.

در گفت‌وگوی با سرپرست کاروان پیاده هرات افغانستان عنوان شد؛

پیاده‌روی زائران رضوی؛ عاملی برای ترویج فرهنگ رضوی و آشنایی با سیره آن حضرت

چهار روز مانده به ولادت آقای مهربانی‌ها مردم مسلمان و شیعه هرات افغانستان مشتاقانه مهیای سفر به مشهدالرضا(ع) می‌شوند. دلهای‌شان مسرور است به اینکه ولادت عالم‌آل‌محمد(ص) را در جوار مضجع شریفش سپری ‌کنند.

1396/5/12 پنجشنبه

شنیدن شهادت خانواده و اقوام‌شان در حمله انتحاری داعش به مسجد جوادیه شهر هرات، گام‌های آنها را در مسیر رسیدن به بهشتی‌ترین قطعه زمین سست نمی‌کند و استوار راه خود را ادامه می‌دهند تا با دیدن گنبد طلای حضرت رضا(ع) بگریند، دل خود را از این غم سبک کنند و نائب‌الزیاره آنهایی باشند که زائران این امام همام را برای  سفر به مشهد مقدس بدرقه کرده بودند.
دقایقی قبل اذان ظهرِ نهمین روز دهه کرامت زائران هرات در قالب کاروان هری تا حرم از ورودی باب‌الرضا(ع) وارد حرم مطهر شدند و با دیدن گنبد و گلدسته‌های حضرت، چشمان ابری‌شان بر مظلومیت شیعه و از دست دادن عزیزان‌شان  شروع به باریدن کرد.
با غلام‌نبی قربانی؛ سرپرست کاروان پیاده هرات افغانستان همراه شدیم تا برایمان از ارادت مردم شیعه و سنی این کشور به امام رضا(ع) بگوید که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.
 
کاروان هری تا حرم چند سال است این توفیق را نصیب خود کرده تا در قالب کاروان پیاده در آستانه ولادت امام هشتم(ع) راهی مشهدالرضا(ع) شود؟
مردم افغانستان به اهل‌بیت(ع) و به ویژه امام رضا(ع) علاقه بسیار دارند و به صورت انفرادی و خانوادگی در طی سال برای زیارت به مشهدالرضا(ع) سفر می‌کنند. از هرات افغانستان همیشه کاروانی عازم عتبات عالیات عراق می‌شوند اما در مسیر مشهدالرضا(ع) اقدامات ویژه‌ای تاکنون انجام نشده است. برای نخستین‌بار است که در قالب کاروان پیاده برای ولادت امام رضا(ع) از هرات به این شهر می‌آیم.
 
در قالب کاروان زیارتی غیر پیاده‌روی چطور؟
در زمان رحیم محمدی‌یکتا، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در هرات طی سال 88 تا 92 کاروان‌هایی از هرات افغانستان به مشهد سفر می‌کردند، این روند در آن زمان شروع شد و حدود چهار سال ادامه داشت. بعد ایشان در زمان سرکنسولگری فعلی محمود افخمی‌رشیدی این روال ه تعلیق در آمد.
 
پس این کاروان پیاده و آن هم در دهه کرامت را چطور تشکیل دادید؟
خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در هرات پیشگام این قضیه شد و مکاتباتی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مشهد صورت گرفت با این وساطت تشکیل این کاروان استارت خورد و توانستیم 55 نفر عاشق را به سفر معنوی حرم مطهر رضوی بیاوریم.
 
این تعداد افراد چگونه برای این سفر انتخاب شدند؟
 در مکاتباتی که با حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحامد ملکوتی‌تبار، رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خراسان رضوی داشتیم تقاضای ما به تهران فرستاده شد و سرکنسولگری ایران در هرات با اعزام این کاروان به مشهد موافقت کرد. لیست کاروانی بالغ بر 600 نفر را اجازه گرفته بودیم که آنها در مراسم پیاده‌روی به مناسب ولادت امام رضا(ع) شرکت کنند اما متأسفانه با عدم موافقت کنسولگری مواجه شدیم و آنها در مرحله دوم لیست 120 نفر را پذیرفتند بعد این تعداد را به 55 نفر کاهش دادند. نهایتش این شد که عاشقان و علاقه‌مندان کشور افغانستان و شهر هرات که تمایل دارند در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) حضور پیدا کنند با این تعداد عازم این سفر معنوی شوند. افرادی که در این کاروان با ما همراه شدند از اساتید و دانشجویان دانشگاه، فعالان و هئیت امنای مساجد و کسبه بازار هستند که سن آنها بین 20 الی 50 ساله است.
 
