.

مروری بر فعالیت‌های به‌نشر در حوزه چاپ کتاب برای کودکان؛

دو دهه همراه با کودکان با یار مهربان

در عصر حاضر با وجود آنکه ابزارهای انتقال پیام گسترش یافته است اما کتاب اصالت خود را در بین این همه وسیله رساندن پیام و مفاهیم فرهنگی حفظ کرده و هنوز هم بسیاری از کودکان در کنار بزرگترها اهل مطالعه و تورق کتاب هستند.

1396/7/17 دوشنبه

به گزارش آستان نیوز، کودکان اگر چه کودک و کوچک‌اند، ولی دنیایشان بزرگ و پیچیده است. آن‌ها همه چیز را با دقت می‌بینند و دائم به دنبال یادگیری و یافتن پاسخ پرسش‌های فراوان خود هستند و اگر پاسخ‌ها و نیازهایشان را در میان کتاب‌ها نیابند، هرگز به مطالعه علاقه‌مند نخواهند شد.
انتشارات آستان قدس رضوی (به‌نشر) که بیش از سه ده از عمرش می گذرد از سال 1373 پا به عرصه تولید کتاب برای کودک و نوجوانان گذاشته. به مناسبت هفته کودک در این گزارش مروری به فعالیت های این مرکز در زمینه چاپ کتاب برای کودکان داریم.

پروانه؛ برند کتاب‌های کودک
شاید برایتان جالب باشد که بدانید این انتشارات تاکنون چه تعداد کتاب را برای کودکان منتشر کرده است؟ در پاسخ به این سؤال می‌گوییم که به‌نشر با برند «کتاب‌های پروانه» طی این بیست و اندی سال، هزار و 877 عنوان کتاب را در تیراژ هفت میلیون نسخه روانه بازار نشر کرده است که از این تعداد 773 عنوان کتاب در تیراژ 31 هزار و 690 هزار نسخه در چاپ اول منتشر شده و 887 عنوان دیگر، کتاب‌های تجدید چاپی است که در تیراز 34 هزار و 230 هزار نسخه بوده است.
طی دو دهه گذشته در سال 1395، انتشارات آستان قدس رضوی با تیراژ 223 عنوان کتاب برای کودکان شامل 128 عنوان کتاب جدید و 95 عنوان کتاب تجدید چاپ رتبه اول را از نظر تعداد عناوین کتاب های چاپ شده در حوزه کودکطی این دو دهه به خود اختصاص داده است.
از ابتدای سال جاری هم این انتشارات مؤفق شده تا 99 عنوان کتاب را در تیراژ 271 هزار بر روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار دهد که از این تعداد 51 عنوان کتاب چاپ اول بوده است.

دیدار کودکان با نویسندگان کتاب‌هایشان

کودکان بسیار دوست دارند که با نویسندگان کتاب‌هایشان از نزدیک آشنا شوند، از این رو به‌نشر در حاشیه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب و سلسلسه نشست‌های فرهنگی- ترویجی «در پناه کلمات» این امکان را برای کودکان فراهم کرده تا از نزدیک نویسندگان کتاب‌هایشان را ببینند و با آن‌ها گفتگو کنند و حتی به نقد و بررسی این کتاب‌ها بپردازند.
در مجموع 119 نویسنده مطرح در حوزه ادبیات کودک با انتشارات آستان قدس رضوی (به‌نشر) همکاری دارند و هزار و 877 عنوان کتابی که تاکنون از سوی این مرکز نشر روانه بازار نشر شده است، حاصل تلاش این 119 نویسنده بوده است.
یکی از بخش‌های جذاب هر کتاب تصویر و کارهای گرافیکی آن است که این موضوع در کتاب‌های حوزه کودک بسیار مهم است زیرا کودکان به همان اندازه که با متن ارتباط برقرار می کنند به همان میزان و حتی بیشتر با تصویر و طرح‌های کتاب ارتباط می‌گیرند و مشتاق به خواندن آن می‌شوند، از این رو 248 طراح خوش فکر و ایده‌پرداز با بخش هنری به‌نشر همکاری دارند.

افتخارات حوزه کودک
به نشر تلاش کرده تا کتاب‌هایی که برای گروه‌ سنی کودک منتشر می‌کند هموچون سایر گروه‌های سنی، بر اساس نیاز و استقبال مخاطب در حوزه‌های مختلفی همچون شعر، داستان، علمی، مذهبی، بازی‌های خلاق، سرگرمی و ... باشد و دریافت بیش از 90 عنوان جایزه آن هم در جشنواره‌های استانی و کشوری و انتخاب این مرکز در دوازدهمین، پانزدهمین و بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان ناشر برگزیده در حوزه کودک، گواهی بر موفقیت این مرکز در حوزه انتشار کتاب برای کودکان است.
مجموعه 20 جلدی لاله های نوجوان، مجموعه 12 جلدی حنانه، مجموعه دو جلدی قصه‌های قشنگ ایرانی و مجموعه قصه‌های نهج البلاغه برخی از تازه‌های نشر، به‌نشر در سال جاری برای کودکان است که علاقه‌مندان می‌توانند این آثار را از فروشگاه‌های به‌نشر خریداری کنند.
به نشر به کودکان خوب ایرانی این مژده را هم می‌دهد که مجموعه «قصه‌های پیامبر(ص)» را تا پایان سال 96 کامل می‌کند و این مجموعه با 9 جلد در اختیار کودکان و نوجوانان قرار خواهد گرفت.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.