.

در حال و هوای برگزاری جشن بزرگ غدیر در رواق بزرگ حضرت زهرا(س)؛

خبر دهید به یاران غدیر می‌آید...

نوای «علی، علی» از هر طرف به گوش می‌آید.این صدای مداح اهل بیت(ع) است که در وصف مولای متقیان علی(ع) نغمه سرایی می‌کند و می‌خواند: «علی عین یقین است ... علی حبل المتین است، علی بر همه خلق امیر است»، «اگر اهل دلی بگو یاعلی... اگر خسته دلی بگو یا علی»، «مرتضی کیست که عالم همه دیوانه اوست... این چه شمعی‌ست که قلبم خانه اوست».

1396/6/17 جمعه


حاضران صف به صف و شانه به شانه در محفل جشنی که به نام امیرالمومنین(ع) و جشن ولایت مولا در رواق بزرگ حضرت زهرا(س) برپاشده نشسته‌اند. برخی اشک شوق بر دیده دارند و برخی گل لبخند بر لب. خادمان با سینی‌های پر از شیرینی در بین صف‌ها از میهمانان پذیرایی می‌کنند. صفای محفل هر دلی را اسمانی می‌کند و مرغ دل را تا آسمان نجف به پرواز در می‌اورد. این جشن بزرگ و باشکوه که با حضور بانوان زائر و مجاور است به همت اداره تبلیغات آستان قدس رضوی و به مناسبت فرا رسیدن عید الله الاکبر یعنی عید سعید غدیر خم برپا شده است. جشن بزرگ ولایت با عنوان«در سایه سار رضوان».

کنار برکه غدیر
شروع مراسم با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه مائده است که با صوت قاری بین المللی و و نفر برتر مسابقات کشوری قرآن؛  مرضیه میرزایی که با صدایی رسا آیاتی از سوره مبارکه مائده را تلاوت می‌کند. «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک...» انگار دوباره غدیر تکرار شده. زمزمه وحی در گوش زمان می‌پیچد. آن روز در برکه غدیر و امروز در قطعه‌ای از بهشت. ای رسول ما ابلاغ کن آنچه به تو وحی شده. با شنیدن این آیه هر دلی راهی سرزمین تفتدیده در حوالی برکه غدیر می‌شود. همانجا که پیامبر خاتم دست علی(ع) را بالا برد و برای همیشه تاریخ او را به عنوان خلیفه، وصی و جانشین بعد از خود به امت اسلام معرفی کرد و این سرآغازی است برای ولایت امیرالمومنین(ع) بر هر مرد و زن مومن و مسلمان تا قیام قیامت. آری هر بار که آیه تبلیغ یک بار دیگر تکرار می‌شود خاطره آن روز به یاد ماندنی زنده می‌شود.

نغمه‌سرایی به عشق مولا
بعد از تلاوت قرآن حاضران برای دقایقی میهمان مولودی خوانی مداح اهل بیت(ع) خانم غلامی می‌شوند. «علی در عرش بالا بی‌نظیر است... علی بر هر دو عالم امیر است... علی بر آدم و عالم امیر است... به عشق نام مولایم نوشتم... چه عیدی بهتر از عید غدیر است... علی عیسی و موسوی و محمد... علی گنجینه اسرار داور...علی سرمنشاء تفسیر نور است... علی استاد جبرئیل امین است... همی نازم به عالم در همه حال... که مولایم امیرالمومنین(ع) است... یا سیدی یا حیدر یا سیدی یا حیدر»
کلمه به کلمه اشعار زیبایی که در وصف مولای متقیان علی(ع) خوانده می‌شود بر جان و دل مومنان می‌نشیند و محبت مولا را در دل آنها مستحکم‌تر می‌کند. خانم غلامی از مدت‌ها قبل خود را برای مولودی خوانی در این محفل نورانی آماده کرده است و امروز چه زیبا به عشق مولایش نغمه‌سرایی می‌کند.

دست در دست نبی(ص)
مائده دختر نوجوان و قرآنی برای دکلمه خوانی به روی صحنه میآید.دکلمه او هم باز هم تکرار داستان غدیر است با زبانی گرم و لطیف شاعرانه. «رسول خدا باید اکمال دین خود را به مردم اعلام کند. خداوند از او خواسته بود که علی را به عنوان جانشین خود به مردم معرفی کند. در کنار برکه‌ای به پهنای آسمان‌ها و زمین و به زلالی شبنم صبحگاهی... رسول خدا در جمع همه حاجیان پیام خدا را خواند. همه انسان‌ها در همه زمان‌ها مورد خطاب رسول قرار گرفتند.  معاشر الناس خدا را ستایش کنید و آنگاه از علی گفت. از آن اولین مرد مومن. از ان اولین حامی. از علی همو که داستان جانفشانی‌هایش و قصه دلاوری‌هایش زمین و آسمان را پر کرده بود. رسول به فرمان خدا دست ولی خود را در دست گرم و مهربانش گرفت. و با صدایی رسا گفت: ای مردم این علی است. برادر، وصی و جانشین من».

خبر دهید به یاران غدیر می‌آید
مریم برای شادباش عید بزرگ غدیر برای مولای مهربانش علی(ع) اینگونه می‌خواند:«صدای کیست که اینگونه روشن و گیرا ست ...صدای کیست که از این مسیر می‌آید... چه گفته جبرئیل امین با احمد... صدای کاتب و کلک نبی می‌آید...خبر به روشنی روز در فضا پیچید... خبر دهید کسی دستگیر می‌اید... علی به جای محمد(ص) به انتخاب خدا... خبر دهید بشیری به نذیر می‌آید... کسی که مثل کسی نیست مثل او تنهاست... کسی شبیه خودش بی‌نظیر می‌آید... خبر دهید که دریا به چشمه خواهد ریخت... خبر دهید به یارن غدیر می‌آید... خم غدیر به دوش از کرانه‌ها مردی... به آبیاری خاک کویر می‌آید». دنیایی از شادی در صدای مریم نهفته شده. گاهی اشک چشمانش را نمناک می‌کند. او هم در این روز زیبا و در آستانه غدیر خمی دیگر وجودش لبریز از عشق به مولا شده است. عشقی بی‌نهایت که به کلمات جان داده است.  

همیشه همراه بانبی(ص)
خانم میر حسینی از شهر بانوی آب و آئینه؛ قم  و از حوزه علمیه این شهر عالم خیز میهمان شهر بهشت شده تا در جمع بانوان زائر و مجاور از فضایل امیرالمومنین(ع) بگوید. از رشادت‌ها و دلاوری‌های او که تاریخ کسی چون او را به خود ندیده.
او می‌گوید: امیرالمومنین(ع) همیشه یار و یاور رسول خدا(ص) بود و همیشه حتی در سخت‌ترین شرایط در کنار او بود. تا جایی که در لیله المبیت که دشمنان قصد جان پیامبر(ص) را داشتند در بستر آن حضرت خوابید تا آنها را گمراه کند و به این وسیله جان پیامبر(ص) را نجات داد. این سخنور توانان از امیرالمومنین(ع) به عنوان جان نثار و فدایی پیغمبر خاتم(ص) نام برد و عنوان کرد: اگر شمشیر علی، صبر علی، خانه نشینی علی و فداکاری علی نبود امروز از اسلام نامی باقی نمانده بود و او بود که از دین خدا بعد از پیامبر(ص) حفاظت کرد.

گزارشگر: بتول پرهیزگار
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.