.

نگاهی به ویژه ‌نامه «کبوتران حرم»؛

ترویج فرهنگ رضوی در قالب هنر

دست‌های کوچک کودکان و نوجوانان باید آباد کند و لبخندهای‌شان باید جهان را تازگی ببخشد.

1396/4/24 شنبه

معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی در مناسبت  های مختلف همواره تلاش کرده است تا علاقه‌ و ذائقه‌های کودکان و نوجوانان را در فعالیت‌ها، تولیدات و مسابقات کوناگون مورد توجه قرار دهد و پیام‌های اخلاقی، دینی و معرفتی را به زبان ویژه و متناسب با نیاز مخاطب منتقل کند که تولید ویژه  نامه کبوتران حرم با ارائه مبانی دینی در قالب هنرهایی همانند شعر، داستان، نقاشی و ... از جمله این فعالیت  هاست.
 
فعالیت در حوزه کودک
آستان قدس رضوی همواره  در زمینه تبلیغ و گسترش معارف والای اسلامی و قرآنی توانسته از کارآمدترین ابزارها و همچنین مطلوب‌ترین خروجی‌ها استفاده کند و در حوزه «کودک» به لحاظ کیفیت و گستردگی پیشرفت های خوبی داشته باشد. ویژه نامه«کبوتران حرم» از سال 1386 آغاز به کار کرد و در مناسبت های خاصی همچون ماه محرم، دهه آخر صفر، دهه کرامت و روز میلاد آقا علی بن موسی الرضا(ع)، دهه فجر و ... مفاهیمی را  در قالب نقاشی، شعر، جدول، مسابقه و داستان در اختیار علاقه  مندان کودک 7 تا 11سال قرار داده است. زائران خردسال امام مهربانی  ها می توانند به همراه والدین بعد از تشرف به حرم مطهر رضوی با مراجعه به کیوسک های مستقر در حرم مطهر رضوی مجله کبوتران حرم را دریافت و از مطالب ارائه شده بهره مند شوند، همچنین ویژه نامه کبوتران حرم از طریق پورتال آستان قدس رضوی به نشانی razavi.aqr.ir و در برنامه های فرهنگی حرم مطهر رضوی توزیع می شود.
توجه به حضور گسترده زائران و مجاوران به حرم مطهر رضوی در گروه‌های سنی و تحصیلی مختلف نیاز است تا به ابعاد مختلف زندگی معصومین(ع) و مسائل روز جامعه توجه ویژه ای شود، لذا در حال حاضر 10نفر در زمینه  های مختلف آماده سازی محتوا، طراحی، صفحه آرایی، ارزیابی متن، ویراستاری، شعر، داستان، مسابقه و ... فعالیت می کنند.
 
آموزش غیر مستقیم به کودک
کودکان بخش مهمی از خانواده و جامعه هستند و آنان که در این سنین به سر می‌برند که نیازمند مراقبت و توجهی ویژه‌اند و لازم است تا به شیوه‌های مختلف و غیرمستقیم آنان را با مسائل تربیتی و آموزشی آشنا کرد. لذا معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در راستای تحقق و نهادینه کردن ارزش های دینی  و به منظور انتقال پیام‌های دینی و آشنایی عموم با سیره زندگی ائمه ‌اطهار(ع) در طول سال مسابقه فرهنگی ویژه کودکان برگزار می کند که بر اساس آمار سالانه این برنامه فرهنگی مخاطبان استقبال خوبی از این برنامه داشته اند.
حجت الاسلام والمسلمین میزایی؛ یکی از شاعران توانای کشور است که در حوزه کودکان شعر می سراید و در رابطه آثار خود در ویژه نامه کبوتران حرم این گونه می گوید: من 10سال است که در قالب شعر و داستان  و با محتوای دینی و مذهبی به صورت مناسبتی به زائران خردسال حرم مطهر رضوی ارائه خدمت می کنم. وی می افزاید: شعر کودک یکی از بخش  های مهم ادبیات است که در پرورش و رشد زبانی و اجتماعی کودکان نقش بسیار مهمی بر عهده دارد، از آنجا که کودکان زبان رسمی را نمی دانند و نیز ساختار فکری ساده و غیر پیچیده ای دارند، باید عناصری در شعر کودک به کار برود که متناسب با ذهن و زبان کودک دیداری و ساده باشد . شعر و داستان باید کوتاه و متناسب با روحیات مخاطبان در سنین مختلف بیان شود، چرا که ارائه مطالب در قالب های داستان و شعر طولانی از حوصله کودکان خارج و برای روحیات آنان سنگین است.
این فعال فرهنگی آستان قدس رضوی را یک پایگاه موفق معنوی در حوزه کودک می  داند و می  گوید: در شرایط کنونی مسئولان و مدیران فرهنگی باید بیشتر کودکان را دریابند، چرا که اذهان کودکان همانند برگ سفیدی است که هر گونه محتوی را می پذیرد، پس اگر ما محتوی دینی را در این اذهان ترویج نکنیم، دشمنان خوراک فکری این نونهالان را مهیا خواهند کرد.

گزارشگر: فاطمه باقری

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.