.

گزارشی از کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان حسینی در مسجد صدیقی‌ها؛

نمایش ارادت به حضرت علی‌اصغر(ع)

دل‌هایشان دخیل بسته شده به گهواره حضرت علی‌اصغر(ع)؛ کوک‌هایی از ارادت بر جامه سبز عزاداران نونهال می‌زنند تا اولین جمعه ماه محرم صحنه‌ای از مظلومیت سیدالشهدا(ع) با سوگواری کودکان در عزای سرباز کوچک کربلا به نمایش گذاشته شود.

1396/6/21 سه‌شنبه

سال 83 بود که یک سازمان مردم نهاد با عنوان مجمع جهانی حضرت علی‌اصغر(ع) برای  گسترش مراسم شیرخوارگان حسینی در شهرها و روستاهای ایران و برخی کشورهای اسلامی تشکیل شد.
پس از دو دهه سال به سال بر کیفیت این مراسم افزوده می‌شود؛ حرم مطهر رضوی هم هر ساله میزبان این محافل باعظمت است که هزاران زائر و مجاور، کودکان خود را با لباس عزا به این مجلس می‌آورند تا تداعی یک غم بزرگ از جنس عاطفه ‌شوند.

مسجد صدیقی‌ها
در یکی از روزهای دهه ولایت راهی مسجدی در نزدیکی مضجع شریف ثامن‌الحجج(ع) شدم، زائران برای حضور در این مکان از ورودی باب الهادی حرم مطهر راهنمایی می‌شوند. برگه‌ای با عنوان «به طرف کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان حسینی» راهنمای مراجعه کنندگان به طبقه منهای یک مسجد است؛ بنرهای مزین به عکس شیرخوارگان در راه پله‌ها نصب شده‌اند تا مسیر را راحت‌تر بیابیم. پارچه‌های سبز در گوشه گوشه سالنی وسیع دیده می‌شود.
پارچه ها روی تخته‌های بزرگ پهن می‌شوند تا به دو تکه شنل و روسری در آیند و سپس به دست خیاط‌ها رسیده و زیر سوزن چرخ، مراحل دوم آن‌ها انجام شود. بچه‌ها کوچک و بزرگ هم در دست و پا هستند و لباس‌ها را به خانم‌ها رسانده تا مرحله بسته‌بندی صورت گیرد. بانوان دیگری هم اعم از زائر و مجاور دور یک پارچه سبز رنگی نشسته و لباس‌ها را به همراه یک سربند قرمز یا صاحب‌الزمان(عج) داخل پلاستیک می‌گذارند و همراه لباس‌ها، پلاکارد تبلیغاتی با عنوان «یا صاحب‌الزمان(عج)، فرزندم را نذر یاری قیام تو می‌کنم. او را برای ظهور نزدیکت برگزین و حفظ کن» دیده می‌شود.  

دوخت 80 هزار لباس
از پنجم شهریورماه کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان در مسجد صدیقی‌ها برپا شد و بانوان خادم برای دوخت لباس پای کار آمدند. پس از گذشت یک هفته جمعی از زائران و مجاوران هم در این کارگاه حضور یافتند تا در بسته‌بندی لباس‌ها خادمان را یاری رسانند. مجتبی فقیهی‌زاده، کارشناس مسئول محافل و نشست‌های تخصصی حرم مطهر رضوی در این‌باره می‌گوید: «بانوان به صورت افتخاری در این کارگاه مشغول کار هستند و روزانه تقریبا 30 نفر در این کارگاه حاضر می‌شوند و در برش پارچه، دوخت لباس و بسته‌بندی آن‌ها کمک می‌کنند».
به لطف امام رضا(ع) و مساعدت قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی امسال حجم پارچه‌های خریداری شده نسبت به سال‌های قبل بیشتر است. طبق گفته‌های فقیهی‌زاده، 50 تن پارچه سبز با جنس خوب خریداری شده و بنا است 80 هزار لباس شیرخوارگان دوخته شود و در استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی توزیع گردد و طی درخواست و نیاز دیگر استان‌ها این پارچه‌ها هم برای آن‌ها فرستاده شود».

حضور 20 هزار کودک در حرم مطهر
امسال اولین جمعه ماه محرم مصادف با نخستین روز این ماه است که کودکان طبق سنوات گذشته روی دست مادران به سوی حرم مطهر می‌آیند و خادمان بدو ورود زائران و مجاورانی که کودک خردسال همراه دارند، بسته‌های لباس مراسم شیرخوارگان را بین آن¬ها توزیع خواهند کرد. بنا به گفته فقیهی‌زاده، حضور 20 هزار کودک به همراه مادرا‌ن‌شان در مراسم شیرخوارگان حرم مطهر پیش‌بینی شده است.

