.

گزارشی از هشتمین جشنواره فرهنگی ورزشی رضوی در مسیر جاده ولایت؛

انتظاری که به سرانجام نرسید

همه به استقبال آمده بودند اما جای او پس از روزها انتظار، ساعاتی قبل ورود میهمانان در جمع پیشوازان قدمگاه توران‌پشت یزد خالی بود. کاروان جاده ولایت با خبر فوت پیرزن در این روستا برای او نماز لیله‌الدفن خواندند.

1396/5/11 چهارشنبه

اینها گوشه‌ای از خاطرات احمد صالح‌نژاد، سرپرست کاروان جاده ولایت است که از استقبال بی‌نظیر مردم می‌گوید «سال 95 وقتی کاروان به روستای توران‌پشت واقع در 60 کیلومتری یزد رسید، فرزندان پیرزنی، خبر دادند که مادرشان هر ساله مشتاقانه منتظر رسیدن کاروان جاده ولایت بود و صبح روز رسیدن ما به این روستا به رحمت خدا رفته است، امسال با حضور در این روستا، شادی روح او برایش فاتحه‌ای خوانده شد».
در ادامه مشروح گفت‌وگو با سرپرست کاروان جاده ولایت را می‌خوانید.
 
کاروان دوندگان جاده ولایت چند سال است این مسیر را می‌پیمایند؟
این کاروان مدت هشت سال متمادی است که مسیر ورود امام رضا(ع) را از مرز شلمچه به مشهدمقدس را طی می‌کنند. امسال این کاروان از 28 تیرماه تا 12 مردادماه با عبور از شهرها و روستاهای مختلف پس از مدت 16 روز وارد مشهد و به پابوسی حضرت رضا(ع) مشرف خواهند شد.
 
همه اعضای این کاروان ورزشکاران خراسان رضوی هستند؟
امسال کاروان دوندگان با تعداد 30 نفر مسیر جاده ولایت را می‌پیماید. 23 نفر از دوندگان استان خراسان رضوی همچون مشهد، کلات، تربت‌حیدریه، تربت‌جام، کاشمر، فریمان و بقیه دوندگان از استان‌های خراسان جنوبی، فارس و یزد هستند که سه سال است در مسیر به این کاروان ملحق می‌شوند. امسال بزرگترین دونده کاروان 80 ساله و خادم امام رضا(ع) است و کوچکترین عضو این کاروان را جوانی 20 ساله شامل می‌شود.
 
متولی تشکیل این کاروان کجاست؟
متولی این کاروان اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی است که با همکاری تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی، شهرداری مشهد، بسیج ورزشکاران، فدراسیون ورزش‌های همگانی این کاروان را حمایت می‌کنند. هر ساله نیز تربیت‌بدنی آستان قدس رضوی هماهنگی کرده و پرچم گنبد حرم مطهر رضوی به این کاروان امانت داده می‌شود.
 
هزینه این کاروان از کجا تأمین می‌گردد؟
از طرف وزارت ورزش و جوانان وسایل نقلیه، تغذیه و لوازم ورزشی همچون کفش استاندارد، ساک ورزشی، سه دست لباس، شلوار گرم، گرم کن ورزشی، دمپایی، جوراب، خمیردندان  و شامپو برای تمامی اعضای کاروان تهیه می‌شود.
 
در مورد چگونگی آغاز حرکت این کاروان از مرز شلمچه بفرمایید.
دوندگان خراسان رضوی با هواپیما به آبادان و از آنجا به شلمچه می‌روند و در مسجد شلمچه مراسم افتتاحیه برگزار می‌شود و پس از مراسم، مسیر جاده ولایت طی می‌شود.
 
در مسیر برای اعضای کاروان برنامه فرهنگی هم دارید؟
برنامه‌هایی که ما در طول مسیر داریم مراسم استقبال و بدرقه است. از هر شهر که راه می‌افتیم مردم و مسئولانی همچون فرماندار، امام جمعه و اداره ورزش و جوانان استان بدرقه‌مان می‌کنند، صلوات‌خاصه و زیارت خوانده می‌شود. دوندگان در مراسم‌های مذهبی، زیارت قدمگاه‌ها، امام‌زاده‌ها، شرکت در نمازجمعه، بازدید از خانواده شهدا مخصوصا شهدای مدافع حرم حضور می‌یابند. تبرکی و محصولات فرهنگی آستان قدس رضوی نیز به استقبال‌کنندگان مسیر اهدا می‌شود.
 
