.

در گفت‌وگو با مسئول آموزش اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی عنوان شد:

آموزش قرآن در مهدالرضا(ع) منطبق بر روش‌های نوین آموزشی است

اولین سنگ بنای تربیت دینی فرزند آشنایی او با تعالیم قرآنی است. این موضوع از چنان اهمیتی برخوردار است که امام علی(ع) فرموده است: «از جمله حقوق فرزند بر پدر و مادر این است که نامی نیکو بر او بنهد و به‌خوبی تربیتش کند و قرآن را به او بیاموزد.»

1396/4/26 دوشنبه

در منابع تربیتی اسلام نیز به این موضوع اهمیت بسیاری داده شده است.
آستان قدس رضوی به عنوان نهادی فرهنگی و مذهبی نیز در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده که از جمله این فعالیت‌ها تاسیس یک واحد آموزشی به عنوان مهدالرضا(ع) برای آموزش قرآن به نو نهالان مقطع پیش دبستانی است.
واحد مهدالرضا(ع) از سال 77 فعالیت خود را در این آستان مقدس شروع کرد و تا امروز که نزدیک دو دهه از فعالیت آن می‌گذرد، توفیقات بسیاری در زمینه آموزش‌های قرآنی داشته است. گپ و گفتی داریم با مسئول آموزش اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محمد صادقی تا با فعالیت‌های این واحد قرآنی بیشتر آشنا شویم.
 
آموزش قرآن در سنین کودکی چه ضرورتی دارد؟
همان طور که می‌دانیم انسان فطرتی الهی دارد و گرایش‌های دینی و مذهبی در ذات او موجود است. مهمترین وظیفه‌ای که ما در قبال کودکان داریم این است که فطرت پاک او را به سمت خداپرستی هدایت کنیم. اعتقاد ما بر این است که آموزش قرآن در سنین کودکی در واقع سبب اتصال شخص به هدایت آسمانی و در نهایت باعث سعادتمندی او در دنیا و آخرت می‎‌شود. به همین دلیل مسئولان فرهنگی باید به موضوع آموزش قرآن و مفاهیم قرآنی به کودکان اهمیت بدهند. واحد قرآنی مهدالرضا(ع) نیز با همین هدف و در راستای آموزش قرآن به کودکان در دوره پیش از دبستان فعالیت می‌کند.
 
روش‌های آموزشی که در مهدالرضا(ع) به کارگرفته می‌شود تا چه میزان منطبق با شیوه‌های نوین آموزشی است؟
در اینجا در واقع دو مبحث مطرح می‌شود. اول بحث مقایسه است که در این زمینه باید گفت که روش‌هایی که برای آموزش قرآن به نونهالان در مهدالرضاها پیاده می‌شود در مقایسه با آموزش‌های نهادهای دیگر، روش‌های برتر محسوب می‌شود. ولی با توجه به فرمایش مولای متقیان علی(ع) که فرموده‌اند: «هر کس دو روزش با هم مساوی باشد، زیان زده است» باید گفت که همیشه برای انجام کارها روش‌های بهتری وجود دارد و ما هم در تلاش هستیم که با استفاده از منابع مختلف به این روش‌های برتر دست پیدا کنیم.
 
چه اقداماتی برای دستیابی به این روش‌ها در قسمت آموزش اداره علوم قرآنی انجام می‌شود؟
واحد آموزش دارالقرآن الکریم آستان قدس رضوی همواره سعی دارد از طریق اقدام‌پژوهی و کمک از افراد خبره در این زمینه به جدیدترین روش‌های آموزشی دست پیدا کند. همچنین این اداره با شرکت در مسابقات، نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های  مختلف قرآنی و تعامل با دیگر نهادها، موسسات و تشکل‌هایی که در زمینه آموزش قرآن به کودکان فعالیت دارند، با شیوه‌های نوین آموزش و همچنین مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است، آشنا شود.
 
چه تعاملاتی با آموزش و پرورش به عنوان مهمترین نهاد آموزشی کشور دارید؟
ما همواره با آموزش و پرورش برای اجرای طرح‌های قرآنی در تعامل هستیم و در نشست‌ها و جلساتی که با عنوان شورای کمسیون آموزشی قرآن که مسئول آن آموزش و پرورش است، شرکت می‌کنیم و در جریان طرح‌ها و برنامه‌های قرآنی آنها قرار می‌گیریم. آموزش و پرورش هم برای برگزاری مسابقات قرآنی، بحث طرح‌های حفظ و داوری‌ها از ما درخواست مربی و داور می‌کند که در این زمینه همکاری‌های لازم با آنها انجام می‌شود.
 
آیا در آینده فرصتی برای جذب مربیانی که در مهدالرضاها فعالیت می‌کنند، پیش خواهد آمد؟
با توجه به اینکه تاکنون فعالیت آموزشی قرآنی در آستان قدس رضوی به صورت یک فعالیت تکمیلی و برای پرکردن خلاءهای موجود در این زمینه بوده است، امکان جذب مربی به صورت رسمی در این آستان مقدس وجود نداشت. ولی تاسیس سازمان فرهنگی در مدیریت جدید آستان قدس رضوی و تشکیل یک مرکز قرآنی در این معاونت نشان از توسعه فعالیت‌های فرهنگی با رویکرد قرآن و عترت است. با توجه به نکاتی که بیان شد باید گفت که فعالیت‌های قرآنی آستان قدس رضوی حرکتی رو به جلو و در حال توسعه دارد. چرا که در این صورت وظیفه آموزش قرآن به صورت رسمی در این آستان مقدس مطرح می‌شود و با این امر فرصتی برای جذب نیرو به صورت رسمی در این حوزه فراهم خواهد شد.
 
وضعیت مربی‌های مهدالرضا(ع) چگونه خواهد بود؟
به لطف خدا با تغییراتی که در مدیریت جدید به وجود آمده است، به صورت رسمی وظیفه‌ای به عنوان آموزش‌های قرآنی در آستان قدس رضوی تعریف خواهد شد و به تبع آن بوجه‌ای هم به این امر اختصاص خواهد یافت. در این صورت امکان جذب مربی برای ما فراهم خواهد شد.
 
اگر همان طور که اشاره کردید فرصتی برای جذب مربی قرآن به وجود بیاید، مربی‌هایی که سابقه کار در مهدالرضا(ع) را دارند در اولویت خواهند بود؟
قطعا همین مربی‌ها که سال‌ها در این واحد قرآنی زحمت کشیده‌اند، در اولویت خواهند بود. چرا که ما نیروهایی داریم که از همان سال‌های ابتدایی تاسیس مهدالرضا(ع) با ما همکاری دارند.

تهیه و تنظیم: بتول پرهیزگار
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.