توفیق خدمت
خانم‌ها را تشویق به صلوات می‌کند و تقاضای قرائت دعای أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوء را به صورت دسته‌جمعی دارد و همه هم‌نوا می‌خوانند و نیت همه آن¬ها دعا برای فرج امام زمان(عج) و شادی روح شهید حججی است. خودش را رقیه کریم‌زاده معرفی می‌کند و از توفیق خدمت می‌گوید «اتوبوس خط 28 را سوار شدم تا به میدان شهدا بروم در اتوبوس متوجه گفت‌وگوی مادر و فرزندی شدم که دختر بچه اصرار داشت مادرش او را به حرم و کبوترانه ببرد، من هم از این مادر خواستم تقاضای فرزندش را قبول کند. این خانم رو کرد به دخترش و گفت روز دیگری می‌رویم تا من هم فرصت داشته باشم برای دوخت لباس شیرخوارگان حسینی به مسجد صدیقی‌ها بروم. آنجا متوجه این کارگاه شدم و آدرس را گرفتم. به منزل نرفتم و از میدان شهدا به اینجا آمدم؛ تصمیم دارم تا عصر تمام توانم را برای دوخت لباس بگذارم و امیدوارم روزهای دیگر هم توفیق یابم، برای کمک بیایم».
 
زمان وقف خدمت به اهل‌بیت(ع)
با لهجه شیرین اصفهانی مشغول صحبت با دیگر خانم‌هاست و نخ‌های اضافه لباس‌ها را جدا کرده و داخل سبد می‌ریزد. چهره پژمرده‌اش نشان از عمر طولانی اوست. با او گرم صحبت می‌شوم، البته بیشتر شنونده هستم. برایم از کاروان‌شان می‌گوید که سه روزه برای دهه ولایت به مشهد آمدند و برگشتند؛ اما او ماند تا روز غدیر را هم به حرم مطهر مشرف شود. وقتی متوجه می‌شود در مسجدی نزدیک حرم مطهر کارگاه دوخت لباس شیرخوارگان است، تمامی روزهای حضورش در این شهر را در مسجد وقف کمک به دوخت لباس می‌کند.

ارادتی از جنس کودکانه
عشق به سیدالشهدا(ع) کوچک و بزرگ نمی‌شناسد. بین آن همه زائر و مجاور علاقه‌مند خدمت به اهل‌بیت(ع)، دیدن دختر بچه هفت ساله، زیبایی دیگری به این ارادت می‌دهد؛ قیچی در دستان کوچک او باز و بسته شده تا نخ‌های اضافه لباس‌ها گرفته شود. خوش کلامی‌اش هم به کار کردنش افزوده و می‌گوید: «من پنج روزه با عزیز جونم می آم. دوست دارم منم کمک کنم. هر روز به مامانم می‌گم من رو خونه عزیز جون ببر با هم به مسجد بریم». خانمی میانسال پشت چرخ خیاطی با شیرین زبانی نوه‌اش تبسمی بر لبانش نقش می‌بندد و برایمان از علاقه هستی می‌گوید: «نوه دختری‌ام است. چند روزه پدرش اجازه داده تا ما با هم اینجا بیایم. البته اصرارهای خود هستی باعث شده از صبح بیاییم و تا عصر به کار دوخت لباس مشغول باشیم. او اصلا خسته نمی‌شود شاید هم به خاطر این است که همیشه محرم‌ها در روضه منزل ما کمک می‌کند و علاقه به مجالس اهل‌بیت(ع) دارد».

سرگرمی از جنس خدمت
پسر نوجوانی با اصرار مادربزرگش به داخل می‌رود؛ از جلوی دست خانم‌ها لباس‌های بسته‌بندی را برداشته، می‌شمارد و داخل کیسه می‌گذارد. نامش محمد است و این را از صدا کردن خانم‌ها متوجه می‌شوم، از او می‌پرسم چند سال داری و خسته نشدی؟ همان‌طور که خم شده و مشغول شمارش بسته‌های لباس است، می‌گوید «13 سال سن دارم، مسجد محل‌مان برای نماز می‌روم و در پذیرایی چای کمک می‌کنم. این جور کارها یک حس خوبی دارد و من هم در منزل بیکار بودم و با مادربزرگم آمدم تا با کار کردن در اینجا سرگرم شوم و در واقع یک کار مفید انجام دهم».

علاقه به بستن سربند  
در طرف دیگری پسرکی چهار و پنج ساله مدام به خاله‌اش اصرار داشت تا یکی از سربندها را به پیشانی‌اش ببندد. خاله هم او را حواله می‌دهد به آقایی که به گفته دیگران مسئول کارگاه است. با گرفتن اجازه، خوشحال نزد خاله‌اش می‌آید تا سربند را برایش ببندد. دیدن این تصویر من را یاد رزمندگان می‌انداخت. چه ذوقی داشت امیرحسین و انگار این سربند «یا صاحب الزمان(عج)» نیروی مضاف به او داده بود و خم و راست می‌شد، بسته‌های لباس را برمی‌داشت و به دست محمد می‌داد.

گزارشگر: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
فریاد کودکان بر مظلومیت گهواره نشین کربلا
حرم مطهر رضوی میزبان هزاران شیرخواره حسینی بود
لبیک هزاران شیرخوار به ندای هل من ناصر ینصرونی حضرت اباعبدالله(ع)
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.