.

در گفت ‌و‌ گو با سرپرست موسسه کشت ‌و صنعت مزرعه نمونه مطرح شد؛

استخرهای ژئوممبران؛ راهکاری برای مدیریت بهتر منابع آبی

کمبود منابع آبی، کاهش دبی آب چاهها و نیز خشکسالی‌های اخیر، کشور به ویژه بخش کشاورزی را بر آن داشته تا نسبت به استقرار سیستم‌های آبیاری تحت فشار، احداث استخرهای به روز، برداشت صحیح از چاه‌ها و ... اقدام کنند.

1396/5/19 پنجشنبه

به جرئت می‌توان از شرکت‌ها و موسسات اقتصادی آستان قدس رضوی به عنوان الگوی اجرای پروژه‌هایی از این دست در سطح کشور نام برد که موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه از آن جمله به شمار می‌رود. یکی از آخرین پروژه‌های مربوط به مدیریت استفاده بهینه از منابع آبی این موسسه، احداث 2 باب استخر با پوشش ژئوممبران می‌باشد که به تازگی به بهره‌برداری رسیده است.
گفت و گوی ما با مهندس علی اورعی زارع؛ سرپرست موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه در این رابطه می‌خوانید.

در رابطه با لزوم اجرای این طرح توضیح بفرمایید.
با توجه به کاهش دبی چاه‌های موسسه و استفاده بهینه از منابع آبی در اختیار، نیاز مبرمی برای احداث چنین استخرهایی به چشم می‌خورد؛ چرا که این اقدام باعث افزایش راندمان آبیاری سطحی می‌شود. به این ترتیب استفاده از آب با دبی بالاتر، هدر رفت آب ناشی از زمان بالای آبیاری با دبی پایین را در مسیرهای انتقال و توزیع کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ذخیره آب در شب و استفاده آن در روز، باعث کاهش خطاهای انسانی در آبیاری و هدر رفت آب ناشی از آن می‌شود.

تاثیر استخرهای مذکور در آبیاری باغات متراکم سیب موسسه به چه صورت است؟
استفاده آب در سیستم مه‌پاش باغ متراکم سیب در شرایط ضد سرما بسیار حائز اهمیت است. چرا که این سیستم نیازمند دبی بالا و استفاده در سطح وسیعی از باغ می‌باشد و این استخرها، دبی بالای مورد نظر را تامین خواهند کرد.

این استخرها چه نقشی در مدیریت بهتر منابع آبی دارد؟
مدیریت بهتر منابع آبی با استفاده از آب ذخیره شده در استخرها، در زمان‌هایی که خطوط انتقال و یا چاهی دچار نقص فنی می‌شود، امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین یکپارچه‌سازی ایستگاه‌های پمپاژ، کنترل مرکزی و فیلتراسیون در سیستم‌های آبیاری تحت فشار در کنار استخر ذخیره آب، باعث کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و استهلاک ناشی از پراکندگی احداث آن‌ها در محل چندین چاه می‌شود.

هزینه اجرای این طرح چقدر بوده است؟
هزینه احداث هر باب استخر با تجهیزات کامل شامل ایستگاه پمپاژ و فیلتراسیون در ابتدا، بیش از یک میلیارد و 500 میلیون میلیون ریال برآورد شد اما در نهایت با هزینه حدود 800 میلیون ریال به اجرا رسید که علت فاصله برآورد و اجرا، در انجام مناقصات مطلوب در خرید لوازم و استفاده از امکانات و ماشین‌آلات موجود در مزرعه و استفاده از خدمات فنی و مهندسی مزرعه در بحث نظارت و اجرای استخرها است. منابع مالی پروژه نیز از محل درآمدهای جاری موسسه تامین شده است.

استخرهای ساخته شده دارای پوشش ژئوممبران هستند. این پوشش، چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد؟
استخرهای ژئوممبران، ویژگی‌ها و مزایای متعددی در مقایسه با سایر استخرها دارند که از آن جمله می‌توان به کاهش هزینه‌های اجرای استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای سنگ و سیمانی، نفوذناپذیری بسیار بالای ورق ژئوممبران، زمان بسیار کمتر ساخت استخر ژئوممبرن در مقایسه با استخرهای بتنی، نچسبیدن خزه و جلبک به کف استخر ژئوممبران و همچنین مقاومت بالای این ورق در برابر عوامل بیولوژیکی و نیز عوامل محیطی همچون نور آفتاب، یخ زدگی و... اشاره کرد.

این استخر چه کاربردهایی دارد و برای چه محصولاتی استفاده خواهد شد؟
استخرهای دارای پوشش ژئوممبران کاربردهای گسترده‌ای دارند که ذخیره‌سازی آب و استفاده در زمان‌های مطلوب، از آن جمله به شمار می‌رود. این استخرها همچنین برای آبیاری محصولات باغی سیب و گلابی و نیز محصولات زراعی همچون ذرت علوفه‌ای، گندم، جو و چغندر قند استفاده می‌شوند.

آیا تا پایان سال جاری، احداث استخرهایی از این دست را در دستور کار دارید؟
بله، مرمت یک باب استخر سیمانی با استفاده از ورق‌های ژئوممبران، یکی از برنامه‌های موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه در سال جاری است.

با احداث این دو استخر، تعداد استخرهای این موسسه به چه تعدادی رسیده است؟
این موسسه تاکنون 19 باب استخر ذخیره آب احداث کرده است که با بهره‌برداری از طرح مذکور، تعداد استخرهای مزرعه نمونه به 21 باب افزایش یافته است.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
کمک کارکنان موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه به زلزله‌زدگان کرمانشاه
برآورد برداشت 34 هزار تن گوجه فرنگی از مزارع مزرعه نمونه
ارتقاء سطح دانش متخصصان حوزه کشاورزی در نمایشگاه‌های بین‌المللی
صنعت کشاورزی بدون ورود به عرصه اقتصاد دانش‌بنیان محکوم به فناست
مزرعه نمونه؛ رکوردار نخستین‌ها در استان خراسان رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.