.

در گفت‌وگو با مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس مطرح شد؛

اتصال جاده ترانزیت منطقه ویژه سرخس به نقطه صفر مرزی تا پایان سال جاری

مناطق ویژه اقتصادی، مناطقی هستند که به منظور پشتیبانی از فعالیت‌های اقتصادی، برقراری ارتباط تجاری بین‌المللی، تحرک در اقتصاد منطقه ای، تولید و پردازش کالا، انتقال فناوری، صادرات غیر نفتی، ایجاد اشتغال مولد، جلب و تشویق سرمایه گذاری داخلی و خارجی، عبور خارجی یا ترانزیت، انتقال کالا و ... شکل گرفته اند که همه این موارد نشان از نقش بی بدیل و بسیار مهم این مناطق در توسعه اقتصاد دارد.

1396/7/21 جمعه


به گزارش آستان نیوز، برگزاری نشست هم اندیشی مدیران ارشد اقتصادی آستان قدس رضوی، فرصتی شد تا با دکتر احمد صادقی گلمکانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سرخس درباره فعالیت های این منطقه و آخرین تغییر و تحولات آن به گفت و گو بنشینیم.

منطقه ویژه سرخس در سال 1373 با این نیت که بتواند بازار آسیای میانه را در دست بگیرد، کلید خورد اما متاسفانه اهداف تعیین شده کاملا محقق نشده است. مهم ترین دلایل آن به چه مواردی بر می گردد؟
برای عدم این تحقق، دلایل زیادی وجود دارد که برخی مشکلات آن به حوزه زیرساختی بر می گردد؛ به رغم شناسایی و رفع بسیاری از این موارد اما باز هم مشکلاتی وجود دارد.
در بحث تامین انرژی برای واحدهای بزرگ تولیدی درخواست های متعددی به منظور حضور واحدهایی همچون فولاد و پتروشیمی داشته ایم که علی رغم حق آبه، همکاری ها با این منطقه آن طور که باید انجام نشده است، چرا که احداث واحدهایی از این دست، نیازمند همکاری و همیاری برای تسهیل ساخت امکاناتی همچون پست 128 مگا وات و انتقال آب از سد دوستی منطقه می باشد.
عدم هماهنگی بین سازمان های دولتی و خصوصی با منطقه ویژه اقتصادی سرخس، وجود قوانین و مقررات خودساخته و دست و پا گیر برای صادارت و... بخش دیگری از این مشکلات را به خود اختصاص داده است.

چه اقداماتی برای اتصال جاده ترانزیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس به نقطه صفر مرزی انجام شده است؟
بازگشایی جاده ترانزیت، یکی از برنامه های مهم این منطقه به شمار می رود که متاسفانه در این 20 سال انجام نشده است. حیات و ممات منطقه ویژه اقتصادی سرخس وابسته به جاده ترانزیت است و چنانچه این جاده به نقطه صفر مرزی متصل نشود، تمام سرمایه گذاری های صورت گرفته در منطقه، با مشکل مواجه می شود.
به این منظور با برگزاری جلسات متعدد با شورای شهر و شهردار سرخس، حدود 5 کیلومتر از 5/6 کیلومتر باقی مانده، بازگشایی شده است. در همین راستا تفاهم نامه هایی امضا شده است که مابقی جاده نیز تا پایان سال جاری به مرز متصل شود.

 بازگشایی جاده ترانزیت چه تاثیری در ایجاد اشتغال بومیان این منطقه خواهد داشت؟
پیش بینی می شود با اتصال جاده ترانزیت به نقطه صفر مرزی، برای هزار نفر طی یک سال شغل ایجاد شود و ظرفیت منطقه ویژه اقتصادی سرخس از 20 درصدی کنونی به 100 درصد خواهد رسید.

 موضوع ارتقاء منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد به کجا رسید؟
درباره موضوع ارتقاء منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد و یا تفویض اختیار مناطق آزاد به منطقه ویژه سرخس در حال حاضر مراحل قانونی آن طی شده و در شورای عالی مناطق آزاد نیز تصویب شده است، همچنین رایزنی هایی را نیز در این باره با کمیسیون اقتصادی مجلس داشته ایم.
با تبدیل شدن منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد، در کمتر از 2 تا 3 سال، برای 5 هزار نفر شغل مستقیم ایجاد خواهد شد که خود حکایت از اهمیت تحقق این مهم دارد.

 در ارتباط با جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی چه اقداماتی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس انجام شده است؟
در ارتباط با جذب سرمایه گذار خارجی و داخلی، اقدامات خوبی انجام شده است. به گونه ای که طی یک سال گذشته، توانسته ایم 25 سرمایه گذار را جذب کنیم که دستاورد آن راه اندازی واحدهای متعدد تولیدی بوده است.
در شهریور ماه امسال، 2 واحد به بهره برداری رسیده که باعث ایجاد اشتغال مستقیم برای 80 نفر و غیر مستقیم برای 30 نفر شده است.

 چه تعداد از واحدهای در دست اقدام، تا پایان سال جاری و همچنین سال 1397 به بهره برداری خواهند رسید؟
تا پایان سال 1396، 4 واحد دیگر به بهره برداری می رسد که به این ترتیب در مجموع برای 500 نفر شغل ایجاد خواهد شد.
در سال آینده نیز 12 واحد دیگر افتتاح خواهند شد که ایجاد اشتغال مستقیم برای 500 نفر و غیر مستقیم برای 300 نفر، بخش کوچکی از دستاوردهای آن به شمار می رود.

 این منطقه چه اهدافی را در قالب برنامه سوم استراتژیک برای خود در نظر گرفته است؟
تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به هاب تبادلات کانتینری، ترانزیت کالا به کشورهای CIS، ارتقاء و گسترش تجارت و بازرگانی، جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاران داخلی و خارجی تبدیل منطقه ویژه سرخس به هاب انرژی منطقه ای، نفت، گاز، پتروشیمی و... از جمله این اهداف به شمار می رود.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
استقرار ایستگاه صلواتی منطقه ویژه اقتصادی سرخس در دهه آخر صفر
٢ پروژه بزرگ اقتصاد مقاومتي در سرخس افتتاح شد
خطوط ریلی، مزیتی منحصر به فرد برای منطقه ویژه اقتصادی سرخس است
رشد قابل توجه تولیدات صادرات محور در منطقه ویژه اقتصادی سرخس
منطقه ویژه اقتصادی سرخس، قطب صادرات مواد غذایی می‌شود
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.