.

گزارشی از بازی های کودکان 10 تا 12 ساله در شهربازی معارفی؛

شهری آرام با کودکان امروز و شهروندان قانون‌مدار فردا

آژیرها به صدا در می آیند، آتش نشانان با هیجان تمام لباس می پوشند، کلاه بر سر می گذارند و به سرعت خود را به ماشین های آتش نشانی می رسانند، پس از طی مسیری مشخص پیاده می شوند و شیلنگ های آتش نشانی را که به صورت تفنگ طراحی شده است را به سمت خانه های در حال حریق هدایت می کنند.

1396/6/23 پنجشنبه

آب بافشار تمام بر روی شعله های آتش می نشیند و پس از مدتی کوتاه ماموریت به اتمام می رسد...
اینجا شهربازی است، شهری با آموزه های معارفی و شهرنشینی، شهری که این روزها در نزدیک ترین مکان به حرم مطهر رضوی برپا شده است و میزبان قدوم پاک و کوچک زائران و مجاوران خردسال، کودک و نوجوان است، بازی های این شهر متنوع اند، اما گروه سنی 10 تا 12 سال بازی های پر هیجان تری را در اینجا تجربه می کنند. در بازی آتش نشان که در فضایی نزدیک به واقعیت طراحی شده است کودکان با مفاهیم ایمنی، مدیریت بحران و مسائل غیرمترقبه آشنا می شوند و پس از حضور در ماموریتی مختصر با اتفاقات غیرمترقبه و زحمات آتش نشانان از نزدیک آشنا می شوند.
در این بازی کودکان که از آسیب پذیرترین اقشار در بحران ها هستند، سوار بر 4 ماشین آتش نشان با جذابیت های این حرفه آشنا می شوند، 125 شاید اولین پیامی باشد که در سردر ایستگاه ها مشاهده می کنند، کارشناس بازی با یادآوری این نکته از مزاحمت های این مجموعه موثر می گوید که غالبا 90 درصد از تماس¬های آنان از روی سرگرمی و اتلاف انرژی است و گاهی موجب می شود تا آتش نشانان به ماموریت های واقعی شان نرسند.
کپسول آتش نشانی، چراغ خطر، جعبه کمک های اولیه و... از جمله المان هایی است که کودکان در اینجا با آن ها آشنا می شوند و کودکان در ماموریت بازسازی شده کوتاه خانه هایی را که در حال سوختن با آتش مصنوعی است، اطفاء حریق می کنند.

مشاهده واقعه غدیر سوار بر کجاوه‌های شتر
کاروان زیارت بازی دیگر این گروه سنی است که بسیار جذاب طراحی و اجرا شده است، کجاوه های شتر بر روی یکدیگر سکویی ایجاد کرده است و بالای سکو حضرت محمد(ص) دست حضرت علی(ع) را بالا برده است و ایشان را به عنوان جانشین بعد از خود معرفی می کند، مردم بسیاری با لباس های مختلف اطراف آن ها را گرفته اند، جبرئیل نیز نمادسازی شده است و بچه ها سوار بر شتر های طراحی شده داخل کجاوه هایی قرار می گیرند و چون فرشته هایی گرداگرد واقعه غدیر می چرخند، واقعه غدیر را می بینند با همه جذابیت بصری اش و آشنا می شوند با واقعه ای که از اینجا برای همیشه در ذهن شان باقی خواهد ماند.
شهر ترافیک بازی دیگر طراحی شده توسط جوانان خوش فکر موسسه تبیان است، اگر بچه ها در سنین کودکی با مفاهیم شهروندی از جمله مفاهیم راهنمایی و رانندگی آشنا شوند، در آینده خیلی از مشکلات را در سطح شهر نخواهند داشت و حقوق شهروندی بخشی از مفاهیم معارفی است، چرا که اگر بچه ها به تابلو بوق زدن ممنوع دقت کنند و با مضرات آن آشنا شوند، در واقع با حق الناس آشنا شده اند و اگر با این مفاهیم آشنا شوند در آینده شهری آرام خواهند داشت.
کودکان در ابتدای این شهر پشت ماشین های هزارتو قرار می گیرند و با فرمان، توپ را از طریق مسیرهای مجاز به خارج هدایت کنند و از طریق مسیرهای غیر مجاز به بن بست می رسند، هدف این بازی آشنایی با تابلوها است، سپس وارد شهری می شوند که مملو از المان های ترافیکی و شهری است، چراغ راهنما، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، خانه ها و فروشگاه های سطح شهر و حتی صندوق صدقه و مفهوم آن، عبور بزرگسالان، آنچه این شهر ترافیکی را از شهرهای دیگر متمایز می کند کارشناس راهوری است که علائم راهنمایی و رانندگی را به بچه ها می آموزد.

 دشمن شناسی و درس‌هایی از ایثار و شهادت
دشمن را باید شناخت، از همان دوران کودکی، ایثار و شهادت را هم، آنچه که در بازی دشمن شناسی در شهربازی معارفی پیش بینی شده است. کودکان در اینجا با شهدای مدافع حرم، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای هسته ای آشنا می شوند، استکبار ستیزی و دلیل دشمنی با آن ها در اینجا و از طریق بازی تشریح می شود، کودکان در این بازی همچنین با مفهوم وحدت آشنا می شوند، کودکان سوار بر 4 تانک می شوند و در مدت 20 ثانیه با توپ دشمن ها را مورد هدف قرار می دهند. سپس به پشت سردشمن ها می روند و بچه های اسیر شده را نجات می دهند در این بخش کودک یمنی از پشت دشمن سعودی، کودک سوری از پشت دشمن داعشی ، کودک فلسطینی از پشت دشمن اسرائیلی و کودک عراقی و... از پشت دشمن آمریکایی نجات داده می شود.
سپس در کنار سکویی قرار می گیرند با پرچم محمد رسول الله که بر گرفته از صحبت شهید جاوید الاثر حاج احمد متوسلیان است که ما تا پرچم محمد رسول الله را در افق عالم به اهتزاز در نیاوریم استراحت نخواهیم کرد. کودکان در کنار یکدیگر قرار می گیرند، به وحدت می رسند و یاد می گیرند که بسیاری از اتفاقاتی که در جهان می افتد به خاطر نبود وحدت است و اگر وحدت باشد سایه های ظلم و ستم از سر مردم برداشته می شود.
خاطره گویی بخش مهمی از این بازی به شمار می رود که گاهی با اشک های بچه ها همراه است، در این بازی برخی کودکان، شهیدی را به عنوان الگو و اسوه برای خود بر می گزینند و چهره اش را به خاطر می سپارند سرگذشتش را می خوانند و سعی می کنند تا در مواقع خاص به او متوسل شوند.

گزارشگر: تکتم حیدریان
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
کارهای فرهنگی باید به صورت خودجوش اجرا شود
بهره‌مندی بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان از شهربازی معارفی آستان قدس رضوی
شهربازی معارفی حرم مطهر رضوی میزبان «پروانه‌های رنگارنگ» شد
درهای شهربازی معارفی بر روی کودکان و نوجوانان گشوده شد
در شهربازی معارفی کودکان مسائل دینی را با زبان بازی و محبت می‌آموزند
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.