.

موقوفات مهمانسرای حضرت در یک نگاه

مهمان‌سرای حضرت رضا(ع) سالیان سال است که نقش برجسته‌ای در پذیرایی از زائران حرم رضوی دارد و هر روزه هزاران زائر بارگاه رضوی از سفره‌ی با برکت ثامن الحجج(ع) ارتزاق می‌کنند.

1396/5/15 يكشنبه

به گزارش آستان نیوز، بر اساس شواهد و قرائن، موضوع پذیرایی زائران حضرت رضا(ع) در مهمان‌سرای حضرت، به قبل از قرن نهم هجری برمی‌گردد. اما از طریق مأخذ و مدارک به دست آمده، تاریخ پذیرایی از زائران در این مهمانسرا به اوایل دوره‌ صفویه به بعد برمی‌گردد.
هزینه‌های مهمان‌سرای حضرت و اطعام زائران از طریق موقوفات و نذوراتی تأمین می‌شود که زائران و مجاوران این بارگاه نورانی و ملک پاسبان به آستان حضرتش تقدیم کرده‌اند.
علاوه بر پذیرایی روزانه، برنامه‌های دیگری بر اساس نیّات واقفان و اجرای مفاد وقف‌نامه‌ها، در طول سال به مناسبت‌های مختلف به اجرا درمی‌آید که از جمله آن می‌توان به پذیرایی از یک هزار طلبه در سالروز ولادت حضرت علی(ع)، پذیرایی از مدعوین در سالروز میلاد امام حسین(ع)، پذیرایی از هزاران نفر در سالروز میلاد امام رضا(ع) و پذیرایی در روز میلاد امام زمان(عج) اشاره کرد.
«عتیق علی بن احمد طوسی»، «شاه عباس صفوی»، «مهدی‌قلی خان میرآخورباشی»، «آقا کافور خزانه‌دار»، «مختار بیگ منشی و دیگران»، «برهان‌الدین محمد»، «قمر نساء خانم، دختر میرزا بدیع»، «محمود بیگا»، «جعفرقلی بیگا امیر شکار باشی»، «رقیه بیگم، دختر میرزا عزیزالله فندرسکی»، «بی‌بی مرضیه خانم ملقب به صدرالحاجیه»، «کارکنان و نواب سرکار علیه» و «حاجی تیمور پاشاخان» نام واقفان نیکو سیرتی است که رقباتی را برای مهمان‌سرای حضرت رضا(ع) وقف کرده‌اند.
«امیر حسین خان شجاع الدوله ایلخانی»، «میرزا حسین فرزند سید محمد جعفر محرّر»، «مهدی قلی‌خان قرائی»، «میرزا فتحعلی خان صاحب دیوان»، «عبدالحسین تاجر تهرانی»، «میرزا محمود خان نوری»، «حاج محمد جاغرقی»، «حاج غلامرضا تاجر تربتی»، «بانو کوچک آغا صنعی(افخم السلطنه)»، «محمود مکرّم»، «حاج کاظم غراب»، «حسین حجاری زنجانی»، «حاج عباس برنجیان»، «مصطفی قلی رام و هوشنگ رام»، «مجدالدین مدنی» و «فضّان غریبی لورون» از دیگر واقفان مهمان‌سرای حضرت رضا(ع) هستند.
علاوه بر آن،‌ یک سری از موقوفاتی که وقف این بارگاه مقدس شده،‌ در دیگر شهرهای کشور می‌باشد که می‌توان به شهرهای مشهد، چناران، گرگان، بابل، یزد، خوی، تربت حیدریه، کاشمر، جاغرق، قوچان، نیشابور و اردبیل اشاره کرد که بیش‌ترین این موقوفات در شهرستان مشهد و چناران می‌باشد.
اما قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موقوفه‌ای که خاص مهمان‌سرای حضرت رضا(ع) وقف شده، مربوط به وقف‌نامه‌ی مرحوم «عتیقی» در سال 931 هجری قمری است که این موقوفه در فهرست موقوفات ثبتی آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین موقوفه‌ها به شمار می‌رود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.