.

در گفت‌وگو آستان نیوز با حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مهدی شریعتی‌تبار بیان شد؛

غدیر؛ نماد وحدت و برادری آحاد جامعه اسلامی

یکی از مستحبات روز غدیر عقد اخوت و پیوند برادری مسلمانان با یکدیگر است. اگر ما فرهنگ غدیر را به درستی معرفی کنیم، برکات آن می‌تواند شامل برادران اهل‌سنت نیز باشد.

1396/6/15 چهارشنبه

این‌ها گوشه‌ای از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین مهدی شریعتی‌تبار؛ مدیرعامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که اعتقاد دارد: «در جامعه اسلامی شیعه و بلکه اهل‌سنت نیاز به فرهنگ‌سازی آثار و برکات ولایت و بهره‌مندی از چشمه زلال حیات‌بخش غدیر داریم. غدیر باید به گونه‌ای نماد برادری و وحدت همه آحاد جامعه اسلامی باشد.»
در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

در ابتدا اشاره‌ای به ضرورت معرفی غدیر داشته باشید.
به دلیل بحث امامت و ولایت، پرداختن به دهه ولایت از اهمیت بسیاری برخوردار است که در فرهنگ شیعه، یک موضوع کلیدی و بسیار مهم به شمار می‌رود. امام محدباقر(ع) می‌فرمایند اسلام بر پنج پایه استوار است. نماز، روزه، زکات، حج و ولایت. در پاسخ به این سوال که کدام یک از این‌ها مهم و اساسی بوده و نقش مهمتری در حفاظت از اسلام ایفا می‌کند، فرمودند ولایت، زیرا ولایت کلید اسلام است. به خاطر اهمیت موضوع و بزرگی این عید بر دیگر اعیاد اسلامی، رسول‌خدا(ص) فرمودند: «عید غدیر افضل اعیاد امت من است».
درست است که حاجیان در منا گوسفند قربانی می‌کنند، در بلاد اسلامی قربانی کردن مستحب است، نماز عید اقامه گردد یا حاجیان مناسکی در منا انجام دهند. اما باید دانست عید قربان هم ارتباط با بحث ولایت و امامت دارد و ارتباط آن امتحان سخت حضرت ابراهیم(ع) در ذبح اسماعیل(ع) است. ضرورت معرفی این دهه از سه نظر قابل اهمیت بوده و ابتدا موضوع امامت و ولایت است، دوم اینکه قربان و غدیر از اعیاد بزرگ امت ماست و سوم اینکه عید قربان همانند عید غدیر با امامت و ولایت ارتباط دارد.

در حال حاضر باید برای فرهنگ‌سازی غدیر چه کرد؟
اصل واقعه غدیر تأیید شده است و جای هیچ بحثی نیست. در جامعه اسلامی شیعه و بلکه اهل‌سنت نیاز به فرهنگ‌سازی آثار و برکات ولایت و بهره‌مندی از چشمه زلال حیات‌بخش غدیر داریم. ما معتقدیم غدیر می‌تواند به گونه‌ای نماد برادری و وحدت همه آحاد جامعه اسلامی باشد. یکی از مستحبات روز غدیر عقد اخوت و پیوند برادری مسلمانان با یکدیگر است. اگر ما فرهنگ غدیر را به درستی معرفی کنیم، برکات آن حتی می‌تواند شامل برادران اهل‌سنت نیز باشد.

این فرهنگسازی برای اهل‌سنت به چه شکلی باید نمود پیدا کند؟
باید غدیر برای همه امت اسلامی رحمت الهی باشد، در مفهوم غدیر اختلاف نظر وجود دارد. ولی مسائل مشترک، پیام‌ها و آموزه‌های مشترکی در غدیر است که می‌تواند شامل همه مسلمانان شود. البته شیعیان باید بیشتر از غدیر استفاده کنند و فرهنگ غدیر برای پیروان اهل‌ ولایت خیلی قوی‌تر و پر رنگ‌تر باشد. در روایات داریم شهرت روز غدیر در بین آسمانیان بیشتر از اهل زمین است.

جریان‌سازی فرهنگی غدیر نیازمند چیست؟
بک بخش از فرهنگ‌سازی به مردم مربوط است. خانواده‌ها باید برای عید غدیر برنامه‌ریزی کنند، همانطور که برای عید نوروز آماده می‌شوند. خانه تکانی، نو کردن لباس و عیدی دادن هم باید در عیداکبر مرسوم شود، نوجوان و جوان به اهمیت این روز پی ببرند و بیاموزند در این عید بزرگ نیاز است کارهای عیدانه انجام دهیم. بخشی هم به مسئولان، رسانه‌ها و متولیان فرهنگی برمی‌گردد که آن‌ها هم باید به تبلیغات خوب، تعمیق و تبیین غدیر بپردازند. فضای مجازی که بیشترین مخاطبان را دارد نیز می‌تواند وسیله‌ای برای فرهنگ‌سازی غدیر باشند. همه باید دست در دست هم دهیم تا غدیر را طبق فرمایش پیامبراکرم(ص) برای خانواده‌ها و جامعه بازخوانی کنیم.

