.

کارشناس مذهبی:

دعا در مشاهد مشرفه به اجابت نزدیک‌تر است

کارشناس مذهبی با اشاره به شرایط استجابت دعا گفت: دعا در مشاهد مشرفه و بقاع متبرکه به استجابت نزدیک‌تر است.

1396/6/21 سه شنبه

به گزارش آستان نیوز، سکینه شاطر رضایی؛ کارشناس پاسخگوی حلقه‌های معرفت در رواق حضرت زهرا(س) حرم مطهر رضوی به تبیین شرایط استجابت و بیان علل عدم استجابت دعا پرداخت و گفت: برای اینکه دعای ما به هدف اجابت نزدیک شود، باید شرایطی را رعایت کنیم که از جمله این شرایط آشنایی با فرمول استجابت دعاست.
وی تصریح کرد: فرمول دعا کردن این است که باید همراه با تلاش و کوشش باشد. ممکن است ما برای رسیدن به خواسته‌ای خیلی دعا کنیم، ولی تلاشی برای رسیدن به آن هدف نداشته باشیم و یا تلاش ما در این زمینه کم باشد. به عنوان مثال کسی که می‌خواهد ثروتمند شود و امکانات خوبی برای زندگی داشته باشد باید کار و تلاش کند تا درآمد خوبی داشته باشد، در غیر این صورت تنها با دعا کردن به جایی نمی‌رسد.
وی با بیان اینکه یکی از عوامل مستجاب نشدن دعا گناه است، اظهار کرد: گناه مانند چتر ضخیمی است که بین خدا و انسان فاصله می‌اندازد و مانع جلب رحمت الهی می‌شود. مانند باران وقتی که به زمین نازل می‌شود همه جا را خیس می‌کند، مگر جاهایی که مانعی برای دریافت نزولات آسمانی در آنجا وجود داشته باشد.
این کارشناس تربیتی ادامه داد: یکی دیگر از موانع استجابت دعا این است که ما فرمول جهان هستی را بلد نیستم. خداوند در این جهان یک فرمول‌هایی را قرار داده است که باید آن را بشناسیم وگرنه نمی‌توانیم در این جهان به درستی زندگی کنیم. مثلا کسی که قانون جاذبه زمین را می‌شناسد هرگز توقع ندارد وقتی چیزی را می‌اندازد به طرف بالا برود.
وی تصریح کرد: یکی از قوانین خداوند در عالم این است که این عالم جای معجزه نیست و اگر قرار است اتفاقی بیفتد باید به تدریج باشد. مثلا کسی که دوست دارد مدرک تحصیلی بالایی داشته باشد، باید یک سری مراحل را طی کند تا به این خواسته خود برسد و کسی نمی‌تواند با دعا کردن و استغاثه به درگاه خدا یک شبه و بدون طی مراحل به این خواسته خود برسد.
شاطر رضایی افزود: استجابت دعا علاوه بر این موارد یک سری آداب ظاهری هم دارد که باید رعایت شود. مثلا دعا در مشاهد مشرفه به استجابت نزدیک‌تر است، بنابراین زمانی که به زیارت امام رضا(ع) و دیگر ائمه معصومین(ع) مشرف می‌شویم زمان مناسبی برای دعا کردن است.
به گفته این کارشناس مذهبی امکان استجابت دعا در جمع مومنین بیشتر است به همین خاطر سفارش شده است که در شب‌های قدر و روز عرفه در بین جمع حاضر شویم، چرا که در آن جمع اگر یک نفر اهل دل وجود داشته باشد، خداوند به برکت وجود او دعا همه را مستجاب می‌کند.
وی گفتن ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) را از دیگر شرایط استجابت دعا دانست و یادآور شد: یکی از آداب دعا کردن این است که در ابتدا و انتهای دعا ذکر صلوات را بر لب داشته باشیم، چرا که صلوات دعای مستجاب است و وقتی که خداوند این دعا را قبول کند دعایی که بین این دعا باشد را هم مستجاب می‌کند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
دعا موجب تغییر تقدیر الهی می‌شود
«دعای توأم با خضوع» انسان را از مرکب غرور فرود می‌آورد
ختم بیش از 553 میلیون دعا در ماه مبارک رمضان
«نجوای عارفانه» میزبان زائران نوروزی حرم رضوی
دعا ریسمان ارتباط خالق و مخلوق است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.