.

سخنران حرم مطهر رضوی:

کنترل خشم از بارزترین صفات انسان مومن است

سخنران حرم مطهر رضوی گفت: کنترل خشم که در روایات اسلامی از آن به عنوان «کظم غیظ» یاد می‌شود، یکی از بارزترین صفات انسان مومن است.

1396/6/22 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین مقری در سلسله جلسات بیان معارف اهل بیت(ع) حرم مطهر رضوی به تبیین موضوع خشم و غضب در وجود انسان پرداخت و گفت: خشم و غضب به صورت تکوینی و خدادادی در انسان وجود دارد و اصل آن هم خوب است، ولی باید کنترل شود و چنانچه انسان خشم خود را کنترل و مهار نکند، عواقب بسیار خطرناکی برای او پیش خواهد آمد.  
وی تصریح کرد: خداوند قوه خشم و غضب را در وجود انسان قرار داده است تا بتواند از هویت خود دفاع کند و کنترل خشم به این معنا نیست که انسان همیشه در برابر ظلم ساکت باشد، بلکه باید به صورت کنترل شده و با مدیریت درست در برابر ظلم بایستد و از خود واکنش نشان دهد.
وی با اشاره به سبک زندگی امام موسی الکاظم(ع) بیان کرد: شرایط زندگی آن حضرت طوری بود که به خاطر زندان‌های طولانی و اهانت‌هایی که در زندان به ایشان می‌شد، باید خشم خود را فرو می‌خوردند، در غیر این صورت جان بسیاری از شیعیان به خطر می‌افتاد به همین خاطر صفت «کاظم» یعنی فرو خورنده خشم به ایشان داده شد.
حجت‌الاسلام مقری بیان کرد: در احوالات نبی مکرم اسلام(ص) نیز آمده است که ایشان وقتی کاری خلاف دین انجام می‌شد، بسیار خشمگین و غضبناک می‌شدند به طوری که رنگ چهره حضرت تغییر می‌کرد، ولی این عصبانیت باعث نمی‌شد که نسبت به دیگران پرخاشگری و تندی کنند و همواره بر خشم خود غالب می‌شدند.
وی ادامه داد: غضب یک نعمت الهی است و اگر در وجود انسان نبود انسان نمی‌توانست موجودیت خود را حفظ کند. بنابراین ما باید با کنترل خشم و غلبه بر عصبانیت خود، از این موهبت الهی به درستی استفاده کنیم و کاری نکنیم که باعث ندامت و پشیمانی ما شود.  
این کارشناس دینی افزود: معلوم است که انسان مومن و پرهیزگار نمی‌تواند در برابر منکر بی‌تفاوت باشد و عصبانی می‌شود، ولی این عصبانیت نباید رها شده باشد و باعث شود که به خاطر آن از مرز ایمان و انسانیت خارج شویم، بلکه باید مدیریت شود تا نتیجه خوبی از آن به دست بیاید.
وی تصریح کرد: انسان‌های مومن هرگاه خشمگین و عصبانی می‌شوند از مرز اعتدال خارج نمی‌شوند و هنگام بروز خشم بر نفس خود تسلط کامل دارند و اعضا و جوارح آن‌ها تحت فرمان عقل و ایمان‌شان قرار دارد.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
حرم مطهر رضوی، عزادار اربعین حسینی شد
شناخت عوامل خشم، لازمه مهار کردن عصبانیت است
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.