.

گفت‌وگو با سعید رضازاده؛ قهرمان نوجوان کشور

جودوکاری که آرزوی خادمی حضرت رضا(ع) را دارد

از ده سالگی ورزش را شروع کرده و با پشتکار و جدیتی که داشته تا کنون مدال‌های خوش‌رنگی را به گردن آویخته است. سعید رضازاده دارنده مدال طلای مسابقات کشوری رشته جودو، 18 سال دارد و متولد شهرستان چناران است.

1396/5/25 چهارشنبه

این دانش‌آموز موفق مدارس امام رضا(ع)، الفبای ورزش رزمی جودو را از عموی خود آموخته است. سعید در یک خانواده ورزشی پرورش یافته و با جدیت و پشتکار خود توانسته عضو تیم ملی جوانان جودو ‌شود. گفت‌وگوی آستان‌ نیوز را با این ورزشکار موفق می‌خوانید.
 
ورزش را از چه سنی شروع کردی و چطور شد که به جودو علاقه‌مند شدی؟
خانواده من همه اهل ورزش هستند و به نوعی ورزش با خون ما آمیخته شده است. پدربزرگم چوخه‌کار حرفه‌ای شهرستان بودند و بعد از آن پدر و برادرم همین رشته را ادامه دادند. خانواده عمویم نیز همگی جودوکار بودند و با تشویق و حمایت آن‌ها به سمت این رشته رزمی کشیده شدم و تمایل پیدا کردم این رشته را ادامه دهم.

چه اهدافی برای آینده خودت ترسیم کرده‌ای؟
هر کسی در زندگی برای خودش اهدافی را تعیین می‌کند و برای رسیدن به آن تلاش و سختی زیادی متحمل می‌شود. من برای این ورزش مشکلات زیادی دیدم. از نبود امکانات کافی تا حمایت نکردن مسئولان. ولی هیچ‌کدام از این مشکلات مانعی برایم ایجاد نکرد و همچنان بعد از کنکور به تلاش‌هایم ادامه خواهم داد.
 
فکر می‌کنی بتوانی به المپیک راه پیدا کنی؟
قطعا یکی از اهداف اصلی‌ام رسیدن به المپیک است که امیدوارم با تلاشی که دارم بتوانم پیشرفت کنم و به این هدف برسم.

ورزش جودو از نظر روحی چه تاثیراتی در تو داشته است؟
ورزش ذهن انسان را باز می‌کند، تاثیر زیادی بر شادابی روح و روان آدم می‌گذارد و خلق و خوی جوان‌مردی و پهلوانی را تقویت می کند. من، هنگام ورزش، احساس سبکی دارم و به نوعی هیجانات اضافی را از خودم دور می‌کنم.

آیا تا به حال، موقعیتی پیش آمده که مجبور باشی از فنون رزمی بیرون از فضای باشگاه استفاده کنی؟
نه اصلا. در کل آدم آرامی هستم و زمانی هم که داخل باشگاه ورزش می‌کنم تقریبا تمام انرژی‌ام تخلیه می‌شود. تا حالا پیش نیامده با کسی دعوا کنم و از فنونی که یاد گرفته‌ام در شرایط دعوا استفاده ببرم.

از وضعیت ورزش و ورزشکارهای شهرستان چناران تعریف کن. این امکانات در چه شرایطی است؟
خوشبختانه در حال حاضر این شهرستان از امکانات خوبی برخوردار بوده و قهرمانان زیادی را در رشته جودو تحویل جامعه داده است. جواد محجوب قهرمان سنگین‌وزن جودوی کشور و عضو فعلی تیم ملی جودو ایران از این شهرستان رشد کرده است. همچنین علی معلومات جودوکار المپیکی نیز دیگر ورزشکار چناران است.

گفتی امسال کنکور داشتی، کنکور چطور بود و برنامه‌ات برای آینده چیست؟
خوب بود. من یک سال تمام فقط درس خواندم و نتوانستم خیلی به ورزش بپردازم. ولی برنامه‌ریزی کردم تا انشاالله اگر دانشگاه قبول شدم در کنار درس ورزش را هم حتما ادامه دهم.

تو در مدرسه امام رضا(ع) درس خواندی. شرایط تحصیل در این مدرسه چطور بود؟
بله. من در واحد 11 مدرسه امام رضا(ع) شهرستان چناران، تحصیل کردم. خب، مدرسه امام رضا(ع) جزو یکی از مدارس خوب این شهرستان محسوب می‌شود و امکانات و شرایط خیلی مناسبی را برای بچه‌ها فراهم کرده است.
 
از مسئولان این مدارس چه انتظاری داری؟
من از مسئولان بنیاد فرهنگی رضوی و به ویژه کادر آموزشی واحد 11 امام رضا(ع) می‌خواهم برای دانش‌آموزانی که در زمینه‌های مختلف علمی، ورزشی و هنری مقام و افتخار کسب می‌کنند شرایط و امتیازات ویژه‌ای مثل حذف شهریه و در اختیار گذاشتن امکانات ورزشی را فراهم کنند تا امید و انگیزه بیشتری برایشان ایجاد شود و بتوانند در مسابقات حساس ورزشی و علمی خوش بدرخشند.

چه آرزویی داری؟
آرزویم این است که بتوانم خادم امام رضا(ع) شوم و به زائران حضرت خدمت کنم.

چه پیشنهادی به هم سن و سال‌های خودت می‌کنی؟
پیشنهاد می‌کنم به ورزش اهمیت بیشتری بدهند و از فرصت‌ها و لحظه‌های زندگی خود برای رسیدن به موفقیت استفاده کنند.

تهیه و تنظیم: اکرم صاحب علم
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.