استقبال مردم از این کاروان چگونه است؟
ادارات ورزش و جوانان استان‌ها مراسم هماهنگی و استقبال از این کاروان را انجام می‌دهند. ولی اکثر مردم مسیر جاده ولایت نیز با این کاروان آشنا هستند و به استقبال می‌آیند. یک کار فرهنگی دیگری که در این مسیر انجام می‌دهیم کمک هزینه به خانواده‌های روستایی مستضعف و زیارت اولی از طرف اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی اهدا می‌شود که این هزینه برای ایاب و ذهاب، اسکان و تغذیه زائران پیش‌بینی شده است و امسال خانواده‌هایی از اقلید فارس، ابرکوه یزد و یزد هماهنگ شده تا به مشهد مشرف شوند.
 
دوندگان در روز چند کیلومتر را می‌پیمایند؟
در روز میانگین حدود 15 کیلومتر را دوندگان جاده ولایت می‌پیماییند. اعضای این کاروان یک عده در حال پیمودن مسیر و عده دیگر در وسیله نقلیه‌ای که برای آنها پیش‌بینی شده، به مدت یک ساعت استراحت می‌کنند تا دوندگان برسند و جای خود را با هم عوض کنند. هر روز از ساعت 6 صبح تا 15 الی 17 دوندگان مسیر را می‌پیمایند و تا ساعت 23 نیز در برنامه‌ها و مراسم‌های مختلفی که برایشان در نظر گرفته شده، شرکت می‌کنند.
 
چه شهرها و روستاهایی زیر گام‌های دوندگان جاده ولایت پیموده می‌شود؟
بر اساس مستندات تاریخی دقیقا مسیری که امام رضا(ع) از شلمچه تا مشهد آمده است. ما شلمچه، خرمشهر، آبادان، اهواز، رامهرمز، بهبهان، دهدشت، یاسوج، اقلید(استان فارس)، ابرکوه(یزد)، تفت، یزد، بافت، ساغند(یزد)، طبس، عشق‌آباد طبس، بردسکن، خلیل‌آباد، کاشمر، نیشابور، مشهد و همچنین روستاهای مختلف را طی خواهیم کرد. 
 
هوا گرم و کاروان نیز از جنوب این مسیر را می‌پیمایید به طبع مشکلاتی همچون گرمازدگی وجود دارد برای این مسئله تدابیری اندیشیده شده است؟
چون هوا گرم و مسیر طولانی است، در همه مسیرها هلال‌احمر و شبکه بهداشت همراه با دوندگان هستند. ورزشکاران در طول سال تمرینات فشرده‌ای را انجام می‌دهند اینها از بهترین دوندگان استان خراسان به شمار می‌روند که همه آنها سابقه شرکت در مسابقات قهرمانی کشور دارند. دوندگان دیگر استان‌ها نیز از نخبگان ورزشی هستند. ما هر ساله در انتخاب دوندگان به خاطر مسائل مذهبی و اعتقادی سخت‌گیری می‌کنیم.
 
جاده با خطرات بسیاری همراه است چه تمهیدات در این خصوص اندیشیده‌اید؟
اتفاق همیشه است و امسال در مسیر اقلید فارس راننده اتوبوس خوابش می‌برد و ماشین منحرف و حتی واژگون می‌شود. الحمدالله این خطر از بچه‌ها رفع شد و آنها صدمه‌ای ندیدند. دوندگان از لحاظ امنیتی و آمادگی جسمانی در آمادگی کامل به سر می‌برند.  
 
رسانه‌ها چقدر به انعکاس حرکت کاروان دوندگان در جاده ولایت پرداخته‌اند؟
در تمام شهرستان‌های مسیر، صدا و سیما استان‌ها حضور یافته و گزارش تهیه کرده‌اند. گزارش‌های این کاروان از شبکه‌های استانی پخش می‌شود. سایت‌ها و خبرگزاری‌های زیادی هم در مسیر چه از طریق خودمان و همچنین اداره ورزش و جوانان ارتباط می‌گیرند. از رسانه‌ها درخواست داریم از کاروان دوندگان جاده ولایت یک مستند بسازند. کار خوبی در می‌آید و هزینه خاصی هم نمی‌خواهد انجام شود کاری که ما انجام می‌دهیم با هزینه اداره کل ورزش و جوانان است. 
 
به نظر شما چقدر این حرکت فرهنگی و ورزشی می‌تواند در ترویج فرهنگ رضوی موثر باشد؟
شاید تاکنون اینگونه برای شناسایی و احیا جاده ولایت توجه نشده است. سال‌های اول که ما این مسیر را به قدمگاه‌های امام رضا(ع) می‌رفتیم مردم استقبال کننده از اینکه این جاده، مسیر عبور امام رضا(ع) بوده، خبر نداشتند. خیلی از مردم، دهیارها و شوراهای روستا به صورت خودجوش منتظر حضور این کاروان می‌شوند و این حرکت فرهنگی و ورزشی باعث شده که بیشتر مردم علاقه‌مند شوند تا در مورد این جاده به مطالعه و تحقیق بپردازند.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.