.

گزارشی از تشرف یک روزه دانش‎آ‌موزان سرخس به حرم رضوی

روزی به خدا نزدیک‌تر

زائرانی از دیار خراسان هستند، با این وجود اولین باری است که به زیارت مولای خود نائل آمده‌اند. سن و سال چندانی ندارند ولی شوق و ذوق درک نخستین زیارت در آنها کمتر از بزرگسالان نیست.

1396/5/26 پنجشنبه

حال و هوای‌شان مانند کسانی است که به منزل پدری مهربان و عطوف می‌روند و او با رویی گشاده از دم درب، به استقبال‌شان آمده و گرم در آغوش‌شان می‌گیرد. حسی که تاکنون تجربه نکرده‌اند و زبان هم قادر به توصیف حال درونی‌شان نیست.
این بار برات زیارت مشهد به نام دانش‎آ‌موزان سرخس نوشته شده است. با شاخه‌های گل سفید و صورتی به دیدار این پدر مهربان آمده‌اند تا خدمت‌شان سلام و ارادتی عرضه بدارند. از حال و هوای این روزهای‌شان که می‌پرسیم، همه یک جواب دارند: «از ساعتی که خبر حضورمان در این سفر زیارتی قطعی شده، برای رسیدن روز موعود لحظه‌شماری می‌کنیم و آرام و قرار نداریم. اینجا حسی به انسان دست می‌دهد که گویی به خدا نزدیک‌تریم.»
آرزوهای عجیب و غریبی ندارند، ساده و بی‌تکلف از خدا و آقا امام هشتم(ع) می‌خواهند تا هم سن و سال هایشان نیز هر چه زودتر به پابوسی این امام مهربان مشرف شوند و همه به خواسته‌های‌شان برسند. خدا را هم به خاطر فراهم کردن علل و اسباب زیارت‌شان که تاکنون به دلیل مشکلات و سختی‌ها از سفر مشهد بی‌نصیب بوده‌اند، شکرگذارند. خاطره شیرینی که تا پایان عمر حلاوت آن را به یاد خواهند داشت.

امام‌شناسی؛ سوغات سفر مشهد
مصطفی خاکسار قهرودی، معاون امداد مستضعفان آستان قدس رضوی در این خصوص عنوان کرد: خرسندیم توفیق خدمت‌گذاری به این گروه از دختران و دانش‌آموزان نصیب و روزی ما شده است.
وی این سفر را فرصتی مغتنم برای کسب شناخت و ایجاد معرفت نسبت به امام رضا(ع) دانست و در تشریح طرح خدمت رسانی به این دانش آموزان گفت: دانش آموزان محروم و بی‌سرپرست مقاطع دوم متوسطه دختر و پسر از شهرستان سرخس برای تشرف به مرقد منور رضوی به شهر مشهد اعزام می‌شوند.
وی اضافه کرد: این دانش آموزان در قالب ۱۰ گروه برای سفری یک روزه به شهر مشهد مشرف می‌شوند که نخستین گروه دانش آموزان راهی شهر مشهد شده‌اند.

ویژه برنامه‌های فرهنگی و مذهبی
به گفته خاکسار قهرودی، اولین کاروان این دانش آموزان در محل زائرسرای امام رضا(ع) واقع در پایانه مسافربری مستقر شده و پس از استراحت و پذیرایی صبحانه، مستقیماً به سمت حرم مطهر روانه شدند.
وی با اشاره به نحوه برگزاری برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این کاروان‌ها اظهار کرد: این گروه از زائران پس از حضور در حرم مطهر رضوی و توفیق تشرف حرم مطهر علی بن موسی الرضا(ع)، از ویژه برنامه فرهنگی تدارک دیده شده برای آن‌ها در محل رواق کوثر بهره‎ بردند.
این مقام مسئول در آستان قدس رضوی با بیان اینکه برای این گروه‎ها از سوی امور فرهنگی آستان قدس برنامه‎های متنوع فرهنگی و معنوی در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: اقامه نماز جماعت، اجرای برنامه‌های مذهبی و مداحی، پذیرایی در مهمانسرای امام رضا(ع)، بازدید از موزه‌های آستان قدس رضوی، از جمله اهم برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این میهمانان حضرت رضا(ع) هستند.

دو هزار تشرف به حرم رضوی
خاکسار با اشاره به اینکه این سفر زیارتی به همت آستان قدس رضوی و نیز مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره) و آموزش و پرورش تدارک دیده و اجرایی شده است، بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دو هزار دانش‌آموز سرخسی در دهه کرامت به زیارت حضرت امام رضا(ع) مشرف شدند.

گزارشگر: سارا صالحی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
کسب آثار کامل زیارت امامان معصوم(ع) در گرو شناخت ایشان است
تواضع و بزرگواری امام رضا(ع) را در زیارت ایشان چشیدیم
کتاب «رسم حضور» در حرم مطهر رضوی منتشر می‌شود
تشرف با پای پیاده مجاوران به حرم مطهر حضرت رضا(ع)
در هنگام زیارت باید دل‎ها از کینه و حسادت دور شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.