.

مسئول بخش بیمارستان پزشکی هسته‌ای فیروزگر تهران:

مشهد دومین قطب پزشکی هسته‌ای کشور است

مسئول بخش پزشکی هسته‌ای بیمارستان فیروزگر تهران مشهد را دومین قطب پزشکی هسته‌ای کشور معرفی کرد.

1396/9/7 سه شنبه

به گزارش آستان نیوز، دکتر برزو رشیدی در حاشیه ششمین کنگره بین‌المللی «پزشکی هسته‌ای و تصویربرداری مولکولی» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: پزشکی هسته‌ای دانشی از پزشکی است که در آن برای درمان و تشخیص بیماری‌ها از مواد رادیو اکتیو استفاده می‌شود.
وی افزود: شاید وقتی نام اتم و پرتوهای این تشعشعات نجات‌بخش به میان می‌آید، در ذهن بسیاری از افراد قارچ اتمی ناشی از انفجار بمب اتم در هیروشیما و ناکازاکی نقش بندد، اما باید بدانیم که خداوند در همین پرتوها خاصیتی قرار داده است که در صورت به کارگیری مناسب، این تشعشعات می‌تواند شفابخش باشد.
این متخصص بیان کرد: پزشکی هسته‌ای در حال حاضر در گستره وسیعی کاربرد دارد و در درمان و به خصوص تشخیص انواع و اقسام بیماری‌ها به کار گرفته می‌شود.
وی پیشینه دانش هسته‌ای در کشور را به سال ۱۳60 مرتبط دانست وگفت: این نوع از پزشکی با تحقیقات دکتر نظام مافی که از بنیانگذاران طب هسته‌ای هستند، در ایران پا گرفت. حدود سال ۶۳ این دانش دوباره در دانشگاه تهران به طور جدی احیا شد و متخصصان این رشته تربیت شدند و تا کنون 200 متخصص پزشکی هسته‌ای در کشورفعالند.
دکتر رشیدی اشاره کرد: طی دو دهه اخیر ما در دانش هسته‌ای در وضعیت مطلوبی به سر می‌بریم و در چند ماه اخیر نیز با دستیابی به اورانیوم ۲۰ درصد در کشورمان موفقیت‌های بزرگی را در این راستا به دست آورده‌ایم.
وی با اشاره به کاربرد گسترده تکنسیوم در پزشکی هسته‌ای تأکید کرد: برای تولید این رادیو دارو که نیمه عمر کوتاه و تشعشعات کمتری دارد و برای بیمار ایمن‌تر است، نیاز به میله‌های سوخت اورانیوم با غنی‌سازی ۲۰ درصد داریم که خوشبختانه در داخل کشور به این پیشرفت رسیده‌ایم.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
نظر
نسخه قابل چاپ
مطالب مرتبط
علی‌رغم کمبود تجهیزات، ایران متخصصان مجربی در حوزه پزشکی هسته‌ای دارد
درمان از طریق روش‌های پزشکی هسته‌ای در حال پیشرفت است
برخی عوارض نباید بازدارنده افراد از بهره‌مندی از روش‌های پزشکی هسته‌ای شود
استفاده از پزشکی هسته‌ای در کاهش بار مالی سیستم بهداشت کشور مؤثر است
تقدیر از پژوهشگران و محققان برتر داخلی در حوزه پزشکی هسته‌ای
پربازدیدترین ها آخرین مطالب
.گزارش روز
.گفت و گوی روز
.
فرهنگی
.

.All right reserved by Astan Quds Razavi

تمام حقوق این وبگاه متعلق به آستان قدس رضوی است.