.

در مصاحبه با سرپرست پردیس رضوان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مطرح شد؛

ارائه خدماتی ویژه به دانشجویان دختر در سال تحصیلی جدید

دانشگاه بين‌المللي امام رضا(ع) به عنوان يك دانشگاه جامع غير دولتي دين‌مدار و منتسب به خاندان علم، فضيلت و عصمت (عليهم السلام)، در راستاي تحقق اهداف عاليه نظام جمهوري اسلامي ايران و چشم انداز آستان قدس رضوي با تعامل مؤثر در مجامع علمي و فرهنگي كشور و جهان اسلام نقش آفريني می‌کند.

1396/7/12 چهارشنبه

همزمان با آغاز بهار دانش و فصل شکوفایی اندیشه و خرد، مصاحبه‌ای با سرپرست پردیس رضوان دانشگاه بین المللی امام رضا(ع)؛ زهرا تجریشی انجام داده‌ایم که در ادامه می خوانید.

آیا امکانات و خدمات به دانشجویان جدیدالورود مجموعه پردیس رضوان در سال تحصیلی جدید در مقایسه با سال های گذشته تغییراتی داشته است؟
سال تحصیلی جدید در واحد خواهران دانشگاه امام رضا(ع) بیش از 3 هزار و 300 دانشجو مشغول به تحصیل هستند که در مقایسه با سال گذشته ظرفیت این مجموعه 700 نفر بیشتر شده و دانشجویان تعدادشان افزایش یافته است. از جمله مهمترین کارهایی که در دانشگاه رضوان طی یک ماه اخیر اتفاق افتاده راه اندازی مهد کودک ویژه کارمندان، اعضای هیئت علمی و دانشجویان است، تا آنان با خیالی آسوده در  کنار فرزندانشان بتوانند به درس و  بحث ادامه بدهند.
با توجه به اینکه دانشجویان همواره از اینکه سلف و بوفه در یک مکان واقع شده بودند، احساس نارضایتی داشته و از وضعیت آن اعتراض داشتند، بوفه جدایی بیرون از سلف برای دانشجویان ساخته شده و در واقع مکان و فضای  بوفه از سلف جدا شد. مشکل دیگری که وجود داشت محدود بودن فضای کتابخانه و در دسترس نبودن کتاب‌های مرجع برای دانشجویان بود که ما برای رفع این مشکل نیز کل کتابخانه را با توجه به اینکه امکان اضافه کردن فضا نبود، برای کتاب¬های مرجع و مخزن قرار دادیم و فضایی را در کنار سلف به منظور مطالعه دانشجویان تعبیه کردیم.

لطفا در خصوص کارهای سخت افزاری و نرم افزاری در دست اقدام در این دانشگاه بفرمایید.
هم اکنون در حال ساخت یک سالن ورزشی هستیم و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا سه ماه آینده بتوانیم این سالن ورزشی را تکمیل کنیم. همچنین ساخت آسانسور خوابگاه از دیگر برنامه‌های در دست اقدام است که با تلاش مسئولین و ریاست دانشگاه تا آخر مهرماه سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید.
 از نظر نرم افزاری و کارهای فرهنگی و آموزشی هم این مرکز پیشرفت‌های زیادی داشته است. برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های امر به معروف و نهی از منکر را می‌توان یکی از کارهای فرهنگی انجام شده در این دانشگاه دانست.

آیا پردیس خواهران دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) تعاملی با سایر دانشگاه‌های مستقل و تک جنسیتی در سطح مشهد و کشور دارد؟
بله. از سال 92 که مسئله تفکیک جنسیت در دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) مطرح شد، تعاملات و جلسات بسیاری با دانشگاه‌ها برقرار کردیم که یکی از آن‌ها، دانشگاه‌های امام صادق(ع) و الزهرا بود. ما از تجربیات و اساتید آنان استفاده کردیم و با اعضای هیأت مدیره آنان جلسه گذاشتیم و از تجربه‌های کسب شده بهره‌مند شدیم.

