.

گزارشی از برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهدالرضا(ع) در اردوگاه شهید بهشتی گلمکان؛

خنکای «نسیم بهشت» در اردوگاه گلمکان

صدای قرآن خواندن امیرعباس در فضای سالن اجتماعات هزار نفری اردوگاه پیچیده. امیرعباس آیاتی از سوره تین را با صوتی زیبا قرائت می‌کند. مادر امیرعلی با شنیدن این صوت زیبا و دلنشین آرزو می‌کند روزی امیرعلی هم بتواند به این زیبایی قرآن را تلاوت کند.

1396/4/21 چهارشنبه

شاید این آرزوی همه ماردانی است که در این سالن بزرگ حضور دارند. مادرانی که یک سال تمام پا به پای مربیان و بچه‌ها زحمت کشیدند و بچه‌های خود را هر روز صبح راهی مهدالرضا(ع) ‌کردند. مربیان پرتلاش و صبور  مهدالرضا(ع) هم همین آرزو را در دل دارند. شاید این نوگلان قرآنی که به مرحله نهایی مسابقات قرآنی«نسیم بهشت»، ویژه فراگیران قرآنی مهدالرضاها راه یافته‌اند، فاصله زیادی با موفقیت نداشته باشند و اردوی یک روزه گلمکان فرصتی است که آن‌ها طعم شیرین موفقیت را بهتر بچشند.

 پایان برای آغازی دیگر
جشنواره قرآنی «نسیم بهشت» ویژه فراگیران مهدالرضا(ع) که برای سیزدهمین سال متوالی برگزار شد، امسال هم به  ایستگاه آخر خود رسید. طبق معمول سال‌های گذشته مرحله نهایی این مسابقات در قالب یک اردوی یک روزه برگزار شد. 450 نوگل قرآنی از مهدالرضاهای مشهد و شهرستان‌های اطراف مثل گلبهار، فریمان، چناران و ... برای شرکت در مرحله نهایی این مسابقات در اردوگاه شهید بهشتی گلمکان گرد هم آمدند تا علاوه بر شرکت در مسابقه از برنامه‌های تفریحی و فرهنگی که به همت دارلقرآن الکریم اداره علو قرآنی برای آنها تدارک دیده شده است استفاده کنند.
در این مرحله از جشنواره نسیم بهشت، 160 فراگیر در رشته روخوانی، 90 نفر در رشته حفظ، 172 نفر در رشته آیات و احادیث، 12 نفر در رشته اذان و 16 نفر در رشته قصه‌گویی با هم رقابت کردند و در پایان هم  به 60 نفر از برگزیدگان این مسابقات  جوایز ارزنده‌ای اهدا شد. پایان این دوره از مسابقات در واقع آغازی برای شروع نوزدهمین سال فعالیت‌های واحد پیش‌دبستانی آموزش‌های قرآنی در آستان قدس رضوی یا همان مهدالرضا(ع) است.

صدای هیاهوی بچه‌ها
غرفه‌های اردوگاه گلمکان امروز آغوش خود را برای پذیرایی از نوگلان قرآنی باز کرده. صدای هیاهو و همهمه بچه‌ها از هر طرف اردوگاه به گوش می‌رسد. بعضی از بچه‌ها در محوطه در حال بازی هستند، برخی هم در کارگاه‌های آموزشی و مهارتی که برای آن‌ها تدارک دیده شده شرکت کرده‌اند. غرفه‌های یک تا دوازده اردوگاه به کارگاه‌های نقاشی، کاردستی، رنگ‌آمیزی، بازی‌های خلاقانه و ... اختصاص دارد و بچه‌ها به طور آزادانه در غرفه انتخابی خود می‌روند.
دقایقی را در غرفه نقاشی سپری می‌کنند و بعد هم سری به غرفه بازی‌های خلاقانه می‌زند. بعد از چند دقیقه هم به غرفه نمایش عروسکی و غرفه کاردستی می‌روند. سفال‌گری که بچه‌ها به آن گل بازی می‌گویند در بین بچه‌ها طرفدار بیشتری دارد. برای همین بیرون فضای غرفه‌ها و دورتادور محوطه کارگاه‌ها وسایل سفال‌گری روی میزها گذاشته شده. کنار هر میز مربی سفال‌گری به بچه‌ها در ساخت شکل‌های مورد نظر بچه‌ها کمک می‌کند. همراه بچه‌ها سری به غرفه‌ها می‌زنیم.

لذت موفقیت
اولین غرفه نمایشگاه به رنگ آمیزی با موضوع موفقیت همراه با کار و تلاش است. مربی برگه‌های نقاشی آماده را در اختیار بچه‌ها می‌گذارد و بچه‌ها با استفاده از مدادرنگی‌های روی میز آن را رنگ‌آمیزی می‌کنند. بچه‌ها با رنگ‌آمیزی این برگه‌ها با اهمیت کار و تلاش برای دستیابی به موفقیت و لذت موفقیت آشنا می‌شوند.
مربی هم به آن‌ها توضیح می‌دهد که این اردوی یک روزه و امکاناتی که در این اردوگاه برای آن‌ها در نظر گرفته شده، نتیجه تلاش آن‌ها و موفقیتشان در مسابقه قرآنی بوده است. مرضیه حیدری که به عنوان مربی در این غرفه حضور دارد، می‌گوید: در این کارگاه فرصتی فراهم می‌شود که بچه‌ها به کار و تلاش بیشتر برای رسیدن به موفقیت تشویق شوند و انگیزه برای تلاش در همین سنین کودکی در آن‌ها نهادینه شود.

