.

در گفت‌وگو با هنرمند مشهدی عنوان شد؛

شهدای جهان اسلام الگوی مبارزه خستگي‌ناپذير هستند

به منظور ترويج معارف رضوي، گفتمان انقلاب اسلامي و آشنايي هر چه بيشتر زائران و مجاوران با فرهنگ ناب اسلامي، اجراي دیوارنگاره با موضوع مبارزه دائمي خستگي‌ناپذير بر روي ديوار کوچه چهارباغ واقع در خیابان شیرازی انجام شد.

1396/7/11 سه شنبه

پيام زندگي امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) به فرموده رهبر معظم انقلاب، مبارزه دائمي خستگي‌ناپذير است که احمد منصوب، هنرمند مشهدی در جدیدترین اثر دیوارنگاره خود به صورت هنرمندانه تصاویر نمادهایی از شهدای انقلاب اسلامي، شهدای ترور، مقاومت اسلامي در منطقه و مدافعان حرم را با توجه به این سخن رهبری در چند متری حرم مطهر رضوي به تصویر کشیده است.
برای آشنایی بیشتر با این اثر هنری با احمد منصوب گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

استاد منصوب چند سال است کار دیوارنگاره انجام می‌دهید؟
از سال 67 قدم در وادی هنر به خصوص چهره‌نگاری گذاشتم. از سال 75 نیز تابلوهای کوچک و بزرگی را نقاشی می‌کردم؛ بحث نقاشی دیوارنگاره هم به کار من اضافه شد و از آن سال تا الان الحمدالله خدا توفیق داده، در شهرهای مختلف کشور نقاشی دیواری انجام می‌دهم.

این اثر هنری دیوانگاره چندمین کار شما برای شهداست؟
حضور ذهن ندارم، ولی فکر می‌کنم بیش از 140 اثر دیوارنگاره برای شهدا دارم.

تا به حال تمثال چند شهید را بر دیوارهای مشهد نقاشی کرده‌اید؟
نقاشی دیواری بعضی از سرداران و افسران مختلف شهیدان محمود کاوه، عبدالحسین برونسی، ولی‌الله چراغچی، احمد کاظمی، نورعلی شوشتری، حسن آقاسی‌زاده، علی صیادشیرازی را در سطح شهر مشهد انجام دادم. تنوع این دیوارنگاره‌ها زیاد بوده، مثل شهدای دانشکده پرستاری، پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دانشجویان دانشگاه فردوسی، تصاویر امام خمینی(ره)، شهید مدرس، رهبر معظم انقلاب و برخی از شهدای بسیجی. تصاویر برخی شهدا را چندین بار نقاشی کردم که از جمله آن‌ها می‌توان به شهید عبدالکریم هاشمی‌نژاد، نورعلی شوشتری و ولی‌الله چراغچی اشاره کرد. در مسیر بهشت رضا(ع) در حاشیه مشهد و فریمان تصاویر تعدادی از فرماندهان و سرداران شهید آنهایی که در بهشت رضا(ع) مدفون هستند، مثل میرزاجواد آقاتهرانی، مرحوم آیت‌الله سیدمهدی عبادی، امام جمعه مشهد و... را نقاشی کردم که از خداوند خواستم کارم در همین راه باشد.

کارهای هنری شما برای شهدا فقط در دیوارنگاره خلاصه می‌شود؟
کارهای هنری‌ام برای شهدا فقط در قالب دیوارنگاره نیست. الحمدالله توفیق دارم در قالب هنرهای تجسمی هم کارهایی را برای شهدا انجام دادم. به عنوان نمونه چند سال است المان‌های  نوروز در مشهد مثل میز شهدا اجرا می‌شود که خیلی با استقبال زائران و مجاوران همراه بوده است. همچنین تصاویر شهدا در قالب نقش برجسته از جمله سفال یا کمپوزیت داشتم.

نقاشی این دیوارنگاره توسط اداره کل روبط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی چه زمانی به شما پیشنهاد شد؟
نقاشی دیواری تیرماه به بنده پیشنهاد شد؛ از اوایل مردادماه کار را شروع کردیم، با توجه به وسواس خاص نسبت به اجرای خوب نقاشی، زمان زیادی صرف شد و نهایتا اواخر شهریورماه به پایان رسید و در آخرین روز هفته دفاع مقدس نیز با حضور قائم مقام محترم آستان قدس رضوی از آن رونمایی شد.

نقاشی این اثر پیشنهاد خودتان است؟
اداره کل روابط عمومی و امور رسانه آستان قدس رضوی پیشنهاد یک طرح بر مبنای این سخن رهبر معظم انقلاب را داشت که آن حضرت فرمودنده اند: «زندگی پرماجرای امام رضا(ع) عبارت است مبارزه دائمی و زندگی خستگی ناپذیر». طبق این پیشنهاد چند شهید شاخص مشهد، کشور و جهان اسلام را از شهدای انقلاب اسلامی، شهدای ترور، مقاومت اسلامی در منطقه و شهدای مدافع حرم معرفی کردم که از سوی این اداره شهدایی نظیر بابارجب، عبدالکریم هاشمی نژاد، مصطفی احمدی‌روشن، شیخ نمر باقر النمر، علیرضا توسلی(ابوحامد)، عماد مغنیه، محسن حججی و مادر بهروز صبوری انتخاب شدند.

