.

گذری بر حوزه توریسم سلامت بیمارستان فوق تخصصی رضوی

الماس گردشگری سلامت خاورمیانه

گردشگری سلامت، نوعی از گردشگری است که با هدف حفظ، بهبود و حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیشتر از 24 ساعت و کمتر از یک سال صورت می گیرد.

1396/5/31 سه شنبه

یک توریست سلامت، با مسافرت از محل دائم زندگی خود می تواند از خدمات درمانی مقصد استفاده کند تا سلامت جسمی و روحی خود را به دست آورد. امروزه به مدد پیشرفت های روزافزون علم پزشکی در کشورمان نه تنها پذیرای دانشجویان خارجی هستیم بلکه با مطرح شدن بحث گردشگری سلامت و سرمایه گذاری های دولتی و خصوصی در این بخش امید می رود در آینده ای نزدیک شاهد رشد بیشتر این صنعت در کشورمان باشیم.
در بین شهرهای مختلف کشور، شهر مقدس مشهد به دلیل وجود بارگاه نورانی امام هشتم و جاذبه های مذهبی، طبیعی، تاریخی و از سویی دیگر وجود مراکز بهداشتی و درمانی نظیر بیمارستان فوق تخصصی رضوی، همواره به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری به ویژه توریسم سلامت در ایران مطرح است.
بیمارستان رضوی با بهره مندی از امکانات کم نظیر و بعضا بی نظیر خود در سطح منطقه و نیز به مدد تجربه و دانش برخی برخی از برترین پزشکان ایرانی، جایگاه امن و مطمئنی است که با آغوش باز پذیرای زائران و گردشگران سلامت است.

اخذ استانداردهای بین المللی
همچنین این بیمارستان در جهت ارتقاء سطح کیفی و دستیابی به استانداردهای بین المللی در زمینه گردشگری سلامت، موفق به اخذ بالاترین نشان اعتباربخشیDiamond)) از موسسه بین المللی کانادا(ACI) شده است. بیمارستان رضوی در چندین سال پیاپی موفق به دریافت عنوان درجه یک عالی در ارزشیابی کشوری شده است و علاوه بر این گواهی(Temos) را نیز دریافت کرده است.
بیمارستان رضوی اولین بیمارستانی است که مجوز IPD را دریافت کرده و از سال 1389 با برگزاری کنگره بین‌المللی گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و میزبانی بیماران خارجی سال‌هاست در زمینه راه‎اندازی و فعالیت دپارتمان پذیرش بیماران بین‌المللی(IPD) از دیگر مراکز درمانی کشور پیشتر حرکت می‌کند. در واقع IPD، ارتباط بیمارستان با بیماران خارجی از اولین تماس تا دریافت درمان و مراجعت به وطن و دریافت مراقبت‌های پس از درمان را فراهم می‎آورد. فعالیت‎های کمیته IPD مشتمل بر سیاست‎گزاری و تدوین اهداف بیمارستانی در زمینه درمان بیماران بین‌الملل است.
واحد بیماران بین الملل بیمارستان رضوی با ارائه خدمات ویژه از جمله مشاوره و ویزیت رایگان بیماران، استفاده از پزشکان مسلط به زبان عربی و انگلیسی، وجود مترجم انگلیسی، عربی و ترکمن در بیمارستان در تمامی ساعات شبانه‌روز، وجود نیروی های آموزش دیده، تکریم جهت راهنمایی و انتقال بیماران، قرارداد با شرکت های گردشگری سلامت معتبر و دارای مجوز، پذیرش سریع و نیز انجام کلیه امور درمانی در سریعترین زمان ممکن مشغول به فعالیت است.
در این راستا، پذیرش بیماران بین‎الملل از چند طریق پذیرش از مسیرهایی نظیر شرکت تسهیلگر طرف قرارداد با بیمارستان، پذیرش از طریق مراجعه مستقیم بیماران به بیمارستان رضوی و نیز پذیرش از طریقe-mail  شبکه های اجتماعی صورت می‌گیرد.

افزایش 70 درصدی جذب توریسم سلامت
دکتر قاسم سلطانی،  مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی با بیان اینکه این بیمارستان از تمامی تخصص‌های دنیای پزشکی برخوردار است، اظهار کرد: تلاش داریم، بتوانیم نیاز بیماران ایرانی و دیگر بیمارانی که از کشورهای مسلمان همسایه به بیمارستان رضوی مراجعه می‌کنند را تامین کرده و خدمات خود را به بهترین نحو به مراجعان ارائه دهیم.
سلطانی افزود: در این بیمارستان علاوه بر ارتباط با مراکز دانشگاهی سطح کشور با مراکز دانشگاهی کشورهای اروپایی نیز تعامل و ارتباط ایجاد کرده و اکنون نیز در بخش جراحی قلب و کاردیولوژی با پزشکان کشور آلمان همکاری می‌کنیم.
وی درخصوص تجهیزات این بیمارستان، عنوان کرد: تجهیزات بیمارستانی به تکنولوژی بسیار بالایی نیازمند است که تنها در انحصار چند کشور غربی است اما از بدو تاسیس بیمارستان توانستیم تجهیزات روز دنیا را تهیه کنیم. به طور مثال درحالی که در ایران تنها دو مرکز اصلی پزشکی هسته‌ای در تهران و مشهد در حال فعالیت هستند، ما توانستیم با ارتقای بخش پزشکی هسته‌ای و تولید رادیو ایزوتراپ‌ها، از آنها در درمان سرطان استفاده کنیم. همچنین در تلاشیم تجهیزات بیمارستان را در بخش‌هایی چون رادیولوژی، قلب و سرطان با دستگاه‌هایی مانند سیتی آنژیو و دستگاه پیشرفته‌ «ام آر آی» با بهترین تکنولوژی روز دنیا هماهنگ و تجهیز کنیم.
مدیر عامل بیمارستان رضوی درخصوص انتخاب بیمارستان رضوی برای درمان بیماران کشورهای اسلامی و همسایه، گفت: بیمارستان رضوی تاکنون میزبان بیمارانی از کشورهای همسایه چون عراق، بحرین، قطر، تاجیکستان، ترکمنستان، عربستان و ... بوده است. در شهر مشهد نیز علاوه بر وجود جاذبه‌های فراوان برای جذب گردشگران و زائرین، ما شاهد استقبال فراوان از جاذبه‌های درمانی در بیمارستان‌های مختلف و بالاخص بیمارستان رضوی هستیم. طوری که نسبت به سال گذشته افزایش جذب 70 درصدی بیمار از کشورهای همسایه و بالاخص از میان کشورهای مسلمان منطقه در بیمارستان رضوی داشته‌ایم.
وی درباره بیمه و هزینه‌های درمان بیماران در بیمارستان رضوی، عنوان کرد: بیماران ایرانی با تمام بیمه‌های موجود در کشور و طبق ضوابط و استانداردهای بیمه می‌توانند از خدمات بیمارستان رضوی استفاده کنند. در مورد بیماران خارجی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند نیز طبق تعرفه‌هایی که دولت برای ما تعیین کرده، عمل می‌کنیم اما اگر شرایطی فراهم شود تا بیماران خارجی بتوانند تحت پوشش بیمه‌های بین المللی قرار گیرند، بسیار مناسب‌تر است.

