.

در گفت‌وگوی آستان نیوز با معاونت پژوهشی شهربازی معارفی مطرح شد؛

بر روی هر کدام از بازی‌های شهربازی معارفی فعالیت پژوهشی انجام شده است

شهربازی معارفی؛ شهری موفق که این روزها مخاطبان بسیاری از راه های دور نزدیک جذب کرده است، شهری رنگارنگ و پرازدحام که با حمایت روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی از فعالیت‌های درخشان جوانان فعال و خوش فکر در نزدیک ترین مکان به حرم رضوی برپا شده است و شاید مسئولان و بازدیدکنندگان شهر بهشت را به خلاء وجودی چنین مرکزی بیشتر از پیش آشنا کند.

1396/6/20 دوشنبه


نیاز خردسالان، کودکان و نوجوانان جامعه اسلامی و یا همان تخلیه هیجانات این مخاطبان در این شهربازی مرتفع می شود، شهری پر هیجان که هوشمندانه مخاطبان را با آموزه های دینی متناسب با سن و سال شان آشنا می‌کند. بدیهی است که چنین شهری با این سطح از کیفیت به یکباره در این مکان به وجود نیامده است و پژوهش که مبنای فعالیت های علمی، فرهنگی و... جهان امروز است در پشت آن قرار دارد.
از همین رو میهمان حجت الاسلام والمسلمین امید حسینی؛ معاونت پژوهشی موسسه فرهنگی قرآن و عترت تبیان قم و معاونت پژوهشی شهربازی معارفی در مرکز نمایشگاه های آستان قدس رضوی و محل برپایی این شهر به یادماندنی شدیم تا از نزدیک با پشت پرده برپایی چنین شهری از نزدیک آشنا شویم.

لطفا از پیشینه فعالیت‌های پژوهشی این موسسه بگویید.
فعالیت های پژوهشی زیادی در این موسسه صورت گرفته است که از نتایج آن هم خود مجموعه و هم بسیاری از موسسات استان قم استفاده نموده اند و این مجموعه بدون هیچ چشمداشتی محتواهای پدید آمده را در اختیار آن ها قرار داده است.

چند نمونه از فعالیت‌های پژوهشی موفق این مجموعه را نام ببرید.
 یکی از نمونه ها کارهای موفق قراردادی است که با سازمان اوقاف و برای اداره مبلغان داشته ایم، در این کار جزوه ای مطابق با نیازهای سنی مخاطبان دبستانی، راهنمایی و دبیرستانی به صورت دانش آموز محور تنظیم شده بود و هر دانش آموز یکی از این جزوات را تحویل می گرفت و بخشی از این جزوه سرکلاس و توسط مربی انتقال داده می شد و بخشی  را دانش آموز با کمک والدین انجام می داد، این کتاب ها در سال اول بیش از 100 هزار جلد چاپ شد و در تمام امامزاده های کشور که مبلغان اوقاف برای تبلیغ می رفتند مورد استفاده قرار گرفت و سال های بعد هم ویرایش های بعدی آن انجام شد و بعد از آن هم موسسات فرهنگی، کانون های فرهنگی و برخی مساجد فایل آن را دریافت کردند و در مجموع  شاید بیش از 50 کتابچه در معاونت پژوهش موسسه تبیان تدوین شده که این یک گنجینه بزرگ از فعالیت های محتوایی و پژوهشی برای آن به شمار می رود.

پژوهش های صورت گرفته در چه زمینه‌ای بوده است؟
در درجه اول محتواهای تولیدی در خصوص کلاس‌های درس، مناسبت های خاص و... تدوین شده است، ولی در ادامه فعالیت های پژوهشی چون سمت و سوی فعالیت موسسه به سمت کار شهربازی معارفی کشیده شد و بخش عمده ای از توان اجرایی مجموعه مصروف شهربازی شد، معاونت پژوهش هم به عنوان بدنه پژوهشی شهربازی از نیروهای پژوهشی مجموعه و مشاوران خارج از مجموعه برای آماده سازی محتوای شهربازی استفاده کرد.

