.

کارشناس دینی:

عدالت امام علی(ع) جهانیان را مجذوب خود می‎کند

کارشناس دینی با اشاره به اینکه حضرت علی(ع) در هر زمانی عدالت‎مندانه رفتار می‎کرد، گفت: هر کسی با هر دینی اگر در زمینه شخصیت عدالت محور امام علی(ع) مطالعه کند، مجذوب این امام همام خواهد شد.

1396/6/21 سه شنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین توحیدی در ویژه برنامه پرسمان دینی که قبل از نماز مغرب و عشاء در صحن جمهوری اسلامی برگزار شد، با اشاره به اینکه ماجرای غدیر یکی از فضائل بی‎بدیل حضرت علی(ع) به شمار می‎رود، اظهار کرد: امام علی(ع) در سایه هم‎نشینی و هم‎نفسی با پیامبر(ص) و تحت توجهات و تعالیم ایشان، دوران رشد و بالندگی خود را با کسب فضایل معنوی و اخلاقی از سیره نبوی طی کرد.
وی ادامه داد: فضائل زیادی از امام علی(ع) در کتاب‎های شیعه و سنی بیان شده است که اگر هر فرد غیرمسلمانی آن را مطالعه کند ناخودآگاه شیفته حضرت می‎شود.
این استاد حوزه تصریح کرد: جرج جرداق نویسنده و شاعر و نمایشنامه نویس مسیحی لبنانی از کودکی با کمک خانواده‎اش با نهج البلاغه آشنا شد و به دلیل فصاحت و بلاغت نهج‎البلاغه آن را حفظ کرد که این قضیه بعدها در نوشتن کتاب و نثر فصیح به او کمک شایانی کرد. وقتی از او سوال می‎شود چرا با اینکه مسیحی هستی این چنین به امام شیعیان علاقه داری؟، می‎گوید «امام علی (ع) نمونه بارز یک انسان آزاد و حقیقت جو است».
وی با اشاره به اینکه عدالت امام علی(ع) برای جهانیان قابل تامل است، اظهار کرد: اکنون پس از قرن‌ها نه تنها شیعه و مسلمانان، بلکه مسیحیان و پیروان دیگر ادیان هم‎چنان مبهوت عظمت امام علی(ع) و حضور بابرکت ایشان در عالم خاکی هستند و عدالت تاریخی و بی‌نظیر حضرت‎علی(ع) که تنها قابل مقایسه با حضرت محمد(ص) است، یکی از ویژگی‌هایی است که هر غیرمسلمانی را نیز شیفته ایشان می‌نماید.
حجت الاسلام وحیدی گفت: حضرت علی(ع) در هر زمانی عدالت‎مندانه رفتار می‎کرد، حتی درباره قاتل خویش به امام حسن(ع) فرمود: «با اسیر مدارا کن آیا نمی‌بینی چشم‌های او را که از ترس چگونه می‎چرخد و دلش چگونه مضطرب است» امام حسن(ع) عرض کردند او به شما ضربه زده است و دل‌ها را به درد آورده، حال امر می‌کنید که با او مدارا کنیم.
این استاد حوزه ادامه داد: امام علی(ع) در جواب فرزندان‎شان فرمودند که ما اهل‌بیت رحمت و مغفرتیم، پس به او از آنچه خود می‌‌خوری بخوران و از آنچه خود می‌آشامی به او بیاشام، پس اگر من از دنیا رفتم، او را قصاص کن و او را بکش و او را مثله نکن؛ یعنی دست، پا، گوش، بینی و سایر اعضا او را قطع نکن که من از رسول الله(ص) شنیدم که فرمود: مثله نکنید اگر چه سگ گزنده باشد.
وی خاطرنشان کرد: همه مسلمانان به ویژه شیعیان باید پیرو خط امام علی(ع) باشند و سیره رفتاری این امام همام را مطالعه کنند و سرلوحه کارهای خویش قرار دهند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.