.

آثار ارزشمند کتابخانه و موزه ملی ملک با محوریت «حافظ شیرازی» معرفی شد

در آستانه روز بزرگداشت حافظ شیرازی، آثار ارزشمند مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با محوریت این شاعر بزرگ قرن هشتم هجری قمری معرفی شد.

1396/7/19 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، مجموعه‌ای از نسخه‌های خطی نفیس دیوان حافظ، تابلو و قطعات خوش‌نویسی مزین به اشعار حافظ، تمبرهای یادبود و سکه‌های حافظ، در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک؛ موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران نگهداری می‌شود که منتخبی از آن‌ها در تالارهای گوناگون موزه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.
دیوان‌‌های خطی حافظ مزین به مینیاتور و تذهیب، از نفیس‌ترین آثار این مجموعه به‌ شمار می‌رود. به ‌طور نمونه یکی از این دیوان‌ها، دارای 17 مجلس مینیاتور است که قدمت آن به قرن دهم قمری برمی‌گردد.
نسخه‌های خطی بی‌بدیل دیگری نیز در این مجموعه وجود دارد که می‌توان به فرهنگ لغات دیوان حافظ شیرازی، ساقی‌نامه، اشعار عربی حافظ، جُنگ اشعار فارسی و گزیده قصاید و غزلیات حافظ اشاره کرد.
تابلو خط نقاشی اهدایی بانو عزت‌الملک ملک؛ دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک، واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک، یکی دیگر از این آثار هنری است.
بیتی از غزلیات حافظ در این تابلو توسط رضا مافی با خط نستعلیق ممتاز و قلم کتیبه در زمینه قهوه‌ای رنگ در سال 1352 خورشیدی به زیبایی نوشته شده است.
قطعات خوش‌نویسی به خط نستعلیق و شکسته نستعلیق ممتاز و عالی به قلم مشقی، کتابت، غبار، کتابت خفی و همچنین سیاه مشق، از دیگر آثار هنری مزین به اشعار حافظ در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک است که توسط خوش‌نویسان اهل شعر و ادب در ادوار مختلف تاریخی مانند صفویه و قاجاریه کتابت شده است.

از تمبر تا سکه
تمبر 20 ریالی کنگره بین‌المللی بزرگداشت حافظ با تصویر مقبره این شاعر غزل سرای کشور که توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران در 28 آبان 1367 منتشر شده است، از جمله آثار وقفی حاج حسین آقا ملک به‌ شمار می‌رود.
همچنین تمبر یادبود حافظ که تصویری از خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی بر روی آن نقش بسته است، در تالار مجهز و پیشرفته تمبر موزه ملی ملک؛ نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور به چشم می‌خورد.
سکه‌های پنج ریالی حافظ که تصویر آرام‌گاه این شاعر در شیراز بر پشت آن‌ها قابل رؤیت است، از دیگر آثار این موقوفه محسوب می‌شود. این سکه‌ها در سال‌های 1371 تا 1378 خورشیدی در کشور ضرب شده است.

بسته نمایشگاهی حافظ
مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از آنجایی که امکان خروج آثار موزه‌ای و کتابخانه‌ای خود را بر طبق سفارش حاج حسین آقا ملک به خارج از این مجموعه فرهنگی ندارد، بسته‌های نمایشگاهی از تصویرهای آثار منتخب گنجینه تهیه کرده است. بسته نمایشگاهی تصویر نسخه‌های خطی کهن دیوان حافظ، از جمله این بسته‌ها است.
نمایشگاه سیار «نسخه‌های خطی دیوان حافظ» که دربردارنده شاهکارهایی از خوش‌نویسان برجسته ایرانی مانند میرزا علی‌نقی شیرازی است تا کنون در مراکز فرهنگی و آموزشی بسیاری مانند فرهنگسرای ارسباران تهران به نمایش درآمده و مورد توجه هنردوستان قرار گرفته است.
این بسته‌ نمایشگاهی به منظور اشاعه فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی، بالا بردن سطح ذوق و سلیقه مردم و آشنایی آنان با گنجینه این موقوفه وابسته به بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع)، پس از انجام هماهنگی‌های مربوطه به‌ صورت رایگان در اختیار مراکز فرهنگی در اقصی نقاط کشور، قرار می‌گیرد.
کتابخانه این مؤسسه، یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به ‌شمار می‌رود و آثار نفیسی از شاعران ایران زمین در گنجینه خطی آن نگهداری می‌شود که نسخه دیجیتال آن‌ها در تالار محققان این کتابخانه در دسترس پژوهش‌گران قرار می‌گیرد.
کتابخانه و موزه ملی ملک، در نیمه دوم سال، همه روزه جز روزهای تعطیل، از ساعت 8:30 تا 16:15، به نشانی تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد، پذیرای اهل علم و هنر است.
یادآور می‌شود، 20 مهرماه، روز بزرگداشت خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی(727-792ه.ق)، متخلص به حافظ و مشهور به لسان‌الغیب، در تقویم رسمی کشور نام‌گذاری شده است.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
نمایشگاهی از نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک در مشهد برپا شد
میزبانی کتابخانه و موزه ملی ملک از دوره «هندسه نقوش گره‌های ترکیبی در هنرهای سنتی»
نشست «شمایل‌نگاری بر اساس نسخه‌های گنجینه ملک» در تهران برگزار می‌شود
دوره‌های آموزشی نقاشی کتابخانه و موزه ملی ملک شروع شد
دوره آموزشی «سندشناسی» در کتابخانه و موزه ملی ملک آغاز شد
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.