.

مروری بر فعالیت‎های اداره امانات و اشیاء گمشده حرم مطهر رضوی؛

تلاش برای ایجاد آسایش زائران و زیارتی توأم با آرامش

پس از حادثه انفجار در حرم مطهر حضرت رضا(ع) برای جلوگیری از بروز اتفاقات مشابه تمهیدات امنیتی مختلفی اندیشیده شد که یکی از آن ها دریافت امانی وسایل غیرضروری و برخی اقلام ممنوعه زائران، پیش از ورود به گیت‎های بازرسی حرم مطهر رضوی بود.

1396/5/24 سه شنبه

به همین منظور اداره امانات و اشیاء گمشده حرم مطهر رضوی در راستای بهره‌مندی بیشتر زائران از فضاهای زیارتی، ایجاد رفاه زائران و همچنین ایجاد امنیت بیشتر برای زائران و مجاوران بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) فعالیت می‌کند.
شاید بیشتر زائران و حتی مجاوران هم فعالیت این اداره را تنها در دریافت امانت در ورودی‎های حرم مطهر رضوی خلاصه کنند، اما این اداره به صورت خاص 5 وظیفه و مسئولیت بر عهده دارد که در چارچوب این وظایف پنجگانه با بیش از 2 هزار نیروی افتخاری و رسمی به زائران و مجاوران حضرت ثامن الحجج(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند.

دریافت امانات
زائران و مجاوران گرامی پیش از ورود به گیت‎های بازرسی باید وسایل غیرضروری و اقلام ممنوعه مانند چاقو، دوربین، اسپری و ... که همراه خود دارند به نزدیک‎ترین دفتر امانات که اغلب در اطراف ورودی های حرم مطهر رضوی مستقر هستند، تحویل داده و پس از زیارت و خروج از اماکن متبرکه با ارائه رسید آن را دریافت کنند.
در 6 ورودی حرم مطهر رضوی 30 باجه دریافت امانات به تفکیک خواهران و برادران وجود دارد که بیش از 160 نفر از نیروهای این اداره به صورت شبانه روزی وظیفه دریافت و استرداد وسایل زائران را به عهده دارند. این دفاتر با گنجایش روزانه 40 هزار مورد امانت سالانه به 16 میلیون زائر و مجاور حضرت رضا(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند.

تحویل امانی صندلی چرخدار
بیشترین فعالیت و بیشترین نیروی اداره امانات حرم مطهر رضوی به خدمت‎رسانی در امر صندلی چرخدار معطوف می‌شود که در این حوزه دو ماموریت را برعهده دارد؛ اولی تحویل امانی صندلی چرخدار به زائرانی که به هر دلیل توانایی حرکت را نداشته و با یک نفر همراه به حرم مطهر رضوی مشرف شده‌اند و با ارائه کارت شناسائی معتبر صندلی چرخدار را تحویل گرفته و پس از پایان زیارت آن را به این دفاتر تحویل می‌‎دهند.
یکی دیگر از وظایف این بخش که مشابه تمامی خدمات آستان قدس رضوی به صورت شبانه روزی ارائه می‌شود، انتقال زائران بیمار و سالمند از حاشیه خیابان تا مبادی ورودی حرم مطهر رضوی است.
این بخش با در اختیار داشتن هزار و 800 نفر نیروی افتخاری در 7 دفتر(5 دفتر در 5 ورودی حرم و 2 دفتر در پارکینگ های 1 و 3 ) در 8 کشیک 24 ساعته به زائران و مجاوران بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند.

دریافت امانات نقدی
زائران و مجاوران عزیز می توانند در صورت همراه داشتن وجه نقد قابل توجه یا کالاهای ارزشمند مانند طلا، گوشی تلفن همراه و ... آن ها را به 10 دفتر موجود در مبادی ورودی حرم مطهر، صحن‌ها و رواق‌ها تحویل داده و پس از زیارت آن را تحویل بگیرند.
در این دفاتر که 45 نفر از نیروهای رسمی این اداره به صورت 24 ساعته به زائران خدمت‌رسانی می‌کنند، وسایل تحویلی از سوی زائر در حضور او بسته بندی و مهر شده و رسید دریافت می‌کند و در زمان دلخواه نیز با ارائه رسید وجوه نقد خود را دریافت خواهد کرد.

دریافت و استرداد اشیاء و وجوه نقد پیداشده
در این قسمت که دفتر مرکزی آن در صحن غدیر واقع شده است 28 نفر از نیروهای این اداره به صورت 24 ساعته آماده دریافت و استرداد اشیاء و وجوه نقد پیدا شده از سوی زائران و خدام حرم حضرت ثامن الحجج(ع) هستند.

ارائه چادر و پتوی امانی به زائران
با دستور تولیت معزز آستان قدس رضوی و تاکید معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی رواق‌های شیخ طوسی و حرعاملی برای استراحت شبانه زائران آماده‌سازی شد، به همین منظور بالغ بر هزار و 200 پتو تهیه و هر شب به این عزیزان تحویل می‌شود و صبح روز بعد دریافت و شست و شو شده و برای شب بعد بسته‌بندی می‌گردد. همچنین روزانه  بالغ بر 2 هزار و 500 چادر در مبادی ورودی حرم مطهر رضوی به خواهران به صورت امانی تحویل می‌شود و پس از هر بار مصرف شست و شو خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.