هیجان بازی
همه زندگی بچه‌ها در بازی خلاصه می‌شود. بچه‌ها حتی کارهای روزانه خود مثل غذا خوردن را هم با حالت بازی انجام می‌دهند. شاید استقبال آن‌ها از غرفه کارگاه بازی و سرگرمی به خاطر همین روحیه است. در این غرفه علاوه بر وسایل بازی خط‌های لی‌لی بازی هم برای بچه‌ها کشیده شده است. بچه‌ها در حالی که توپ کوچکی در دست دارند لی‌لی‌کنان به طرف سبد توپ‌ها حرکت می‌کنند و توپ را به داخل سبد می‌اندازند. هیجان بچه‌ها برای انداختن توپ‌های بیشتر به داخل سبد تماشایی است. فاطمه توپ را از دست عسل می‌گیرد و به طرف سبد می‌رود. عسل دوباره در آخر صف قرار می‌گیرد و منتظر می‌ماند تا دوباره نوبت او شود.
بچه‌های گروه یک که توپ کمتری توی سبد جمع کرده‌اند، تلاش می‌کنند تعداد توپ‌های آن‌ها بیشتر شود تا بازنده بازی نباشند. مریم که مربی بچه‌هاست می‌گوید این بازی علاوه بر هیجانی که دارد باعث افزایش قدرت و استقامت پای بچه‌ها می‌شود. بچه‌ها هم به خاطر هیجانی که این بازی دارد از این غرفه استقبال خوبی دارند.

نقاشی خلاق
صالحه برگه نقاشی خود را روی تابلو  نصب و بعد هم شروع به کشیدن یک نقاشی جدید می‌کند. دورتا دور غرفه پر شده از نقاشی بچه‌های قرآنی. اینجا غرفه نقاشی‌های خلاق است. تعدادی از تصاویر از قبل آماده شده و برش خورده مثل خورشید، ماشین، ابر و ... روی میز خانم مربی گذاشته شده است. بچه‌ها این تصویرها را انتخاب می‌کنند و با چسب روی برگه نقاشی می‌چسبانند. قسمتی از این نقاشی با استفاده از تصاویر است و قسمتی را هم خود بچه‌ها با استفاده از مدادرنگی، ماژیک یا مداد شمعی نقاشی می‌کنند.
خانم شیدا که به عنوان مربی در این غرفه حضور دارد، می‌گوید: در این غرفه بچه‌ها بر اساس نقاشی‌های خلاقی که کشیده‌اند یک داستان را روایت می‌کنند و این کار باعث پرورش خلاقیت آن-ها می‌شود. در این غرفه تعدادی تصاویر آماده شده در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود و بقیه نقاشی را باید خود آنها بکشند. به عنوان مثال خورشید آماده شده به آن‌ها داده می‌شود ولی ابر را باید خود آن‌ها بکشند یا اگر تصویر ماشین در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، باید جاده را خود آن¬ها نقاشی کنند.

یک روز به یادماندنی
وارد غرفه بعدی که می‌شوی بچه‌ها در حال درست کردن کاردستی هستند. مربی این غرفه به بچه‌ها ساختن پرچم ایران به شکل لاله را آموزش می‌دهد. بعد از درست کردن این کاردستی شعری در مورد پرچم ایران به آن‌ها آموزش داده می‌شود و در نهایت بچه‌ها در حالی که پرچم دست ساخته خود را در دست دارند، غرفه را ترک می‌کنند. غرفه‌های بعدی به ساخت کاردستی‌های گروهی، نمایش عروسکی و ... اختصاص دارد که هر یک از غرفه‌ها دقایقی اوقات فراغت بچه‌ها در این اردوگاه بزرگ و فرهنگی را پر می‌کند و خاطرات خوب و به یادماندنی را برای آن‌ها رقم می‌زند. خاطرات شیرینی که تا سال‌ها و شاید هم تا آخر عمر در دفتر خاطرات آن‌ها باقی بماند؛ خاطرات یک اردوی تفریحی فرهنگی در یک روز به یادماندنی.

پرواز از خاک تا افلاک
عقربه‌های ساعت که به زمان اذان ظهر نزدیک می‌شود، کم‌کم بچه‌ها و مربیان خود را برای اقامه نماز آماده می‌کنند. در نمازخانه اردوگاه به روی آن‌ها باز می‌شود. خواندن نماز اول وقت درسی است که مربیان بچه‌ها یاد داده‌اند و حالا خود نیز با حضور به موقع در صف نماز عملا بار دیگر این موضوع را به آن‌ها یادآوری می‌کنند. بچه‌ها یاد می‌گیرند وقتی صدای اذان موذن به گوش می‌رسد، دیگر همه کارها را باید تعطیل کرد و رو به سوی معبود ایستاد و نماز خواند؛ نمازی که مایه آرامش روح انسان می‌شود و برای دقایقی روح او را از این زمین خاکی تا اوج آسمان‌ها به پرواز در می‌آورد.

گزارشگر: بتول پرهیزگار

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.