.

تعداد نشریات آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی به 1965000 نسخه رسید

تعداد نشریات آرشیو مطبوعات مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی در پایان شش ماهه نخست سال 1396 به حدود یک میلیون و 965 هزار نسخه رسید.

1396/7/20 پنجشنبه

به گزارش آستان نیوز، سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این خبر گفت: افزون بر 114 هزار و 200 نسخه نشریه مانند روزنامه، مجله و سال‌نامه، با همکاری ناشران و مجموعه‌داران فرهنگ‌دوست و پیگیری‌های کارشناسان این گروه در شش ماهه ابتدای سال جاری جذب و فراهم‌آوری شده است.
طاهره مهاجرزاده با بیان اینکه منابع موجود در آرشیو به بیش از 32 هزار و 500 عنوان می‌رسد، ادامه داد: همچنین با هدف حفظ منابع و ارائه خدمات آسان‌تر به پژوهش‌گران، با دیجیتال‌سازی نشریات گوناگون موجود در آرشیو گروه مطبوعات آستان قدس رضوی، 520 هزار صفحه(فریم) پشتیبان در این مدت تهیه شده است.
وی به تهیه 19 هزار نشریه الکترونیکی در قالب لوح فشرده، اسکن و... در شش ماهه نخست سال جاری نیز اشاره کرد و افزود: از دیگر اقدامات کارشناسان این گروه در سال جاری می‌توان از ثبت نشریات ادواری در کاردکس، فهرست‌نویسی مطبوعات، بازبینی و تصحیح اطلاعات مطبوعات، روزآمدسازی پایگاه نشریات ادواری در نرم‌افزار سیمرغ و ارسال نشریات برای انجام صحافی، نام برد.
مهاجرزاده تصریح کرد: آرشیو مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در پرتوی هم‌جواری با بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) و نیک‌اندیشی واقفان و اهداکنندگان نشریات به این گروه، توانسته به عنوان یکی از غنی‌ترین آرشیوهای مطبوعاتی کشور به جمع کثیری از محققان گوشه و کنار کشور خدمات‌رسانی کند.
وی با معرفی سه بخش «ثبت، سفارش و آماده‌سازی نشریات»، «تالارهای محققان مطبوعات فارسی و غیر فارسی» و «کتابخانه تخصصی مطبوعات»، به عنوان بخش‌های گروه مطبوعات آستان قدس رضوی گفت: کارشناسان این گروه در کنار انجام وظیفه خود در این بخش‌ها، با شرکت در نمایشگاه‌های مختلف کشور و تعامل با ناشران، در مسیر شناسایی نشریات، روزآمدسازی و غنای هر چه بیشتر منابع اطلاعاتی این آرشیو حرکت می‌کنند.
سرپرست گروه مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: از تمامی ناشران، مجموعه‌داران و استادان فعال در عرصه مطبوعات دعوت می‌شود با واگذاری منابع خود به آرشیو مطبوعات این آستان مقدس، آن را در راه صیانت از این میراث ارزشمند یاری کنند.
یادآور می‌شود، عموم علاقه‌مندان حوزه مطبوعات به‌ویژه پژوهشگران می‌توانند همه روزه به استثنای روزهای تعطیل رسمی، از ساعت 7 تا 19، با مراجعه به تالار محققان گروه مطبوعات مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی، واقع در ضلع شرقی دوربرگردان طبرسی حرم مطهر رضوی طبق ضوابط این مدیریت از خدمات متنوع آن استفاده کنند.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
وجود مجموعه‌ نشریات حوزه کودک و نوجوان در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی
نگهداری روزنامه وقایع اتفاقیه در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی
بزرگترین آرشیو ملی مطبوعات شرق کشور
آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی؛ گنجینه‌ای از اولین‌ها و نوادر
اولین ‌های مطبوعاتی ایران در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.