.

در گفت‌وگو با سرپرست موسسه دامپروری قدس رضوی مطرح شد؛

احداث واحدهای دامپروری روستایی؛ گامی در راستای خدمت به محرومان

در راستای اجرای تکالیف آستان قدس رضوی برای خدمت به مجاوران و زائران، رفع محرومیت و تحقق سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و نیز درخواست‌های پیاپی مردم از تولیت آستان قدس رضوی، این مجموعه را بر آن داشت تا به منظور رفع محرومیت و خدمت به مستضعفان، طرحهای اقتصادی ویژه‌ای را در قالب برنامه‌های کارآفرینی و مشارکتی در دستور کار خود قرار دهد.

1396/5/21 شنبه


احداث واحدهای دامپروری در مناطق روستایی، از جمله این برنامه‌ها به شمار میرود که در گفت و گو با محمد صادقی شاهرخت؛ سرپرست موسسه دامپرورى صنعتى قدس رضوی به عنوان یکی از بخش‌های موثر در اجرای این طرح، به کم و کیف آن پرداخته‌ایم.

واحدهای دامپروری در مناطق روستایی با چه رویکردی احداث می‌شوند؟
هدف از اجرای این طرح، رفع محرومیت، ایجاد اشتغال و تولید در روستاها و همچنین احیای تولید در روستا و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها است.

احداث این واحدها، با همکاری کدام یک از بخش‌های آستان قدس رضوی عملیاتی خواهد شد؟
در این طرح، معاونت امداد آستان قدس رضوی با اعطای تسهیلات ارزان به روستائیان در قالب خرید احداث جایگاه، خرید دام و سرمایه در گردش، مقدمات ایجاد واحدهای دامپروری روستایی را فراهم میکند و از سویی دیگر، مؤسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی، شرایط خرید دام مناسب، ساخت جایگاه مناسب و بهداشتی دام و همچنین خرید نهادههای دامی با قیمت نازل و مناسب بدون واسطه را برای روستاییان ایجاد میکند.

برای آموزش و روش‌های علمی در ایجاد چنین ساختاری، چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟
این موسسه در صدد است با برگزاری کلاس‌های آموزشی و آموزش مستمر، روستاییان را با روش‌های علمی و نوین پرورش دام با بهره‌وری بالا آشنا سازد. نظارت فنی و اجرایی مستمر مؤسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی سبب خواهد شد تا روستاییان ضمن برخورداری از تولید با راندمان بالاتر، محصولات خود را با قیمت تمام شده پایین‌تری تولید کنند.

برای فروش این تولیدات، چه برنامه‌ای در نظر گرفته‌اید؟
موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی با استفاده از توان بازرگانی خود، نسبت به فروش محصولات دامی تولیدی روستائیان با قیمت مصرف‌کننده نهایی، همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.

با این تفاصیل، آیا این طرح بر مبنای نقاط ضعف در تولید و بسترهای تولید و فروش محصولات روستاییان طراحی شده است؟
دقیقا همین‌طور است. روستاییان به دلیل مقیاس پایین حجم فعالیتشان در حوزه دامپروری و همچنین بروز خشکسالی‌های پیاپی، مجبور به خرید نهاده‌های دامی به صورت جزئی، با قیمت بالا و به واسطه دلالان هستند. همچنین به دلیل عدم آشنائی با روش‌های علمی نوین، از تولید با بهره‌وری پائین برخوردار بوده‌اند و قیمت تمام شده محصولات دامی آن‌ها به دلایل فوق بالا است. علاوه بر این، در زمان فروش نیز به دلیل عدم دسترسی به بازارهای مصرف، مجبور به فروش محصولات خود به واسطه‌ها و دلالان با قیمت‌های نازل می‌باشند که در نهایت به سود پائین و یا ضرر می‌انجامد.

در این طرح، چه تعداد گوسفند و با چه نژادهایی بین روستاییان توزیع خواهد شد؟
در طرح مذکور، تعداد 4 هزار رأس گوسفند در بین بیش از 100 خانوار روستایی توزیع می‌شود که متناسب با اقلیم‌های روستاییان، نژادهای کردی، افشاری، بلوچی و همچنین نژادهای آمیخته رومانوف و نژادهای داخلی مدنظر خواهد بود.  

این طرح از چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟
کلید طرح احداث واحدهای دامپروری در مناطق روستایی در ایام دهه کرامت زده شده است و به امید خدا تا پایان سال جاری، شاهد اجرای کامل آن خواهیم بود.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
فاز نخست محموله صادراتی دامی موقوفات ملک به ترکمنستان صادر شد
رشد 30 درصدی تولید شیر در مجتمع دامداری طبس
15 هزار و 700 تن شیر در دامپروری صنعتی قدس رضوی تولید شد
سرمایه گذاری 20 میلیارد ریالی در واحدهای گاوداری موسسه دامپروری قدس رضوی
سالانه هزار تن شیر درمجموعه گاوداری صنعتی طبس تولید می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.