.

رئیس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي:

امروز مفهوم زیارت در مقایسه با گذشته گسترش پیدا کرده است

رئیس پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي گفت: امروز زیارت نه تنها اهمیت خود را از دست نداده، بلکه گسترش هم پیدا کرده است.

1396/4/26 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، دکتر نعمت الله فاضلی در پنجمین نشست پژوهشی که تحت عنوان «بررسی تحول کنش زیارت در ایران معاصر» در ایوان باب الهادی صحن جامع رضوی برگزار شد، با بیان اینکه در حال حاضر مقوله زیارت از لایه‌های متعددی برخوردار است، اظهارکرد: دانش نظری و تئوری ما در خصوص مقوله زیارت بسیار محدود است، بنابراین این محدودیت این ضرورت را ایجاد کرده تا ایران مطالعات علوم اجتماعی، شاخص‌های انسانی، روانشناسی اجتماعی، تاریخی و فرهنگی خود را در امر زیارت گسترش و توسعه دهد.
وی گفت: زیارت با فرهنگ‌های متفاوتی رو به رو است و دنیایی که رو به افزون‌زدایی در حال حرکت است، عقلا‌نی‌تر می‌شود. زیارت به عنوان یکی از وجوه مهم زندگی مسلمانان از اهمیت خاصی برخوردار است.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: زیارت از منظر دینی به عنوان یک از مناسک مقدس در بین مسلمانان مطرح است که در مکان‌های مقدس همچون آرامگاه‌ها انجام می‌شود و از این نظر با چالش رو به رو است، چرا که تحت تاثیر دنیای مدرن قرار گرفته و در حقیقت معنا، مفهوم، کیفیت و تجربه زیارت را از آن خلوص ناب که به واسطه مذهب محقق شده دور می‌کند.
فاضلی گفت: در شرایط فعلی در حوزه تجربه زیارت گویی زائران و گردشگران مرزهای خود را از دست می‌دهند. انسان شیعه به نوعی در مکان‌های مقدس بر اساس فضای معماری، رنگ‌ها، صداها، لباس‌ها و... شیعه بودن خود را آشکار می‌کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر زائر همان زائر چند دهه پیش است، اما در شرایط فعلی در حال تبدیل شدن به گردشگر است. توریست با یک هویت خاص برای تجربه و شناخت فرهنگ و آداب و رسوم به دیگر کشورها سفر می‌کند، دنیای مدرن باعث گسترش و سهولت انتقال فرهنگ، اطلاعات، تصاویر، نمادها و... شده است.
رئیس پژوهشکده مطالعات اجتماعی به روح زیارت و معنای زیارت اشاره کرد و گفت: تجربه زیارت از آن امر ساده مذهبی در حال خروج و در حال تبدیل شدن به مقوله‌ای مرکب است، در گذشته زائران با رنج و سختی به زیارت مشرف می‎شدند، ولی در حال حاضر با یک آسایش کامل تجربه زیارت رخ می‌دهد.
فاضلی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی تجربه زیارت متاثر از محلیت و خاص‌گرایی محلی است و به جای اینکه زیارت یک معنای عام را تولید کند، یک معنای خاص دارد. به همین دلیل تجربه زیارت یک کنش معناگرایانه است.
وی بیان کرد: تجربه زیارت متناسب با حرکت به سمت کلانشهر شدن تغییر می‌کند و فضای زیارت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین در این تحول اجتماعی، تحول معنایی هم رخ می‌دهد و بخش سنتی زیارت محدود و به حاشیه می‌‌رود. سپس اشکال و صورت بندی‌های جدیدی شکل می‌گیرد.
فاضلی خاطرنشان‌کرد: امیدوارم یک مرکز مطالعات زیارت تاسیس شود تا در راستای تجربه زیارت در جهان امروز و ایران معاصر بتوانیم فعالیت داشته باشیم تا گفت‌و‌گو جهانی در خصوص مطالعات زیارت صورت گیرد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
کسب آثار کامل زیارت امامان معصوم(ع) در گرو شناخت ایشان است
تواضع و بزرگواری امام رضا(ع) را در زیارت ایشان چشیدیم
کتاب «رسم حضور» در حرم مطهر رضوی منتشر می‌شود
تشرف با پای پیاده مجاوران به حرم مطهر حضرت رضا(ع)
در هنگام زیارت باید دل‎ها از کینه و حسادت دور شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.