.

مسئول گنجینه مدال آستان قدس رضوی:

ارادت خالصانه ورزشکاران قهرمان به امام هشتم(ع) در موزه حرم مطهر رضوی موج می‌زند

مسئول گنجینه مدال موزه مرکزی آستان قدس رضوی به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش گفت: ارادت خالصانه ورزشکاران قهرمان به بارگاه مطهر امام هشتم(ع) در این موزه موج می‌زند.

1396/7/26 چهارشنبه

به گزارش آستان نیوز، مجیدرضا مهردوست بیان کرد: مجموعه‌ای بی‌بدیل شامل مدال‌، کاپ، نشان‌، تندیس و همچنین کمربند و بازوبند پهلوانی که توسط قهرمانان بین‌المللی رشته‌های مختلف ورزشی در ادوار مختلف تاریخی به موزه حرم مطهر رضوی اهدا شده است، در گنجینه مدال این موزه در معرض دید عموم علاقه‌مندان قرار دارد.
وی با تأکید بر اینکه مدال‌های به نمایش گذاشته تنها بخشی از انبوه مدال‌های اهدایی به مجموعه آستان قدس رضوی است، افزود: مدال‌های ورزشکاران رشته‌های گوناگون مانند کشتی، فوتبال، فوتسال، وزنه‌برداری، دو و میدانی، کاراته، تکواندو، جودو، کونگ فوتوآ، ووشو و دوچرخه‌سواری در این گنجینه به چشم می‌خورد.

یادگاری‌های ارزشمند
مهردوست، ویترین ویژه نمایش مدال‌های زنده‌یاد جهان پهلوان تختی را مهم‌ترین ویترین این گنجینه دانست و گفت: 36 عدد از مدال‌های این قهرمان نام‌آور ایران اسلامی که در مسابقات گوناگون کشتی آزاد کسب شده است، طبق وصیت شادروان تختی، توسط خانواده‌اش پس از انقلاب اسلامی به موزه آستان قدس رضوی اهدا شده که به‌ طور کامل در یک ویترین به نمایش گذاشته شده است.
وی به علاقه خاص این چهره پرافتخار ورزش کشور به امام رضا(ع) اشاره کرد و افزود: بازوبند پهلوانی زنده‌یاد تختی مانند دیگر مدال‌های قهرمانی ایشان در المپیک، رقابت‌های بین‌المللی، آسیایی و باشگاهی در گنجینه مدال آستان قدس رضوی به نمایش درآمده و مورد توجه خاص زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی قرار گرفته است.
مسئول گنجینه مدال آستان قدس رضوی ابراز کرد: همچنین مجموعه‌ای منتخب از مدال‌های اهدایی جانبازان و معلولان کشور در رشته‌های گوناگون پارالمپیک و جهانی مانند تیراندازی با تفنگ و کمان، وزنه‌برداری، فوتسال و پرتاب نیزه، وزنه و دیسک، در ویترین ویژه دیگری چشم‌نوازی می‌کند.
وی ادامه داد: مدال‌هایی از ورزشکارانی مانند سیدرمضان صالح‌نژاد، یوسف شه‌ ستا، عنایت الله بخارایی، عبدالرضا جوکار، مختار نورافشان، محمدرضا میرزایی، عوض آزموده، کاظم برونجانی، بهمن گلبادنژاد، احمدرضا شاه‌حسینی، حسین رجب‌پور، میثم شجاعیان، محسن عمو آقایی، محمدرضا محمدی، بهزاد زاد علی اصغر، محمدرضا شاه‌ دل و راضیه شیرمحمدی، در این ویترین ویژه به نمایش درآمده است.

