.

اختصاص 30 هکتار از باغات آستان قدس رضوی به کاشت نهال

سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوى گفت: 30 هکتار از باغ شصت هکتاری این موسسه به کاشت نهال اختصاص یافته است.

1396/4/25 يكشنبه

مهندس محمود صادقی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در نهالستان اختصاصی 60 هکتاری این موسسه در حدود نیمی از آن فعالیت های تولیدی نهال مثمر و غیر مثمر، پیوندک انواع و ارقام میوه ها از باغ های متعدد موسسه جمع آوری و این ارقام از نظر نوع و و رقم کاملا مورد تائید و دارای شناسنامه میباشد.
وی ادامه داد: حسب برآورد و پیش‌بینی انجام شده، در پایان سال 1396، حدود 600 هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر به متقاضیان عرضه خواهد شد.
شایان ذکر است با تمهیداتی که اندیشیده شده است و هماهنگی و مکاتبه به عمل آمده با عوامل محترم مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی در صدد آن هستیم که چرخه تولید نهالستان را به سمت تولید ارقام مختلف نهال روی پایه های رویشی و مقاوم به انواع بیماری ها سوق دهیم که در آینده بسیار نزدیک خبر تکمیلی دستاوردهای آن به آگاهی متقاضیان محترم خواهد رسید.
صادقی با بیان این که خزانه تولید نهال رضوی، یکی از کم نظیرترین خزانه‌های تولید نهال کشور به لحاظ موقعیت مکانی و ظرفیت‌های موجود در تولید نهال به شمار می‌رود، افزود: کمتر خزانه‌ای در سطح کشور با این وسعت وجود دارد که استانداردهای لازم را داشته باشد.
وی ادامه داد: از طرفی این خزانه در محدوده شهری واقع شده و برای مراجعه و دسترسی متقاضیان، مکانی سهل‌الوصول و دارای امتیازات ویژه‌ای است.
صادقی، تولیدات نهالستان بزرگ آستان قدس رضوی را دارای تنوع و شاخصه‌های متمایز دانست و افزود: خریداران باید از نزدیک شاهد تفاوت کیفیت این نهال‌ها با تولیدات دیگر باشند.
وی درباره انواع نهال‌های مثمر و غیر مثمر کاشت شده در این نهالستان گفت: ارقام مثمر، حدود 40 رقم است که هرکدام از آن‌ها، واریته‌های گوناگونی دارند.
صادقی ادامه داد: نهال‌های مثمر کاشته شده شامل ارقام هلو از جمله آلبرتا، آمسدن، جی اچ هیل، رد هیون، سبز، اسپرینگ تایم، پیش‌رس بهاره و انجیری؛ ارقام شلیل همچون ایندیپندنس، کیوتا، زرد، سانگینگ و شبرنگ؛ ارقام آلو شامل سانتارزا، قطره طلا، شابلون، بلک دیاموند، سات سوما، شمس، شوقان و...؛ ارقام زردآلو شامل لاسگردی، شاهرودی، رجبعلی، باقری، قیاسی و نوری و ارقام توت شامل رسمی، بخارا، شاتوت و توت مجنون است.
وی اضافه کرد: از جمله ارقام غیر مثمر نیز می‌توان اقاقیا، صنوبر، بید، اشن، سپیدار، زیتون تلخ و زبان گنجشک چنار را  نام برد.
صادقی با اشاره به گواهینامه‌های نهال‌های این موسسه گفت: تمامی نهال‌های موسسه باغات، دارای گواهی سلامت از مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و تاییدیه از سازمان تولید بذر و نهال کشور و همگی دارای لیبل است.
سرپرست موسسه باغات آستان قدس رضوى ادامه داد: تولید نهال‌های این موسسه با برند متبرک رضوی، در شرایط بسیار ایده‌آل و زیر نظر متخصصان زبده و نام آشنای علوم باغبانی کشور انجام می‌شود.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
برنامه‌های باغی و زراعی سال 1395 موسسه باغات تشریح شد
بازدید تولیت آستان قدس رضوی از باغ های ملک آباد و امام رضا(ع)
تولید 300 هزار نهال مثمر در موسسه باغات رضوی
تولید 55 هزار شاخه گل در موسسه باغات آستان قدس رضوی
کاشت 27 هزار اصله درخت میوه در موسسه باغات آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.