.

سخنران حرم مطهر رضوی:

زيارت، نشانه وفاداري صادقانه هر مومنی به جایگاه امامت است

امام جمعه موقت اهواز عنوان کرد: زيارت در واقع، نشانه وفاداري صادقانه هر مومنی نسبت به جایگاه والاي امامت و ولايت(ع) است.

1396/5/31 سه شنبه

به گزارش آستان نیوز؛ حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا حاجتی در ویژه برنامه شام شهادت امام جواد(ع) که بعد از نماز مغرب و عشا در صحن جامع رضوی برگزار شد اظهار کرد: هر کسی وارد حرم امام رئوف می‎شود بی‎بهره بیرون نمی‎رود اما نوع و کیفیت بهرمندی افراد، مختلف است و بستگی به حال و هوای او در این مکان قدسی دارد.
وی افزود: کسانی می‎توانند از فضای معنوی حرم اهل بیت(ع) بیشتر بهرمند شود که نسبت به ایشان معرفت بیشتری داشته باشد. در روایات داریم که زیارت امام رضا(ع) اگر «عارفا بحقه» باشد دارای اجر و منزلت غیر قابل شمارشی است.
این استاد حوزه با اشاره به اینکه زائران باید حق زیارت را به جا بیاورند، ابراز کرد: حق زیارت یعنی اینکه بدانیم چه کسی را داریم زیارت می‎کنیم و ایشان چه ولایتی بر بشریت و عالم دارند، اگر ما در طول عمر خویش فقط به عمق کلام زائر و زیارت پی‎ببریم یقینا زیارت با معرفتی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: «زیارت» از ریشه ی زَور است. اصل این واژه به معنای میل و عدول از چیزی می‎باشد. زائر را از آن جهت زائر می‎گویند که وقتی به زیارت می‎آید از غیر امام عدول می‎کند و رو بر می‎گرداند.
امام جمعه موقت اهواز درباره زائر حقیقی گفت: زائر حقیقی از غیر امام(ع) جدا گشته و به سوی او رو می‎آورد؛ این جدا شدن تنها نباید ظاهری و مادی باشد بدین معنا که فقط از محیط زندگی خود جدا شده، به سوی محبوب حرکت کنیم؛ بلکه باید قلب را از غیر امام(ع)، جدا کرده و از هر چه دوست ندارد رو بر گردانده، به سوی او رو کنیم.
وی با تاکید بر اینکه زائر واقعی امام رضا(ع) دلش را از کینه دور می‎کند، عنوان کرد: روایات مختلف و متعدد نشان می‎دهد زیارت هرگاه از روی معرفت باشد زائر به اهداف عالی خود دست پیدا کرده و در اعمال خود مبتنی بر یقین و باور قوی حرکت خواهد کرد.
خطیب حرم مطهر رضوی در ادامه اظهار کرد: زیارت به معنای تجلیل و تکریم امام(ع)، به خاطر داشتن صفات و کمالات عالی و قصد همرنگ و هم سنخ شدن با آن وجود نورانی است، کسب معرفت و شناخت نسبت به امام، از جمله نکات مهمی است که باید در زیارت رعایت شود.
وی خاطرنشان کرد: زائر فقط نمی‎آید که ضریح و درب‎های حرم را ببوسد و برود بلکه زیارت، یعنی در مقابل آینه قرار گرفتن و عیب‎های خویش را جستجو کردن و خود را هم‎چون آینه شفاف و زلال کردن می‎باشد.
حجت الاسلام حاجتی تصریح کرد: زیارت در واقع، نشانه وفاداری صادقانه هر مومنی است نسبت به جایگاه والای امامت و ولایت(ع) که این خود از مصادیق بارز مودت و اظهار محبت نسبت به آن خاندان است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.