.

استاد حوزه و دانشگاه:

حریص بودن سبب دور شدن انسان از خداوند می‌شود

یک استاد حوزه و دانشگاه حریص بودن انسان را یک عیب بزرگ برشمرد و گفت: حرص سبب دور شدن انسان از خداوند متعال می شود.

1396/4/25 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام محمدهادی عنایتی در سلسله جلسات اخلاق ویژه خدام که به همت مرکز امور خدام و کارکنان سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در آسایشگاه خدمات و نظافت حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار کرد: از رسول خدا(ص) روایت ‌شده است که فرموده‌اند: خوش به حال کسی که به آنچه در زندگی دارد، قناعت کند.
وی افزود: کسی که در خود طمع ندارد، دارای زندگی بهتری است و عزت‌نفس خود را از دست نمی‌دهد.
حجت‌الاسلام عنایتی بیان کرد: قناعت عزت انسان را حفظ می‌کند. امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب(ع) بیان کرده‌اند: «ثروتمندان در مقابل مستمندان نباید کبر و غرور داشته باشند.»
وی تصریح کرد: یکی از دلایلی که انسان از خداوند متعال دور می‌شود، کبر است که به دنبال حسادت پیش می‌آید.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: شیطان به سبب کِبری که داشت زمانی که باید به انسان سجده می‌کرد، اعلام کرد من از آتش هستم و انسان از خاک، به او سجده نمی‌کنم و به دلیل همین کبر از محضر خداوند متعال رانده شد.
وی خاطرنشان کرد: حسادت از زمان هابیل و قابیل روی زمین ایجاد شد که به سبب آن قابیل برادر خود را کشت. حرص بیش ‌از حد هم یکی از آفات اخلاقی است که باعث دور شدن از خداوند می‌شود، همان‌طور که آدم با حرص خود و فریبی که شیطان داشت از میوه ممنوعه استفاده کرد.
وی با تأکید بر اینکه قناعت یکی از فضیلت‌های انسانی است، افزود: اگر کسی قناعت نکند حریص می‌شود و عزت و آبروی خود را در مسیر حرص از دست می‌دهد.
این استاد حوزه و دانشگاه  یادآور شد: برای دور شدن از حرص و طمع باید انسان به هر چیز به ‌اندازه نیازش بپردازد.
حجت‌الاسلام عنایتی خاطرنشان کرد: حرص گناهی است که ما را به ‌جای دیگر می‌کشاند و اگر قناعت نداشته باشیم آرامش نخواهیم داشت.
وی افزود: لباس حج تمرینی است برای روز قیامت که به ‌جز کفنی که شاید پوسیده باشد، چیزی همراه ما نیست، پس باید به آنچه داریم قانع باشیم.
حجت‌الاسلام عنایتی بیان کرد: رزق و روزی را خداوند بین مردم می‌چرخاند و کسی دارای آرامش است که به این روزی قانع باشد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.