با توجه به ایام دهه کرامت و ترافیک در مرزهای ایران با حضورتان در مرز دوغارون چقدر معطل شدید؟
ما روز یکشنبه همزمان با ششم دهه کرامت ساعت 10 صبح وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدیم و یک مقدار ناهماهنگی که در مرز اتفاق افتاد تا ساعت سه و نیم عصر داخل مرز دوغارون زائران متوقف شدند تا دستگاه اتوبوسی آماده شد. قرار بود اتوبوس‌هایی در مرز دوغارون در اختیار ما قرار بگیرد که یک مقدار ناهماهنگی رخ داد که با رسیدن به شهر تایباد یک دستگاه اتوبوس گرفتیم و زائران را به سمت فریمان اعزام کردیم و برای نماز مغرب وارد شهر فریمان شده و با استقبال خوب فرماندار و شهردار این شهر روبرو شدیم.
 
مسیر پیاده‌روی‌تان را از فریمان آغاز کردید؟
خیر. از شهر فرهادگرد تا مشهد 65 کیلومتر راه را پیاده زائران هرات افغانستان پیمودند. این پیاده‌روی از صبح روز هفتم دهه کرامت آغاز شد و بیش از دو روز طی این مسافت ظهر روز نهم وارد حرم مطهر امام رضا(ع)  شدیم.
 
چه مسائل امنیتی و رفاهی برای زائران امام رضا(ع) در مسیر تعیین شده پیش‌بینی شده بود؟
کمک‌های اولیه با خودمان از هرات آورده بودیم. وقتی وارد فریمان شدیم شهردار و فرماندار این شهر به نیکی از ما استقبال و پذیرایی کردند و شماره‌هایی به ما دادند تا در صورت مشاهده مشکلی با آنها در تماس باشیم ولی این مسیر را به لطف خدا و امام رضا(ع) بدون مشکلی سپری کردیم.
 
برنامه‌یتان برای سال‌های بعدی و مناسبت‌های دیگر چیست؟
از کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات تقاضا داریم هماهنگی‌هایی را صورت داده و این قول را به ما بدهند تا بتوایم برای ایام ماه صفر و شهادت امام رضا(ع) جمع کثیری، بالغ بر دو هزار مشتاق حتی از اهل‌سنت را برای زیارت به بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) بیاوریم.
 
چقدر سفر پیاده زائران امام رضا(ع) را در ترویج فرهنگ رضوی موثر می‌دانید؟
 اغلب مسلمانان و به ویژه شیعیان آرزوی زیارت امام هشتم(ع) را دارند که اگر آرزوی آنها برای تشرف به حرم مطهر برآورده شود و بتوانند در فضای معنوی حرم قرار گرفته و از مراسم‌های فرهنگی و مذهبی این بارگاه ملکوتی بهره‌مند شوند می‌توان با امیدواری گفت حرکت پیاده زائرانی که با اشتیاق فراوان در این مسیر گام بر می‌دارند موجب بالا رفتن بیداری و آشنایی آنها با سیره حضرت ثامن‌الحجج(ع) و ترویج فرهنگ رضوی می‌شود. امیدواریم هماهنگی‌های لازم بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برای اعزام این کاروان‌ها به مشهد مقدس صورت گیرد تا بتوانیم مشتاقان امام هشتم(ع) را به مشهد بیاوریم حتی اهل‌سنتی که در افغانستان زندگی می‌کنند و علاقه‌مند به زیارت حضرت رضا(ع) هستند.
 
سال‌های گذشته که به زیارت امام رضا(ع) تشریف آوردید چقدر از رسانه‌های داخلی و خارجی این حرکت شما را پوشش دادند؟
در افغانستان اهل‌سنت تندرویی زندگی می‌کنند که اعمال ناشایستی به صورت انتحاری انجام می‌دهند اما با همه این اوضاع آنهایی که در افغانستان مستقر هستند بعضا صاحب رسانه‌اند، تاکنون هیچ حرکتی علیه این حرکت فرهنگی و مذهبی ما نکردند. حتی در برخی مواقع استقبالی هم از این برنامه‌ها داشتند. در جمهوری اسلامی ایران هم رسانه‌های مکتوب همچون روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها حرکت کاروان افغانستان به مشهد را پوشش داده‌اند.
 
تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.