ارایه مشاوره سریع و رایگان؛ خدمتی متفاوت
دکتر آزاده طلایی، مسئول بخش IPD بیمارستان رضوی با اشاره به اینکه از شهریورماه سال 1394 دپارتمان بیماران بین‌المللی (IPD) به عنوان واحدی مستقل شروع به فعالیت کرده است، عنوان کرد: مجموعه خدمات ارایه شده در این بخش به پذیرش و درمان بیماران خارجی اختصاص دارد.
وی ضمن تاکید بر سرعت و سهولت دریافت خدمات توسط بیماران، اضافه کرد: بیماران خارجی مراجعه‌کننده به بیمارستان رضوی در کوتاه‌ترین زمان ممکن، توسط پزشکان IPD ویزیت رایگان می‌شوند و مشاوره‌های مورد نیازشان را دریافت می‌کنند. همچنین در صورت نیاز به خدمات پاراکلینیکی برای آنها انجام می‌شود، سپس در روند مناسب درمان قرار می‌گیرند. با این روش، دیگر بیماران از سردرگمی در بیمارستان رها شده و ضمناً دستاویز دلالان خدمات درمانی در سطح شهر نمی‌شوند.
پزشک بخش IPD بیمارستان رضوی با بیان روش‌های اطلاع‌رسانی و پذیرش در این مرکز فوق تخصصی درمانی گفت: اکثر بیماران خارجی ما حضوراً اقدام به پذیرش و درمان می‌کنند و برخی هم از طریق تلفن، ایمیل، رسانه‌های مجازی از جمله واتس‌آپ و تلگرام پذیرش می‌شوند.
وی درخصوص اهمیت نقش بیمارستان رضوی در سلامت منطقه افزود: این بیمارستان در بین مردم کشورهای منطقه به ویژه عراق، افغانستان و ترکمنستان به دلیل ارائه خدمات درمانی با کیفیت و وجود انواع خدمات فوق تخصصی از جمله قلب و عروق، پزشکی هسته‌‌ای، درمان ناباروری، سرطان و... شناخته شده است.
طلایی در خاتمه راه‌های ارتباطی مردم با واحد بین‌الملل بیمارستان رضوی را یادآور شد: برای دریافت هرگونه خدمت پزشکی و درمانی می‌توانند با واحد بیماران بین‌الملل از مسیر تلفن های00985136002889 و 00985136002891، آدرس ایمیل razavighc@razavihospital.com ، تلگرام، لاین، واتساپ و اینستاگرام به شماره 00989151078331 تماس بگیرند و یا به نشانی مشهد، بزرگراه آزادی بعد از پل قائم، بیمارستان رضوی واحد IPD مراجعه کنند.

مشهد قطب توریسم درمانی کشور
بیمارستان فوق تخصصی رضوی نخستین و تنها بیمارستان ایران است که توانسته به نشان الماس، بالاترین نشان مؤسسه اعتبار بخشیACI دست یابد و می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر مراکز درمانی کشوری قرار گیرد چرا که نشان از ظرفیت‌های برجسته تخصصی در ایران اسلامی دارد.
با توجه به شمار بیماران خارجی مراجعه‌کننده به این بیمارستان، می‌توان مشهد را قطب توریسم درمانی کشور محسوب کرد.
بیمارستان رضوی به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین و جدیدترین مجموعه‌های درمانی کشور، همواره کوشیده است تا خدمات بهداشتی و سلامت را چه در سطح ملی و چه بین المللی، به بالاترین کیفیت و در شأن مجاوران و زائران حضرت ارائه دهد.

گزارشگر: سارا صالحی
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
مرجعیت علمی را در همه ابعاد دنبال می‌کنیم
درمان دردهای مزمن صعب العلاج در کلینیک درد بیمارستان فوق تخصصی رضوی
نمایشگاه «هفته ولایت» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی افتتاح شد
انجام سه آنژیوپلاستی به روش CTO در بیمارستان فوق تخصصی رضوی
کسب لوح «بیمارستان دوستدار مادر» توسط بیمارستان فوق تخصصی رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.