با توجه به اینکه واحد مستقلی برای دانشجویان خواهر دانشگاه امام رضا(ع) پیش بینی شد، به نظر شما چه فرصت ها و تهدیدهایی فراروی این اقدام وجود دارد؟
در خصوص علت تفکیک دانشجوها و اینکه ما چه اندازه در این طرح موفق بودیم، باید بگویم که بنده یکی از بنیان‌گذاران طرح تفکیک جنسیت در این دانشگاه بودم و اعتقادم دارم که در این طرح موفق عمل کردیم. البته نه موفقیت صد درصدی. بلکه حداقل 80 درصد در طرح مذکور موفق بودیم.
قصد ما از تفکیک تنها جداسازی دختر از پسر نبود بلکه علت جدا کردن و تفکیک دانشگاه دو هدف عمده داشت اولین هدف این بود که ما اعتقادمان بر این است که جنس دختران و پسران و مأموریت و تکلیف آنها در جامعه انسانی با هم متفاوت است. از این رو باید تکالیفی هم که از جنس خانم‌ها و آقایان انتظار می‌رود، نیز متفاوت باشد.
ما سعی کردیم رشته‌هایی که متناسب با فیزیک و تکالیف دختران است را متناسب با آن مأموریتی که آنان در جامعه انسانی دارند، برنامه‌ریزی بکنیم. دومین دلیلی که ما اقدام به تفکیک دانشجویان کردیم، این بود که ما در کشوری اسلامی زندگی می‌کنیم و دانشگاه ما منسوب به امام رضا(ع) است از این رو انتظار می‌رود که  جامعه دختران و پسران ما حق انتخاب داشته باشند. در سراسر کشور 90 درصد دانشگاه‌ها مختلط هستند. اما افرادی وجود دارند که مایل نیستند در دانشگاه مختلط تحصیل کنند. بنابراین ما این امکان را برای آنان فراهم کرده‎ایم که این اقدام غیر از آستان قدس رضوی، از جای دیگری انتظار نمی‌رفت.
دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) این ادعا را دارد، که دارای تنها دانشگاه فنی مهندسی است که در آن  تفکیک جنسیتی شده است. به عنوان سومین هدف می‌توان گفت، قطعاً دانشجویان دانشگاهی که تفکیک جنسیتی شده است، تمرکز بیشتری برای درس خوندن دارند. حواشی این گونه دانشگاه‌ها اندک است زیرا این حاشیه هاست که مشکلاتی برای دانشجویان به وجود می آورد. اما این اتفاق تهدیدها و آسیب‌هایی نیز دارد از این رو به منظور یادگیری ارتباط با جنس مخالف برای دانشجویان دختر، از اساتید مرد استفاده کردیم.

به نظر شما یک دانشجوی دختر ایرانی و مسلمان چه خصوصیتی باید داشته باشد تا در خانواده و اجتماع موفق عمل کند؟
یک دانشجوی جوان مسلمان ایرانی در مرحله دانشگاه باید یکسری توانایی و مهارت‌هایی را فرا گیرد زیرا در آینده باید یک نسل را تربیت کند. این مهمترین و اولویت‌دارترین مسئله برای یک دختر است. از این رو این باور باید در خانم‎های ما ایجاد شود و خودشان را دست کم نگیرند. زیرا به اعتقاد بنده، دختران توانمندی و توانایی‌های زیادی دارند و خداوند مسئولیت سنگینی را بردوش آن‎ها قرار داده است. دختران جامعه ما این مسئولیت را هیچ گاه نباید فراموش کنند. به همین منظور، تحصیل در هر رشته‌ و درسی باید در اولویت‌های بعدی زندگیشان باشد و اولویت نخست آنان باید مسئولیت‌پذیری و آماده شدن برای تربیت نسل‌ بعد باشد.

اگر سفارشی به دانشجویان ورودی جدید دارید بفرمایید؟
 امیدواریم که بتوانیم در این جایگاهی که هستیم، وظیفه مان را به خوبی ادا کنیم و بتوانیم برای آنان خدمت گزاران خوبی باشیم. به دانشجویان جدیدالورود عرض می کنم شما وارد دانشگاهی شدید که منسوب به امام رضا(ع) است و این کم مزیتی نیست و هر کسی لیاقت تحصیل در چنینی دانشگاهی را ندارد. امیدوارم هم دانشجویان بتوانند به وظیفه خودشان در دانشگاه که تحصیل است عمل کنند و هم ما به عنوان خدمتگزاران در این دانشگاه بتوانیم به آنان خدمت کنیم. انتظار دارم در طول مدتی که مشغول به تحصیل در این دانشگاه هستند، هیچ وقت فراموش نکنند که در دانشگاهی  درس می‌خوانند  که  متعلق به امام رضا(ع) است از این رو کاری کنیم که دل امام رضا(ع) را شاد کنیم، امام رضایی زندگی کنیم و سیره ایشان را  سرمشق خودمان قرار دهیم.

تهیه و تنظیم: اعظم صاحب‌علم

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پردیس رضوان دانشگاه امام رضا(ع) را به بانوان پاکستانی معرفی خواهم کرد
نورافشانی آسمان پردیس رضوان همزمان با اعیاد شعبانیه
به کارگیری روش‌های نوین ارزیابی نیازمند حمایت سیستم آموزشی است
پردیس رضوان از باور تا عمل
ما گشته ایم؛ هیچ غمی نیست پیش تو
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.