برای ایجاد شهربازی معارفی چه پژوهش‌هایی انجام شد؟
 چون شهربازی قرار است معرفتی را به مخاطب منتقل کند از این جهت با کلاس درس فرقی ندارد و فقط ظرافت بیشتری دارد چون در کلاس بیشتر با محتوای مستقیم سرو کار داریم ولی در شهربازی باید محتوا را خیلی رقیق کنیم و تا آنجا که می شود به صورت غیر مستقیم و در قالب بازی به مخاطب انتقال دهیم. بازی باید از لحاظ روانشناسی، اجتماعی و از دیدگاه اسلام مورد پژوهش قرار می گرفت تا مطمئن شویم بازی واقعا ابزار مناسبی برای انتقال مفاهیم است و در این راستا با مراجع هم رایزنی کردیم.
علاوه بر این کتاب های مختلفی در زمینه روانشناسی و همچنین مقالات متعددی مورد مطالعه قرار گرفت و شاید بیش از هزاران مقاله را مطالعه کردیم و حتی مقالات مختلفی را تدوین نمودیم تا اینکه نقش شهربازی معارفی را در گذران اوقات فراغت، آموزش معارف و... مورد بررسی قرار دهیم و در خصوص آموزش معارف از طریق بازی هم پژوهش هایی انجام دادیم.

برای ایجاد بازی‌ها پژوهش ویژه‌ای انجام شده است؟
بله به طور خاص در رابطه با هر کدام از این بازی ها کار پژوهشی ویژه باید صورت می گرفت، مثلا بازی حضرت نوح باید بر روی کلیات داستان حضرت نوح کار پژوهشی انجام می شد و جزییات آن مورد بررسی قرار می گرفت و از لحاظ تاریخی، روایی و بحث هایی که در قرآن هست نیز باید مورد مطالعه قرار می گرفت تا چیزی را که در قالب محتوا قرار است به مخاطب ارائه شود کاملا قابل استناد و معتبر باشد و مبتنی بر اسناد قابل قبول باشد.

از چه تعداد پژوهشگر یا مشاور در این کار استفاده کرده‌اید؟
به صورت دقیق نمی توانم بگویم، اما تعدادی از طلبه هایی که در مقطع درس خارج در حال تحصیل هستند به عنوان پژوهشگر مدام در این فعالیت ها حضور داشتند، برخی از اساتید را به صورت حضور در اتاق فکر مشاوره ای استفاده می کردیم و در خدمت  برخی از علما و بزرگان برای مطرح کردن  اصل کار و تاییدیه بودیم و بخشی از فعالیت هم مربوط می شود به مطالعه کتاب ها و منابع که به وسیله پژوهشگران صورت گرفته است.

چه مدت زمان صرف پژوهش برای شهربازی شده است؟
تقریبا کار را از 4 سال پیش شروع کردیم، ولی در این دو سال اخیر که کار شهربازی ارتقاء زیادی یافته تعمق زیادی هم بر روی کار پژوهشی صورت گرفته است.

در بحث طراحی بازی‌ها نیز پژوهشی صورت گرفته است؟
طراحی بازی ها در کمیته دیگری صورت گرفته است کمیته پژوهش بحث محتوای بازی ها را قبل از طراحی یا بعد از اینکه طراحی شدن به عنوان یک پیشنهاد برای ترغیب طراحان عنوان کرده است، مثلا بازی پیامبران مختلف که فقط در این شهربازی، بازی حضرت نوح رونمایی شده است که در این بازی ها به عنوان یک ضرورت هم در ک و هم طراحی شده است، ولی اینکه در زندگی حضرت چه جزییاتی باید مورد تاکید قرار بگیرد و با چه ادبیاتی به کودکان و نوجوانان انتقال صورت گیرد مورد پژوهش قرار گرفته است.

آیا به اهداف پژوهشی در این شهربازی رسیده اید؟
برای اینکه با اطمینان بگویم باید ارزیابی دقیق تری صورت بگیرد، ولی ظاهر قضیه این است که مخاطب با موضوعی که می خواهیم انتقال دهیم درگیر می شود، اما باید ارزیابی هایی به صورت مستمر صورت بگیرد. بعضا با کودکان و والدین مصاحبه می کنیم ولی پیش بینی کرده ایم که فرم هایی را توسط کارشناسان با نظر کودکان تکمیل کنیم تا نظر آن ها را قبل و بعد از بازی جویا شویم، البته بعضی از بازخوردها به صورت شفاهی حاکی از انتقال مفاهیم دارد.

تهیه و تنظیم: تکتم حیدریان

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.