.

سخنران حرم مطهر رضوی:

شب و روز جمعه فرصتی عظیم برای عبودیت است

یک کارشناس دینی عنوان کرد: شب و روز جمعه فرصتی عظیم برای عبودیت است، دعا در این روز عذاب را برطرف می‌کند و مستجاب می‌شود.

1396/5/21 شنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین عباس فرازی‎نیا در ویژه برنامه فرهنگی حرم مطهر رضوی که قبل از نماز مغرب و عشاء در صحن جامع رضوی برگزار شد، به موضوع اعمال شب و روز جمعه پرداخت و با اشاره به اینکه مومنان باید یاد گذشتگان و شهدای خویش زیاد باشند، اظهار کرد: طلب عفو و مغفرت بهترین دعایی است که انسان باید برای اموات از خدا طلب کند. دعای ۲۴ صحیفه سجادیه دارای مضامین عالی آموزشی و تربیتی است، که مومنان می‎توانند آن را برای شادی روح گذشتگان خود در شب یا روز بخوانند.
وی افزود: همان‎گونه که از روایات متعدد به دست می‎آید زیارت امام حسین(ع) از راه دور فضیلت زیادی دارد، لذا مومنان در شب‎های جمعه، رو به سمت کربلا کرده و به ایشان سلام دهند تا از زائران ایشان به‎شمار روند.
این استاد حوزه تصریح کرد: امام صادق(ع) در روایتی می‎فرمایند که هر موقع دلتان برای امام حسین(ع) گرفت، ندا بدهید «صل الله علیک یا اباعبدالله». از این روایت می‎توان دریافت که سلام بر امام حسین(ع) سعادتی بس عظیم است، چرا که خداوند به امام حسین(ع) سلام می‎دهد و در زیارت ناحیه مقدسه هم داریم که امام زمان (عج) در حال گریه به اباعبدالله(ع) سلام می‎دهند.
وی درباره دیگر اعمال شب جمعه اظهار کرد: از امام صادق(ع) نقل است که شب جمعه از نظر فضیلت همانند روز جمعه است. به‎درستی که خداوند عالم در شب جمعه، فرشتگان را برای اکرام مومنان به آسمان اول می‎فرستد تا حسنات آن ها را زیاد کند و گناهان‎شان را بیامرزد. پس تا می‎توانید شب جمعه را زنده‎داری کنید و تا صبح به دعا و نماز بپردازید.
این کارشناس دینی در ادامه صلوات فرستادن را از دیگر اعمال شب جمعه اعلام و عنوان کرد: صلوات بر محمد و آل محمد در شب جمعه با هزار کار نیک برابر است و هزار گناه را پاک می‎کند و مقام انسان را هزار درجه بالا می‎برد و مستحب است که پس از نماز عصر پنجشنبه تا آخر روز جمعه بر محمد و آل محمد بسیار صلوات فرستاد.
وی افزود: در شب و روز جمعه ادعیه و اعمال خاصی همچون تلاوت دعای کمیل، غسل روز جمعه و نماز جمعه وارد شده و ثواب فراوانی برای آن وعده داده شده است، دعا در شب و روز جمعه، عذاب را برطرف می‌کند و مستجاب می‌شود.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.