.

گزارشی از استقبال بی نظیر نوجوانان از سرزمین بازی و دانایی در جوار حریم رضوی؛

گریز از دام شیاطین با آشنایی با احکام

انسان‌ها همواره در طول مسیر زندگی با راه و بیراه های مختلفی مواجه می شوند که اگر به درستی آن ها را دریابند در راه قرار می گیرند و اندکی غفلت ممکن است آن ها را به بیراهه بکشاند، نوجوانی سنی است که دیگر باید راه را از بیراه شناخت تا از دام های هوس انگیز شیاطین در امان ماند.

1396/6/18 شنبه

در شهربازی معارفی که با حمایت آستان قدس رضوی و تلاش جوانان موسسه تبیان این روزها در جوار بارگاه منور رضوی برپاست، راه و بیراه در قالب بازی و به زبان هیجان به نوجوانان پسر 13 تا 17 سال آموزش داده می شود.
اسامی محارم و نامحرمان بر روی قطعاتی حک شده و با فاصله از یکدیگر چیده شده است و نوجوانان با اطلاع و بی اطلاع از این مبحث تلاش می کنند تا با گذاشتن گام های خود بر روی کنده های منقش به اسامی محارم از این مرحله عبور کنند، در میانه های راه اگر به اشتباه پای نوجوان بر روی کنده متزلزل نامحرمان قرار گیرد از روی آن سقوط می کند، اما در اینجا نیز فرصتی به نام توبه طراحی شده است که مخاطب می تواند با قرار گیری بر روی آخرین قطعه محرم دوباره بازی اش را ادامه دهد.
نوجوانانی که از مرحله اول با موفقیت عبور کنند به اتاق کش یا گناه می رسند اتاقی که باید به سرعت از آن عبور کرد چرا که توقف در آن باعث آلوده شدن ادمی به گناه می شود و چه بسا که در آن نیز گیر افتد و مرحله نهایی تور یا دامی است که شیطان برای آن ها پهن نموده است و در این بخش نیز نوجوانان به سرعت می گریزند و با به صدا در آوردن زنگ عفت برنده نزاع با هوس ها و وسوسه شیاطین می شوند.  
اتاق عمل در شهربازی معارفی یکی از بازی های پرطرفدار نوجوانان است، مخاطبان از همان ابتدای ورود لباس اتاق عمل را به تن می کنند و با علم به بیماری های روحی و جسمی انسان بالای سر بیماران حاضر می شوند، 11 قسمت از بدن بیماران آماده جراحی است و جراحان نوجوان با برداشتن تکه هایی از پوست بدن به موضع مورد نظرمی رسند و با پنس های اتاق عمل، بیماری های بخش های مختلف را در مدت زمانی کوتاه خارج می کنند. استعمال دخانیات، روغن های مضر و... برخی بیماری های نوشته شده بر روی چوب های کوچکی است که با پنس از بدن بیمار خارج می شوند. در این بازی اگر 10 بار پنس با بدن بیمار برخورد کند بازی به اتمام می رسد.
راه رسیدن عنوان بازی دیگری است که اگر چه ابتدا مخاطب کمتری داشت، اما حالا مخاطبان آن نه یک بار که گاهی دو تا سه بار در روز متقاضی حضور در آن هستند در 5 حلقه این بازی احکام کاربردی به نوجوانان آموزش داده می شود، در حلقه اول احکام بلوغ تبیین می شود و نشانه های بلوغ به اطلاع آن ها می رسد در این حلقه نوجوانان با انتخاب مرجع تقلید که از مهم ترین احکام این بخش است آشنا می شوند در حلقه بعدی بحث طهارت مطرح می شود و احکام آب و مباحث غسل، تیمم و وضو تشریح می شود.
در حلقه نماز برخی از احکام نماز جماعت و فرادا معرفی می شود و در حلقه چهارم که حلقه اعمال است اعمال مکروه، مستحب، حرام و واجب به بچه ها آموزش داده می شود و از آن خواسته می شود تا طی زمانی مشخص در 4 گروه احکام متناسب را در داخل هر درخت قرار دهند، در درخت واجب صله رحم، امانتداری، احترام به پدر و مادر قرار می گیرد و یادگیری احکام که از واجبات است جزء ثمرات این درخت قرار می گیرد، در درخت حرام نیز اسراف، آزار و اذیت، نگاه به نامحرم قرار می گیرد و فضیلت صلوات، نماز شب و... در درخت مستحبات است و در درخت مکروهات نیز خوابیدن هنگام غروب و خوابیدن درمسجد و... مطرح می شود حلقه پنجم در واقع مسابقه ای است از آموزه های حلقه های پیشین که هیجان آن باعث حضور مجدد نوجوانان در این بازی می شود.

گزارشگر: تکتم حیدریان
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.