.

با حضور بیش از 550 هزار نمازگزار در روز؛

حرم رضوی میزبان باشکوه‌ترین نمازهای جماعت

از منظر امام رضا(ع) هیچ عملی برتر و ارزشمندتر از نماز نیست، چرا كه بهترین و سریع‌ترین راه برای رسیدن به قرب الهی است. امام رضا(ع) ‏فرمودند: «الصّلاه قربان كل تقیٍّ؛ نماز هر انسان پارسایی را به خداوند نزدیك می‏‌كند.»

1396/5/18 چهارشنبه

در جایی دیگر آن حضرت بیان داشته‌اند: «لاتؤخرنّ الصّلوه عن اوّل وقتها الی آخر وقتها من غیر علّهٍ علیک، ابدأ باوّل الوقت؛ انجام نماز را بدون علت از اول وقت آن تأخیر نینداز و همیشه در اول وقت آن شروع کن»
امروز به خوبی تجلی این کلام حضرت رضا(ع) در مجموعه حرم مطهر رضوی مشهود است و شاهد آن هستیم که برگزاری نماز جماعت یکی از باسابقه‌ترین فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در اماکن متبرکه رضوی است و در ایام تابستان در حدود 58 نقطه از اماکن متبرکه رضوی با حضور بیش از 550 هزار نفر زائر نماز جماعت اول وقت در حال اقامه است.
با توجه به حضور پرشمار زائران در ایام تابستان در حدود 15 مکان نماز صبح، 18 مکان نماز ظهر و عصر و 25 مکان نیز نماز مغرب و عشاء اقامه می‌شود و بیش از 60 نفر از علماء، نخبگان حوزه و شخصیت‌های برجسته دینی و مراجع عظام تقلید در حرم مطهر حضرت رضا(ع) در این ایام به اقامه نماز جماعت پرداختند.
آمارها حاکی از آن است که در نمازهای جماعت صبح حرم مطهر 150 هزار زائر، نمازهای ظهر و عصر 160 هزار زائر و در نمازهای مغرب و عشاء نیز 250 هزار زائر در صفوف به هم پیوسته و یکپاچه نماز خود را در حرم مطهر رضوی اقامه می-کنند، که در این ایام شاهد اقامه باشکوه‌ترین نماز جماعت عالم تشیع با حضور بیش از 70 هزار نمازگزار و به امامت مراجع عظام در صحن جامع رضوی هستیم.

مراجع عظام در حرم رضوی
اقامه نماز توسط مراجع عظام تقلید در حرم مطهر رضوی بیش از یک دهه سابقه دارد، از ابتدای تابستان تاکنون نیز، حضرات آیات نوری همدانی، جعفر سبحانی، علوی گرگانی، شبیری زنجانی، اشرفی شاهرودی و امامی کاشانی در حرم مطهر و مسجد ملاهاشم واقع در بست بالا خیابان در جوار حرم مطهر به اقامه نماز پرداخته‌اند.
در ایام دهه کرامت آیت الله سبحانی نمازهای جماعت ظهر و عصر را در رواق امام خمینی(ره)، آیت الله نوری همدانی نمازهای مغرب و عشاء را در صحن جامع رضوی، آیت الله اشرفی نمازهای ظهر و عصر را در شبستان میلانی مسجد گوهرشاد و آیت الله شبیری زنجانی نیز نمازهای ظهر و عصر را در مسجد ملاهاشم اقامه کرده‌اند.

تنظیم صفوف و تشویق به نماز اول وقت
فرایند برگزاری نمازهای جماعت در حرم مطهر رضوی حدود یک ساعت و 30 دقیقه قبل از آغاز هر اذان آغاز می‌شود. بیش از هزار و 500 نفر در بخش‌های گوناگون از جمله انتظامات، مکبران، خدمات فرش، و امور اداری وظیفه برگزاری نمازهای جماعت حرم مطهر رضوی را برعهده دارند.
به منظور نظم و شکوه هرچه بیش‌تر اقامه نمازهای جماعت در بارگاه منور رضوی  300 نیروی خادم الصلاۀ وظیفه هدایت مردم به سمت نماز جماعت، تنظیم صفوف و تشویق مردم به شرکت در نماز اول وقت را بر عهده دارند  و در هر روز 50 نفر نیروهای مکبر آموزش دیده در نمازهای حرم مطهر حضور دارند.
همچنین به منظور آگاهی بیش‌تر زائران و مجاوران از احکام روزه، برنامه بیان احکام دو دقیقه قبل از نماز صبح و بین نمازهای جماعت ظهر و عصر و مغرب و عشاء از سوی اداره تبلیغات اسلامی و مناسبت‌های ویژه و اداره پاسخگویی به سوالات دینی آستان قدس رضوی در حرم مطهر برگزار می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
اقامه روزانه 58 نماز جماعت در حرم رضوی در افق‏‌های شرعي
اقامه نماز به امامت آیت‌الله هاشمی‏‌شاهرودی در حرم مطهر رضوی
میلیون‌ها زائر از ۳0۰۰ برنامه احکام بین الصلاتین در حرم رضوی بهره‌مند شدند
اقامه با شکوه نماز دهه اول ذی‎الحجه در حرم رضوی
قدقامت عشق در بهشت
  • 1396/3/3 چهارشنبه نماز جماعت با سابقه‌‎ترین برنامه تبلیغی حرم رضوی است قدقامت عشق در بهشت
    وقتی که طعم شیرین و معنوی زیارت را با تمام وجود احساس می کنی، دلت از همه هیاهوهای زندگی خاکی آرام می‌گیرد و برای ارتباط با معبود بیش از پیش آماده می‌شود و آنگاه که صدای مؤذن بر فراز گلدسته های این قطعه از بهشت بلند می‎شود بهترین زمان است که به سوی معبود بشتابی و قدقامت عشق را در بهشت اقامه کنی.
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.