آثار اهدایی قهرمانان
مهردوست گفت: امیر توکلیان، حسن حیدری، کمیل قاسمی، مجید خدایی، حسن یزدانی، رضا سوخته‌سرایی، عبدالرضا کارگر و رضا رمضان‌زاده، از جمله چهره‌های ورزشی کشور به ‌شمار می‌روند که در حال حاضر مدال‌های اهدایی آنان در مسابقات مختلف کشتی در این موزه قابل مشاهده است.
مسئول این گنجینه ادامه داد: از دیگر آثار می‌توان به مدال‌های قهرمانانی مانند سیدمحمود میران در مسابقات جودو، کشتی آزاد و کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای، امید نوروزی در کشتی فرنگی و علیرضا نصرآزادانی در رشته تکواندو اشاره کرد.
وی با بیان اینکه مدال‌های قهرمانان رشته کشتی، بیشترین آثار اهدایی به نمایش درآمده در گنجینه مدال موزه آستان قدس رضوی را به خود اختصاص داده است، افزود: کاپ طلای مسابقات بین‌المللی مجید خدایی، کمربند قهرمانی جوانان جهان حسن یزدانی، کاپ طلای مسابقات جهانی رضا رمضان‌زاده و لوح تقدیر رضا سوخته‌سرایی، از دیگر آثار این گنجینه به‌ شمار می‌رود.
در ادامه مسئول گنجینه مدال موزه مرکزی آستان قدس رضوی بیان کرد: مدال‌های بانوان قهرمانی چون فاطمه چالاکی در رشته کاراته، سپیده شاکریان در رشته ووشو و راضیه شیرمحمدی در رشته تیراندازی با کمان، نیز در این گنجینه مورد توجه خواهران اهل ورزش قرار دارد.
مهردوست گفت: توپ طلایی خداداد عزیزی به عنوان بهترین بازیکن فوتبال آسیا در سال 1996 میلادی، توپ طلای مهدی طارمی؛ مرد سال فوتبال ایران و تندیس اهدایی گروه دوچرخه‌سواران اعزامی از خطه خلیج فارس تا حریم رضوی در سال 1385، در بخش دیگر این گنجینه بازدیدکنندگان را مجذوب خود کرده است.
وی اضافه کرد: کاپ مسابقات قهرمانی جهان در رشته رزمی کونگ فوتوآ در سال 1390، کاپ قهرمانی بیستمین دوره مسابقات تکواندو جهان در سال 2011 میلادی، کاپ قهرمانی مسابقات جهانی کاراته در سال 2000 میلادی؛ اهدایی احمد شقاقی و کاپ اهدایی میثم بابایی در مسابقات کاراته در سال 2004 میلادی، از دیگر آثار ارزشمند این گنجینه به‌شمار می‌رود.

روند نمایش آثار
مسئول گنجینه مدال آستان قدس رضوی گفت: این گنجینه پس از پیروزی انقلاب اسلامی با اهدای مدال‌های جهان پهلوان تختی به بارگاه مطهر رضوی شکل گرفت و به تدریج با اهدای مدال‌ها، کاپ‌ها و تندیس‌های قهرمانان رشته‌های مختلف ورزشی و همچنین نخبگان علمی به موزه آستان قدس رضوی، این گنجینه تکمیل و غنی‌تر شد.
 وی با تأکید بر اینکه مجموعه مدال‌های اهدایی ابتدا به دفتر نذورات آستان قدس رضوی تحویل داده شده و سپس به خزانه موزه این آستان مقدس منتقل می‌شود، افزود: این آثار پس از انتخاب و انجام هماهنگی‌های اداری با توجه به محدودیت فضای نمایشی گنجینه مدال به صورت ادواری در این گنجینه موزه مرکزی آستان قدس رضوی در معرض دید عموم ورزش‌دوستان قرار می‌گیرد.
مهردوست به انتشار بروشور مدال آستان قدس رضوی به همت اداره پژوهش و معرفی آثار معاونت امور موزه‌های سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در سال 1395 اشاره کرد و گفت: تاریخچه شکل‌گیری گنجینه مدال و منتخبی از آثار ارزشمندش در این بروشور معرفی شده است.
وی خاطرنشان کرد: گنجینه مدال آستان قدس رضوی همه روزه جز روزهای تعطیل، از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهاي تعطيل از ساعت 8 تا 12، واقع در طبقه دوم موزه مرکزی این آستان مقدس در صحن کوثر حرم مطهر رضوی پذیرای علاقه‌مندان است.

گزارشگر: آرزو مستأجر حقیقی
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
آماده همکاری با موزه تاریخ ادیان سن پترزبورگ روسیه هستیم
کتابخانه آستان قدس رضوی، گنجینه دانش جهان اسلام
  • 1396/1/24 پنجشنبه کتابخانه آستان قدس رضوی، گنجینه دانش جهان اسلام
    کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با زیربنایی به مساحت 28 هزار و 800 مترمربع مطابق با استانداردهای بین‌المللی و با رعایت اصول معماری اسلامی- ایرانی ساخته شده و مجهز به امکانات روز دنیا در زمینه‌ی کتاب‌داری است.
نگهداری بیش از 350اثر در گنجینه اهدایی رهبر انقلاب به آستان قدس رضوی
اوج هنر در مکانی افتخارآفرین
کتابخانه و موزه ملی ملک
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.