.

کارشناس دینی:

در عزاداری‌ها نباید رفتار وهن‌آمیز انجام شود

کارشناس دینی گفت:‌ خداوند در آیه 104 سوره بقره اعمالی که باعث وهن در اسلام می شود را منع کرده و این وهن هم می تواند در کلام و اعمال باشد، از این رو در عزاداری ها غمه زنی و رفتار مشابه جایز نیست.

1396/7/19 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز،‌ حجت‌الاسلام‌والمسلمین سجادی زاده در سلسله جلسات اخلاق ویژه خدام حرم مطهر رضوی با عنوان «با خادمان خورشید»‌ در شمیم رضوان اظهار کرد:  در زمان پیامبر(ص) هنگام سخنرانی ایشان برخی از مسلمانان کلمه «راعنا» را برای جلب توجه پیامبر استفاده می کردند که هدفشان نظر کردن بود.
وی ادامه داد:‌ یهودیان کلمه راعنا را برای تحمیق کردن استفاده می کردند و از این جهت مسلمانان را تمسخر می کردند که خداوند برای این موضوع آیه نازل کرد تا به جای راعنا از کلمه انظرنا را استفاده کنند.
این کارشناس دینی بیان کرد: خداوند زمانی که برای توهین به مسلمانان در سخن آیه نازل کرده، یعنی اعمال دیگر که باعث وهن به مسلمانان می شود را منع کرده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سجادی زاده افزود:‌ قدمت غمه زنی به اوایل دوران قاجار برمی گردد که عده ای افراد کولی انجام می دادند.
این کارشناس دینی بیان کرد:‌ علت غمه زنی را برخی کوبیدن سر حضرت زینب(س) به محمل می دانند، در حالی که در مقاتل داریم ایشان را سوار بر شتر بی جهاز کردند و نقل شده است امام سجاد علیه السلام را نیز بر شتری بی جهاز سوار کردند و پاهای ایشان را از زیر بستند.
وی بیان کرد:‌ زمانی که سندهای تاریخی را کنار یکدیگر قرار می دهیم به مهمترین دلیل غمه زنی هم خدشه وارد است و طبق آیه قرآن از انجام این گونه اعمال به جهت وهن اسلام باید پرهیز کرد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
عزاداری کودکان قرآنی در حرم مطهر رضوی
تشریح برنامه‏‌های سخنرانی و عزاداری دهه دوم صفر درحرم رضوی
مجالس عزاداری امام حسین(ع) تجلی‌گاه آموزه های تربیتی است
عزاداری پرشور زائران اردوزبان در حرم مطهر رضوی
   موقوفه 5 واقف نیک‌اندیش به عزاداری سیدالشهدا(ع) اختصاص دارد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.