متأسفانه عید غدیر فقط خلاصه شده در عیدی گرفتن از سادات ...
هدیه دادن خوب است، اما به تنهایی برای فرهنگ‌سازی کافی نیست. برگزاری مجالس شاد همراه با کسب معرفت می‌تواند نوعی از فرهنگ‌سازی باشد. در جامعه شور و هیجان راه بیافتد. خانه و محله‌هایمان را با غدیر مأنوس کنیم و نشان دهیم که ایران، کشور غدیر و ملت ولایی است.

آستان قدس رضوی به عنوان یک مجموعه مذهبی و فرهنگی چقدر می‌تواند در این امر موفق باشد؟
آستان قدس رضوی در این زمینه‌ها خیلی خوب و پررنگ حاضر می‌شود و نقش‌آفرین است. ولی نباید کارهای تبلیغی و فرهنگی آن به مناسبت عید غدیر و ولایت تنها منحصر به زائرانی باشد که در این ایام به حرم مطهر رضوی مشرف می‌شوند. این نهاد غنی از مباحث فرهنگی می‌تواند برای این ایام مبلغ به مناطق مختلف برای تبلیغ و ترویج غدیر اعزام کند. همچنین می توان گردهمایی علمی و فرهنگی برای تقریب و وحدت بیشتر با حضور علما و شخصیت‌های علمی شیعه و اهل‌سنت برگزار کرد.

به مسئله وحدت شیعه و سنی در ایام عید بزرگ غدیر اشاره کردید، به نظر شما پرداختن به موضوع تقریب در این ایام چه تاثیری دارد؟
در گردهمایی وحدت نمی‌توان به اثبات غدیر پرداخت و اهل‌سنت را به چالش کشاند. ولی می‌توان به بهانه غدیر، صاحب‌نظران و اندیشمندان شیعه و سنی را دور هم جمع کرد تا با حفظ وحدت و برادری به مسائل مشترک بپردازند. چه بسا مورد استقبال قرار گیرد و جواب دهد. اهل‌سنت اصل غدیر را قبول دارند باید همان نکات مشترک را برجسته کنیم. پیام‌های غدیر می‌تواند یک چتر وحدت بخش برای شیعه و سنی بگستراند.  

بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در این زمینه تحقیق و پژوهشی داشته است؟
بله. کتاب «عَبَقاتُ الأنوار فی إمامَة الأئمةِ الأطهار» اثر فاخر سید میرحامدحسین هندی است که این عالم شیعه در هندوستان با سختی، کمترین امکانات و زحمت فراوان این کتاب را در بیش از صد جلد تألیف کرده است. به تعبیر امام خمینی(ره)، این کتاب حجت شیعه در عصر غیبت است. بنیاد پژوهش‌های اسلامی چند سالی است درصدد بر آمده با احیا و تصحیح این کتاب ارزشمند آن را چاپ کند.

چند پژوهشگر در پروژه این کتاب همکاری دارند؟
قبلا یک نفر روی پروژه این کتاب کار می‌کرد و سه جلد از این کتاب را تصحیح و آماده کرد. حدود دو سال است که جمع زیادی درگیر کار شده‌اند. افرادی که در این پروژه با ما همکاری می‌کنند کاملا مسلط به زبان عربی، نسخه‌های خطی و مراجعه به منابع و مأخذ هستند. عملا بخشی از این کتاب نسخ خطی است که در اختیار ما نیست.

محور و اصل کتاب عَبَقاتُ الأنوار فی إمامَة الأئمةِ الأطهار چیست؟
این عالم شیعی هندی با استناد به آیات و روایات به موضوع امامت و ولایت پرداخته است. این کتاب تلفیقی از عربی و فارسی بوده و به احادیثی نظیر غدیر، منزلت، علم و ثقلین اشاره دارد. یک بخشی مربوط به آیات و روایات در باب ولایت است و بخش دیگر احادیث پیغمبر(ص) که اهل‌سنت و شیعه قبول دارند. این کتاب با تکیه بر منابع و مدارک اهل‌سنت جمع‌آوری شده و واقعا کار بسیار بی‌نظیری به شمار می‌رود.

پژوهشگرانی خارج از مجموعه بنیاد پژوهش‌های اسلامی در این پروژه همکاری دارند؟
با بنیاد فرهنگی امامت قم یک تفاهم نامه‌ای را منعقد کردیم تا در بخشی از کار با ما همکاری کنند. اگر ما تا پایان سال بتوانیم 10 جلد را آماده کنیم و بنیاد فرهنگی هم با ما همکاری کند، حداقل 2 تا 3 سال دیگر این پروژه به اتمام خواهد رسید.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.