شهدایی که برای این اثر انتخاب شده در چند سال اخیر جزء شهدای حماسی هستند که در جامعه بسیار از آن¬ها نام برده می‌شود، مثل شهیدان نمر باقر النمر، بابارجب و حججی دلیل انتخاب آنها چه بوده است؟
بر اساس زندگی سراسر مبارزه‌ای که این عزیزان داشتند، یعنی مبارزه دائمی و خستگی‌ناپذیر. تک تک این بزرگواران به همین صورت زندگی کردند و با شهادت هم مهر تأییدی به زندگی‌شان خورد و جاودانه شدند. مثلا شهید محسن حججی سنبل شهدای مدافع حرم، شهید مغنیه سرآمد مقاومت در دنیا، شهید نورعلی شوشتری و عبدالکریم هاشمی‌نژاد، نماد شهدای خراسان یکی در دفاع مقدس و دیگری در انقلاب هستند و بقیه همین‌طور، هر کدام در نوع خود دارای یک‌سری ویژگی‌ها هستند.

این اثر به خاطر تصویر حرم مطهر و چندین شهید، متفاوت از دیگر دیوارنگاره‌ها است. از ویژگی‌های آن بیشتر بگویید.
محور کار را گنبد و گلدسته حرم مطهر ثامن‌الحجج(ع) قرار دادیم و در شعاع وجود مقدس حضرت رضا(ع)، ستاره‌های درخشانی که مزین به تصویر شهدای شاخص مشهد، کشور و جهان اسلام هستند و زندگی آن¬ها به نوعی با این موضوع و مضمون هماهنگی دارد. در این دیوارنگاره ستارگانی در قالب هشت ضلعی ترسیم شدند که در اینجا به عنوان هشتمین خورشید امامت و ولایت توجه کردیم. همچنین ستارگان دنباله‌دار حاوی عکس شهدا در بالا و پایین تصویر حرم مطهر به رنگ سبز و قرمز خودنمایی می‌کنند که تداعی کننده پرچم ایران است.

در این اثر از چه رنگ‌هایی استفاده شده است؟
سعی کردیم طلوع خورشیدی را در موقعیت حرم مطهر امام رضا(ع) به تصویر بکشیم و از رنگ‌های گرمی که حالت ملکوتی خاصی به خودش گرفته باشد، استفاده کردیم. البته از رنگ‌های مکملی هم در قسمت‌های پایین‌تر دیوار استفاده کردیم و تلاش شده با این رنگ‌ها بتوانیم زیبایی اثر را در نظر زائران قرار دهیم.

این اثر چه مفهومی را به زائر و مجاور مشهدالرضا(ع) منتقل خواهد کرد؟
در بسیاری از اوقات که در حاشیه پیاده‌رو بودم و از نزدیک با زائران و مجاوران روبه رو می‌شدم. توجه آنها و ابراز لطف‌شان نسبت به انجام کار را دیده‌ام که با موبایل عکس‌ می‌گیرند و برای‌شان این اثر هنری جالب بوده است.

به شکل‌های مختلف زندگی شهدا بازخوانی می‌شود مثل فیلم، یادواره، روایت و... چند سالی هم دیوارنگاره. دیوارنگاره به نوبه خود چقدر در شناساندن شهدا به نسل امروز می‌تواند موثر باشد؟
اهمیت دیوارنگاره بسیار مهم است. به هرحال همین‌طور که به دیوار خانه‌مان عکسی را نصب می‌کنیم، در داخل خیابان‌ها و اماکنی که شرایط خوبی برای اجرای دیوارنگاره وجود دارد، لازم است که این کار صورت گیرد. با توجه به خاص بودن دیوار و نقاشی دیواری توجه مردم به خصوص نسل امروز هم به آن جلب می‌شود و قطعا می‌تواند در معرفی شهید نقش بسزایی را ایفا کند. کما اینکه در طی سال‌هایی که این هنر را انجام دادم اثرات آن را هم دیدم که حاکی از آن است، جوان‌های بسیاری تحت تأثیر این نقاشی‌ها قرار گرفتند و کسی را می‌شناسم که به واسطه ارتباطی که با این نقاشی‌ها پیدا کرده بود، مسیر زندگی‌اش عوض شد و در حال حاضر در حوزه علمیه مشهد مشغول تحصیل است.

به نظر شما یک هنرمند بخواهد برای شهیدی کار هنری انجام دهد چقدر باید با شخصیت او آشنا شود؟
هنرمند باید سعی کند عظمت مقام شهادت را درک کرده و بشناسد؛ همچنین با شخصیت شهید آشنا باشد و ارتباط خوبی بین او و شهید برقرار گردد تا کار به انجام برسد و نهایت کار مناسب و خوبی را مخاطب شاهد باشد.

خود شما چقدر با شهدا آشنا هستید؟
تا آنجا که برایم مقدور بوده، سعی کردم قبل از اجرای کار با شخصیت آن شهید آشنا شوم و خاطرات و وصیت‌هایی که داشته را بخوانم و بشنوم. همچنین آلبوم عکس‌هایی که از زوایای مختلف زندگی او باقی مانده را ببینم و بیشتر آشنا شوم و مطمئنم اثرگذاری خیلی خوبی را در کارم خواهد داشت. البته به یک نکته نیز توجه کنم که نباید نگاه مادی به کار داشته باشم. اگر نقاش فقط به این منظور قدم در این راه بگذارد، قطعا با شکست مواجه می‌شود. هنرمند باید با جان و دل و فارغ از بحث‌های مادی و مالی به دنبال خلق یک اثر خوب باشد.

تهیه و تنظیم: آزیتا ذکاء
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.