند نگاه کلان علمی در تمام زمینه‌ها از جمله ورزش هستیم، اظهار کرد: در تحقق مرجعیت علمی مشهد، ورزش نیز باید نقش و وظیفه خود را ایفا کند؛ باید لجنه‌های علمی با حضور اساتید دانشگاه و صاحب نظران حوزه ورزش تشکیل شود و برنامه ریزی‌های ورزشی بر اساس دانش و خرد جمعی شکل بگیرد.

لزوم استفاده از ظرفیت دیپلماسی ورزشی برای اتحاد جهان اسلام
تولیت آستان قدس رضوی دیپلماسی ورزشی را یکی از مناسبات مهم در روابط بین کشورها دانست و بیان کرد: ورزش و دیپلماسی ورزشی به عنوان یکی از جلوه‌های مهم در تقویت ارتباطات جهان مطرح است؛ ورزش در بسیاری از روابط میان ملت‌ها موثر بوده و بستری مناسب برای توسعه ارتباطات، دوستی و وحدت جهان اسلام است که باید از آن بهره مناسب برد.
وی با بیان اینکه تربیت بدنی آستان قدس رضوی و ورزشگاه امام رضا(علیه‎السلام) باید نه تنها در سطح کشور بلکه در سراسر جهان اسلام تاثیر گذار باشد؛ اظهار کرد: توجه به ورزش محلات امری حائز اهمیت بوده که باید مورد توجه جدی دست اندرکاران ورزش قرار بگیرد؛ رونق گرفتن ورزش محلات می‌تواند موجب رونق گرفتن ورزش کشور شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهدای مدال ورزشکاران رشته‌های مختلف از کشورهای گوناگون به موزه آستان قدس رضوی، تصریح کرد: اهدای مدال به موزه آستان قدس رضوی از یک سو نشان دهنده ارادت و عشق اهالی ورزش به این امام همام و از سوی دیگر نشان دهنده ظرفیت عظیم این بارگاه مقدس است.
وی با توصیه به مسئولان حوزه ورزش آستان قدس رضوی برای حرکت در جهت تربیت مربیان شاخص فرهنگی-ورزشی، تصریح کرد: یکی از ملزومات مرجیعت علمی معکوس شدند پروازهای اساتید و نخبه‌های رشته‌های مختلف به مشهد است، مشهد به برکت نورانیت مضجع شریف رضوی می‌تواند کانون تربیت مربیان ورزشی تاثیرگذار در کشور شود و در این راه مجموعه تریبت بدنی آستان قدس رضوی باید موثر و تاثیرگذار ظاهر شود.

ضرورت فراهم آوردن بستر مناسب برای کشف استعدادهای جدید
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در ادامه کشف استعدادها جدید بویژه در مناطق محروم را از دیگر رسالت‌های مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی معرفی و تصریح کرد: شناسایی، جذب و کشف استعداد برتر ورزشی بویژه در مناطق محروم، از اموری است که تربیت بدنی آستان قدس رضوی باید آن را دنبال کند؛ اگر زمینه و بستر مناسب برای بروز و تربیت نفوس مستعده فراهم باشد، قطعا اتفاقات بزرگ و مبارکی در حوزه ورزش برای کشور رخ خواهد داد.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، با بکار بردن واژه «ورزش با برند رضوی» از ضرورت تجلی فرهنگ و اخلاق اسلامی در این نوع ورزش سخن به میان آورد و توضیح داد: ورزش با برند رضوی، یعنی ورزشی در تراز فرهنگ اسلامی که در آن اخلاق، مروت و مردانگی در پرتوی آموزه‌های اسلامی تجلی دارد؛ بنیاد پژوهش‌های اسلامی باید به حوزه مطالعه و بررسی اخلاق و فرهنگ اسلامی در ورزش ورود پیدا کند.
وی همگانی کردن ورزش را یکی از راهکارهای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برشمرد و گفت: توسعه و اشاعه ورزش در میان تمام لایه‌ها و اقشار اجتماعی می‌تواند ضمن افزایش نشاط عمومی از بسیاری آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کند.
تولیت آستان قدس رضوی در پایان بر توسعه مفهوم خادم، خدمت و مخدوم در حوزه ورزش تاکید و عنوان کرد: خادم ورزشی می‌تواند در آستان قدس رضوی شکل بگیرد و در قالب آن ورزشکاران برجسته و شاخص کشور تحت لوای پرچم امام رضا(عیله‌السلام) در منقاط محروم کشور خدمت رسانی ورزشی داشته باشند.
گفتنی است؛ در پایان این مراسم «حسن یزدانی» نشان طلای مسابقات بین المللی کشتی برزیل، «کمیل قاسمی» نشان نقره مسابقات بین المللی کشتی در برزیل و «جابر صادق زاده» بازوبند قهرمانی کشور در سال 95 را به آستان حضرت علی بن موسی الرضا(علیه‌السلام) اهدا کردند تا در موزه آستان قدس رضوی قرار گیرد.
همچنین در این مراسم درخواست این سه قهرمان ورزشی برای خادمی حرم مطهر رضوی مورد پذیرش تولیت آستان قدس رضوی قرار گرفت.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.